Článek

MLADÍ LADÍ JAZZ 30. DUBNA NA KARLOVĚ NÁMĚSTÍ

Praha oslaví Mezinárodní den jazzu open air festivalem s Molotov Jukebox nebo Calebem Kunle

Hvězdná jména ozdobí 30. dubna oslavu Mezinárodního dne jazzu na Karlově náměstí v Praze. Pořádající Festival Mladí ladí jazz opět nabídne zahraniční i domácí formace prezentující jazz v jeho nejaktuálnější podobě s přesahy do mnoha současných žánrů včetně elektroniky či world music. Hlavním tahákem největšího jazzového open air festivalu u nás je londýnská šestice Molotov Jukebox. Kapela se zkušenostmi z festivalů Glastonbury a WOMAD mísí romské melodie se swingem i dubstepem. Jedním z vrcholů festivalu bude premiéra hudebního projektu připraveného ke 100. výročí Českého rozhlasu, ve kterém se potkává legendární Rozhlasový Big Band Gustava Broma a muzikant a producent Aid Kid. Koncertní set sršící energií nabídne irský soulový zpěvák s nigerijskými kořeny Caleb Kunle, směs moderního funku, neo-soulu a indie jazzu slibuje další irský zástupce Max Zaska. Českou scénu také zastoupí mladé popové duo Blue Uandi, oscilující mezi R’n’B a experimentální elektronikou. 

Program na Karlově náměstí bude živě přenášet Český rozhlas Vltava. Stream poběží také na Facebooku Mladí ladí jazz. Festival je přístupný zdarma, akci je ale možné podpořit nákupem dobrovolné vstupenky:https://goout.net/cs/listky/mladi-ladi-jazz-open-air-2023/ybnr/. Více informací na www.mladiladijazz.cz

Mezinárodní den jazzu, který před 12 lety vyhlásila Generální konference UNESCO, je celosvětová akce jejímž oficiálním ambasadorem je Herbie Hancock – americký pianista, skladatel a držitel mnoha cen Grammy. Open Air v režii Mladí ladí jazz na Karlově náměstí je oficiální akcí International Jazz Day pod patronací UNESCO a je každoročně největší akcí v České republice. „Naším cílem je představovat osobité zahraniční i domácí formace prezentující jazz v celé jeho šíři,“ říká ředitel festivalu Jan Gregar, který si cení zvlášť účasti headlinera přehlídky, britských Molotov Jukebox. „Jsou skutečně světovou kapelou. Jakou taky jinou, když jejich hudba vychází z world music. Nebojí se míchat prvky cikánských melodií se swingem, ale i s dubstepem, blízko mají i k prvkům calypsa, latin-soulu nebo diska,“ přibližuje Jan Gregar hudbu kapely, jejíž frontwomankou je herečka a muzikantka španělského původu Natalia Tena. Filmoví fanoušci ji mohou znát například z fantasy série o Harrym Potterovi, kde ztvárnila postavu bystroložky Nymfadory Tonksové, anebo z kultovní série Hry o trůny, v níž si zahrála Oshu ze svobodného lidu Divokých.

Návštěvníci festivalu zažijí exkluzivní premiéru projektu 100 let jazzu/100 let rozhlasu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma. Ten nabídne nejprve klasické jazzové skladby spojené s historií Českého rozhlasu v přepracování aranžérů Miroslava Hloucala, Jana Jiruchy a Richarda Šandy. Ve druhé části programu se pětice hráčů bigbandu propojí s Aid Kidem v remixech pohrávajících si s fragmenty bigbandové rytmiky, útržky melodií, zvukových ploch a ruchů.

Další ze zahraničních účastníků festivalu, Caleb Kunle, je moderním zhmotněním soulové hudby v její nejčistší možné formě. Inspiraci čerpá ze tří míst, která nazývá svým domovem – nigerijského Lagosu, Londýna a irského hrabství Laois. Při poslechu jeho hudby máme pocit, jako by se Michael Kiwanuka a Lee Fields spojili v jednoho muzikanta.

Pohodovou směs moderního funku, neo-soulu a indie jazzu servíruje na svých nahrávkách kapela Zaska irského kytaristy, skladatele a producenta Maxe Zasky. Jeho písně často interpretují vycházející irské hvězdy, jakou byl třeba Zaskův první zpěvák, dnes již renomovaný irský umělec Hozier. Česko zastoupí na festivalu Mladí ladí jazz hned dvě seskupení. Nové singly představí popové duo Blue Uandi, tvořené zpěvákem a pianistou Martinem Konvičkou a kytaristou a producentem Davidem Machovským. 

Tradičně se mohou návštěvníci těšit na stage Českého rozhlasu Vltava a jejich rozhovory se zajímavými hosty a chill out zónu. Letos bude také součástí doprovodného programu jazzová stezka Dvojka ladí jazz, která povede po zajímavých místech Prahy 2 a její součástí budou
i soutěže o nejrůznější ceny. 

Web: www.mladiladijazz.cz

Facebook: www.facebook.com/mladiladijazz/

Youtube kanál: www.youtube.com/channel/UCNkQH82TDFzveqpxZsW5Mrw

Spotify:https://open.spotify.com/playlist/3eJJFlh7dTYAx0gHaWkjQG?si=018a136d7ea14e76

reklama
reklama
reklama