Článek Soutěž

MEZINÁRODNÍ KOMIKSOVÝ FESTIVAL KOMA JIŽ PO SEDMÉ V BRNĚ

Festival KOMA v prostorách brněnské Káznice prezentuje to nejlepší, co za uplynulý rok uzrálo na domácí i zahraniční scéně v oblasti nezávislého, uměleckého komiksu a ilustrace. Od 7. do 10. října 2021 proběhne sedmý ročník festivalu, který kromě výstav nabídne i přednášky, workshopy, koncerty a živé benefiční malování. Tématem letošního ročníku je UPGRADE jako technologická, myšlenková i kulturní inovace.

Festival KOMA je nezávislou kulturní platformou, která umožňuje setkání domácích i zahraničních komiksových tvůrců a ilustrátorů a odborné i širší veřejnosti se zájmem o současné podoby výtvarného umění. Hlavní programovou linii festivalu tvoří výstavy. V letošním roce tu budou představeny komiksové romány Návrat krále Šumavy (Karel Osoha, Ondřej Kavalír, Vojtěch Mašek) a Štefánik (Václav Šlajch, Gabriela Kyselová a Michal Baláž) v sekci Historie jinýma očima, dále komiks  Juliány Chomové Spiritistky, Jarmil in India od Marka Rubce, postapokalyptická trilogie Radiator a Recyklator Petra Korunky, série autorských plakátů na téma sociálního vyloučení pod hlavičkou časopisu FŮD či Jágr, legenda Lukáše Csicselyho a Vojtěcha Šedy. Architekt Osamu Okamura představí knihu Město pro každého: Manuál urbanisty začátečníka, výtvarniceVendula Chalánková projekt Bulbem záchranáře. Svoje nové projekty představí také kreslíř Richard Fischer a ilustrátor Nikkarin.

Zvláštní zvědavost budí výstava s názvem Octobriana žije!: 50 let legendy českého komiksu. Octobriana a ruský underground je knihou, která přesně před padesáti lety svým obsahem šokovala politickou scénu na obou stranách železné opony. Jádrem výstavy je pohled na tento fenomén českého komiksu optikou současné generace mladých umělkyň a umělců. Tuto výzvu přijali Kamila Brůčková a Lukáš Valíšek, Lena Sara Grochowiecová, Nikola Logosová, Eva Jaroňová, Štěpánka Jislová, Marie Butula Cichá, Petr Novák (Ticho 762), Klára Štefanovičová (SK), Dan Černý, Tomáš Motal a Ondřej Malina. Součástí letošního ročníku festivalu KOMA je také prezentace věnovaná dvacátému výročí existence legendárního komiksového sborníku AARGH! za účasti jeho zakladatelů.

Festival KOMA stejně jako v minulých letech představí také komiksové tvůrce zahraniční. K vidění budou například feministicky laděné komiksy švédské kreslířky Liv Strömquist, výtvarné práce v Keni narozeného amerického ilustrátora Conrada Erica Armstronga, díla kanadské ilustrátorky Marlene Yuen. Nakladatelství Trystero představí trilogii Bludiště Američana Charlese Burnese. Speciálním hostem festivalu bude také legendární britský komiksový kreslíř, výtvarník a autor murálů, Aidan Hughes aka Brute!.

Slovenskou komiksovou scénu na festivalu zastupuje Matej Mazák (Matje!) s komiksem Malá Hvězda a Komiksový příběh Lasici a Satinského z časů, které humoru nepřály Ďuro Balogha.

Festival KOMA zároveň realizuje řadu přednášek, diskusí a workshopů, kde se diváci mohou s ilustrátory a ilustrátorkami přímo setkat,“ dodává jeden ze zakladatelů festivalu, kurátor Tomáš Řepa. Tradičním hostem je hvězda tuzemské scény, výtvarnice Toy_Box, která si letos připravila masterclass o finanční gramotnosti pro ilustrátory. Rodiny s dětmi mohou navštívit například workshop kaligrafie s japonskou ilustrátorkou Saki Matsumoto, dílnu sprejování přes šablony se slovenskou výtvarnicí Juliánou Chomovou nebo minikurz filmové animace. Festival doprovodí koncerty AVA kolektivu, pražské formace Mutanti hledaj východisko, Haze djs a další. Po celou dobu festivalu probíhá také živé malování, vzniklá díla jsou dražena v následné benefiční aukci. Výtěžek letošní festivalové benefice bude (i vzhledem k lokalitě brněnské Káznice, v níž se festival již druhým rokem odehrává) věnován neziskové organizaci VERDA, která se zabývá podporou vzdělávání romské komunity a v letošním roce oslaví dvacet let své existence.

Festival proběhne v souladu s vládními opatřeními vztahujícími se k epidemii koronaviru.
Více o programu aktuálního ročníku naleznete na webu www.festivalkoma.cz

a na facebookových stránkách festivalu https://www.facebook.com/festivalKOMA

Mezinárodní komiksový festival KOMA 2021 / UPGRADE

7. – 10. 10. 2021

Brněnská káznice, Bratislavská 68

Soutěž

Ve čtvrtek 7.10. můžete soutěžit o festivalovou mikinu s vizuálem letošního ročníku a KOMIXESO.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama