Článek Rozhovor Soutěž Zpravodajství

MEZIPATRA NABÍDNOU QUEER FILMY Z FRANCIE, IZRAELE NEBO UKRAJINY

23. ročník QFF Mezipatra představí 71 snímků. O hlavní cenu poroty se utká deset celovečerních filmů z celého světa.

Mezi očekávané filmy patří izraelské sociální drama Slušný občan (אזרח מודאג), francouzský surreálný hit z Cannes Pět ďáblů (Les Cinq diables) nebo blok krátkých filmů Ukraine Is Queer. 

Festival proběhne  3.–⁠10. listopadu v Praze a 11.–⁠18. listopadu v Brně. Výhodné festivalové permanentky jsou stále v prodeji.

23. ročník queer filmového festivalu Mezipatra si klade za cíl Prolomit ledy. Téma odkazuje k vystoupení z komfortní zóny a k odvaze, která je nutná pro překonání vlastního stínu. To se daří hrdinům*hrdinkám celkem 71 snímků, které budou k vidění v Praze a Brně.

Slavnostní zahájení festivalu proběhne 3. listopadu od 19:00 v kině Lucerna. Na programu je izraelské drama Slušný občan (אזרח מודאג) o individuální odpovědnosti v kontextu západního liberalismu. Vypráví o mladém páru, který je svědkem neopodstatněné a rasově motivované policejní brutality. Harmonický vztah a idealizované představy o společnosti se začínají drolit pod rukama.

Horkým kandidátem na hlavní cenu poroty je francouzský snímek Pět ďáblů (Les Cinq diables), který byl uveden v Cannes. Magický příběh vyprávěný pohledem dívky s nadpřirozenými schopnostmi se dotýká tématu rodinných tajemství a přitažlivosti, která neztrácí na síle ani po dlouholetém odloučení. V hlavní roli zazářila Adèle Exarchopoulos známá ze snímku Život Adèle.

Do Jižní Ameriky se podíváme s inspirativním filmem Paloma. Stejnojmenná hrdinka touží po tradiční svatbě v kostele, což jí není vzhledem k genderové indentitě umožněno. I přes vzrůstající pochyby partnera a bezcitné jednání místních lidí statečná Paloma neztrácí naději. Obdivuhodný příběh vybízí stejně jako téma festivalu k odhodlání jít si za svým snem.

Debut rakouské režisérky Clary Stern Na tenkém ledě (Breaking the Ice) nás z prosluněné Brazílie vezme do zimní haly, kde o hlavní hrdinky narážejí o mantinely i trápení z první lásky. Mouhou dvě postavy s tak odlišným pohledem na svět najít společnou řeč? Odpověď nabídne coming-of-age snímek, který ukazuje, že výzvy dospívání nejsou zas tak vzdálené tomu, co prožíváme v každém věku.

Žánrově rozmanitá soutěž uvede celkem deset snímků, které patří k tomu nejlepšímu co osučasná queer kinematografie nabízí. Součástí letošního programu jsou dále dokumenty, retrospektiva, distribuční filmy značky Queer Kino, krátkometrážní soutěž nebo bohatý doprovodný program. Zvláštní pozornost si zaslouží především blok krátkých snímků z Ukrajiny, které do programu vybral letošní porotce Bohdan Zhuk z kyjevského festivalu Melodist. Čtyři příběhy bloku Ukraine Is Queer přinášejí unikátní svědectví queer lidí, kteří i přes hrůzy války neztrácejí naději a odvahu hledat smysl života. 

Celý program a informace o výhodných permanentkách najdete na stránkách festivalu: https://www.mezipatra.cz/.

MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ CELOVEČERNÍCH FILMŮ

BLUDIČKA (Fogo-Fátuo) – João Pedro Rodrigue – Francie, Portugalsko, 2022

DENÍKY BLÍZKOSTI (El Apego) – Valentín Javier Diment – Argentina, 2021

EISMAYER – David Wagner – Rakousko, 2022

KOLOTOČ (Calcinculo) – Chiara Bellos – Itálie, Švýcarsko, 2021

NA TENKÉM LEDĚ (Breaking the Ice) – Clara Stern – Rakousko, 2022

PALOMA – Marcelo Gomes – Brazílie, Portugalsko, 2022

PĚT ĎÁBLŮ (Les Cinq diables) – Léa Mysius – Francie, 2022

PŘES ČÁRU (Los Agitadores) – Marco Berger – Argentina, 2022

SLUŠNÝ OBČAN (אזרח מודאג) – Idan Haguel – Izrael, 2022

STRACHY V NÁS (Wszystkie nasze strachy) – Lukasz Gutt, Lukasz Ronduda – Polsko, 2021

Zpravodajství

Radio 1 bude v rámci 23. ročníku queer festivalu Mezipatra vysílat zpravodajský servis o festivalových novinkách a uváděných filmech. Pořad se bude na Radiu 1 vysílat v průběhu konání festivalu od 3. do 4. listopadu a poté od 7. do 9. listopadu 2022.
Zpravodajský servis na Radiu 1 přinese aktuální informace z dění na festivalu, pozvánky na filmy a doprovodné akce. Vysílat se bude vždy v premiéře (v 11:00) a v repríze (v 16:00). Denně bude také od 11 hodin k dispozici jako podcast na Spotify a Apple, a to na https://www.spreaker.com/show/festivalove-zpravodajstvi-radia-1.

Rozhovor

1.11.2022 14:00

O festivalu Mezipatra si budeme povídat v úterý 1. listopadu ve 14 hodin. Naším hostem bude programová koordinátorka Barbora Drtílková.

Soutěž

Na Radiu 1 budeme 27.10. a 1.11. soutěžit o vstupenky na festival Mezipatra.

 

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama