Článek Rozhovor

MY STREET FILMS

Celoroční vzdělávací projekt My Street Films, který propojuje zájemce o filmovou tvorbu z řad široké veřejnosti s filmovými profesionály, vyhlásil už podesáté veřejnou soutěž námětů. Do soutěže se může přihlásit kdokoli. Autoři nejzajímavějších námětů získávají možnost zúčastnit se zdarma praktických workshopů se zkušenými českými dokumentaristy a šanci svůj výsledný film dostat až na mezinárodní filmový festival. Zájemci mohou své náměty posílat prostřednictvím online formuláře do 25. dubna 2023.

Filmová soutěž My Street Films je určena i pro zájemce bez zkušenosti s psaním námětu, scénáře nebo se samotným natáčením. Profesionální dokumentaristé je provedou celým tvůrčím procesem, pomohou jim námět rozpracovat a dovést ho do zdárného konce. Letos se role mentorů ujmou: Tereza Reichová a Martin Dušek v Praze, Kateř Tureček a Barbora Sliepková v Brně a Jindřich Andrš v Ostravě. Workshopy bude doprovázet i program pro širokou veřejnost.
Zájemci zasílají náměty na volné téma. „Zatímco v prvních ročnících MSF převažovaly filmy, které se zabývaly zaznamenáváním bezprostředního okolí – ať už v podobě urbanistických črt, odhalováním historických vrstev či „pouličním“ aktivismem, snímky z několika posledních let naznačují tematický posun k intimnějším a citlivějším námětům, ve kterých se ale zrcadlí aktuální obraz společnosti“, shrnuje pestrost témat vedoucí programu My Street Films Magda Španihelová.

Jubilejní online přehlídka FENOMÉN ULICE
Tým My Street Films v čele s Dianou Tabakov připravil k jubilejnímu ročníku přehlídku deseti výjimečných snímků, které ilustrují různorodé fenomény ulice tak, jak si jich všimli a svými filmy zaznamenali účastníci a účastnice projektu. Filmy nahlížejí ulici jako místo osobní i historické paměti, jako prostor občanského aktivismu, divadelní jeviště pro performanci nebo jako kontrast k vlastní intimitě.

FESTIVAL „TÝDEN FILMŮ Z VAŠÍ ULICE“ k 10. narozeninám
Součástí letošního jubilejního ročníku je i malý festival nejlepších krátkých filmů historie projektu s programem setkání s tvůrci i mentory. Bude se konat v Pidikině v pražském Vnitroblocku od 14. do 19 dubna.

PROGRAM:

PÁTEK 14. DUBNA, 19:00
• 10 let My Street Films | Oceněné filmy | Výběr toho nejlepšího, co vzniklo na workshopech MSF 2014-2022.
• Setkání otevřené všem, kdo byli u toho, nebo by nás rádi poznali.
SOBOTA 15. DUBNA, 16:00 a 19:00
• Paměť | paměť míst i lidí, ubíhající čas a mizející svět; filmy zobrazující proměňující se historii míst, ale i osobní příběhy o vzpomínání i zapomínání.
NEDĚLE 16. DUBNA, 16:00 a 19:00
• Intimita | niterné filmy o osobních ztrátách, odcizení, pátrání po smyslu života, možnostech komunikace i nedorozumění.
PONDĚLÍ 17. DUBNA, 16:00 a 19:00
• Aktivismus | globální oteplování, proměna krajiny, mizející světy jako palčivé fenomény dnešního světa; a film jako nástroj osobní angažovanosti. Filmy o událostech, na kterých záleží.
ÚTERÝ 18. DUBNA, 16:00 a 19:00
• Portrét | jemné filmové portréty, pohledy do nitra inspirativních lidí.
STŘEDA 19. DUBNA, 16:00 a 19:00
• Dokumentaristé pro My Street Films – přední čeští tvůrci a lektoři workshopů MSF natočili krátké filmy inspirované životem „své ulice“. Filmy Bohdana Bláhovce, Iva Bystřičana, Veroniky Liškové, Lindy Kallistové Jablonské, Martina Duška, Rozálie Kohoutové, Tomáše Luňáka, Jana Látala a dalších.

Více informací k soutěži námětů naleznete na stránkách mystreetfilms.cz.

Rozhovor

20.4.2023 17:00

O projektu My Street Films si na Radiu 1 budeme povídat s jeho ředitelkou Dianou Tabakov.

reklama
reklama
reklama