Článek

MICHAL KINDERNAY V GALERII ARTWALL

Michal Kindernay: Zvuková kontaminace

Výstava proběhne od 3. dubna do 11. června 2024 v galerii Artwall na nábřeží kpt. Jaroše a Edvarda Beneše. Vernisáž se uskuteční 3. dubna od 18:00 v auditoriu Centra pro současné umění v Acid Coffee, Dukelských hrdinů 500/25a.

Na první pohled připomínají kompozice Michala Kindernaye abstraktní malby, ale jejich původ je zcela konkrétní. Jedná se o zvukové otisky pražských ulic, náměstí a mostů. Současná výstava v galerii Artwall nazvaná Zvuková kontaminace nás pomyslně zavede na Vítězné náměstí, projdeme se přes Nuselský most, do Stromovky a na Letnou, do okolí stanice metra I. P. Pavlova nebo na mosty a nábřeží Vltavy včetně nábřeží kapitána Jaroše, kde je umístěna galerie Artwall. Zvukové mapy vznikly během autorových procházek Prahou motivovaných hledáním ticha v hluku velkoměsta. Pro sledování zvukových stop ve spleti pražských ulic mu sloužil modifikovaný GPS senzor a záznamová jednotka umožňující zvuk a jeho intenzitu analyzovat a následně zapisovat. V závislosti na naměřených hodnotách pak vznikly zvukové mapy, kde intenzita zvuku tvoří pomyslný štětec zaznamenávající hluk výraznými stopami a tiché zvuky jemnými liniemi. Na webových stránkách galerie se diváci mohou změnit v posluchače a zažít pražské ulice prostřednictvím původních zvukových záznamů.

Autor výstavy k tomu dodává: „Kreslím na zvukové mapě města. Slyším jeho klidové zóny i hlukové bariéry. Hledám zkratky ze systému. Jako chodec/městský lovec při stopování klidu/zvířete, hledám lehce přehlédnutelné otisky zvuků v městském hluku a barvy ohrožených zvukových spekter.“

Esteticky působivé obrazy však odkazují ke zvukovému znečištění, které není jen obtěžující, ale představuje nezanedbatelné zdravotní riziko. Hluk sice na rozdíl od prachových částic nebo emisí dusíku nezpůsobí astma nebo rakovinu plic, ale jeho vysoké dávky zvyšují stres a mohou souviset s rozvojem nespavosti nebo deprese. Problém nadměrného hluku se podle měření Institutu plánování a rozvoje týká téměř sto tisíce Pražanů.

O umělci:

Michal Kindernay žije a pracuje v Praze. Ve své práci se dotýká témat ekologie a environmentálních otázek. Jeho práce zahrnují video-performance a interaktivní instalace, intermediální a dokumentární projekty a hudební zvukové kompozice. Je spoluzakladatelem umělecké neziskové organizace yo-yo, iniciátorem projektu RurArtmap. Působí také jako pedagog v Centru audiovizuálních studií FAMU v Praze v rámci programu ITT v IIM a na Prague City University. Jako organizátor nebo umělec se podílel na mnoha mezinárodních projektech.

Více informací: www.artwallgallery.cz

reklama
reklama
reklama