Článek

NA BESEDĚ ZAHRAJÍ SPECIAL INTEREST A MANDY, INDIANA

Festival BESEDA uzavřel hudební program, mezi novými jmény dominují Special Interest a Mandy, Indiana

Nekompromisní dance punková čtveřice Special Interest z New Orleans, intenzivní elektronika Mandy, Indiana z Manchesteru řízlá industrialem nebo noise rockem, ale také výrazní zástupci české a slovenské scény jako Lazer Viking, P/\ST, Timea, Marjari či The BladderStones doplnili program BESEDY. Festival tím hlásí uzavření hudební části programu, kde headlinerem je už dříve ohlášená irská kytarovka The Murder Capital. Jubilejní 30. ročník festivalu se chystá 4. a 5. srpna v Tasově u Veselí nad Moravou.

Výrazné jsou oba nové zahraniční přírůstky festivalu. Nekompromisní Special Interest pocházející z New Orleans odolávají omezením a konformitě. Jejich zvuk je proměnlivý, od zběsilých taneční groovů a elektronické textury po hardcorové riffy. Loňská deska Endure je ovlivněná nejen bezútěšností pandemie, ale i hněvem hnaným nepokoji spojenými se smrtí George Floyda. Právě angažovanost pak ústí v nebývale vysokou energii při živých vystoupeních. „Special Interest dokázali zoufalství z izolace propojit s euforií z lidského kontaktu a spojení, “ říká ředitel tasovské BESEDY Pavel Uretšlégr.

Mandy, Indiana je kvarteto z Manchesteru, které si za bourání žánrových hranic na EP „…“ vysloužilo ocenění od Pitchfork, NME i The Guardian. Hudebníci těží z post-punku, dance-punku, industrialu, noise rocku i undergroundového techna. Jejich písně jsou elektrizující, hlučné i hypnotické a tento týden vydávají očekávaný debut I’ve Seen a Way. „Nejčerstvější informace o koncertu Mandy, Indiana z festivalu The Great Escape, který proběhl o uplynulém víkendu v Brightonu, o jejich živém vystoupení hovoří jen v superlativech,“ dodává Uretšlégr.

Velký důraz dramaturgové tradičně kladou na zachycení aktuálního stavu české a slovenské nezávislé scény. Písničkářka Marjari je nejnovější vítězkou talentové soutěže Startér Radia Wave, což jen potvrdilo její status jedné z nejvýraznějších mladých hudebnic na domácí scéně. Bližší představení patrně nepotřebuje milovník osmdesátkových refrénů Lazer Viking, čerstvý držitel cen Apollo i Anděl. Blues crossoverové power trio The BladderStones s náskokem přiveze své třetí album Toilet Fame a s podobnou intenzitou zaúřaduje rapová dvojice P/\ST s nahrávkou Tinnitus. Mezi nově potvrzenými je dále písničkář Hello Incognito, inventář festivalu Dj Myslivec a set Reflektor DJ´s Zdeňka Lichnovského a Vojtěcha Tkáče z Radia 1. Ze Slovenska do Tasova se svým indie popem dorazí i talentovaná Timea

„Z hudby nám zbývá dojednat tradiční horňáckou cimbálovou muziku a uzavřít Soutěž písničkářů. Atraktivní bude i programový blok Apollónova návštěva, z něhož nyní jako vějičku oznamujeme podcast Rapspot Karla Veselého a Lubomíra Dítěte. Další účinkující chystáme ve spolupráci s Radiem Wave, Českým rozhlasem Vltava a Alarmem,“ uzavírá dramaturgyně festivalu Kač Fišer.

Třicátý ročník BESEDY (u Bigbítu) proběhne 4. a 5. srpna 2023 v Tasově u Veselí nad Moravou. Na třech scénách se představí pět desítek účinkujících. Mezi dalšími potvrzenými jmény jsou už dříve ohlášení irští The Murder Capital, londýnské duo O., Bert & Friends, Bez ladu a skladu, Kalle, FDK, badfocus, Toyota Vangelis, Mat213, Tábor, Hothouse, Aiko, Berlin Manson, Nina Kohout, Dukla, Ima Teva, Nina Pixel, Orient, Protijed, Besna, Ondřej Galuška nebo dvojice Šimanský Niesner.

Předprodej probíhá v sítích smsticket a Goout.

DALŠÍ INFO: https://besedaubigbitu.cz/, https://www.facebook.com/besedaubigbitu

UDÁLOST: https://www.facebook.com/events/462346495484945

AFTERMOVIE Z BESEDY 2022: https://youtu.be/8PnMbb1B4_g

reklama
reklama
reklama