Článek Rozhovor

NA PRAGOVCE SE 7. KVĚTNA OTEVŘOU UMĚLECKÉ ATELIÉRY

Devátý ročník akce Kolben Open na Pragovce nabídne otevřené umělecké ateliéry, zahájení výstavy Pole v množném čísle / Velká voda i sérii uměleckých performance v prostoru bývalé jídelny. Nebude chybět celodenní výtvarný workshop pro děti, otevřená malířská zóna a koncerty kapel Ježíš táhne na Berlín a Mutanti hledaj východisko. Návštěvníci budou mít také možnost vydražit deset kusů limitované edice knihy Rezavá ústa / Magická dekáda Pragovka 2011–2021 s originály uměleckých děl od rezidentů a rezidentek Pragovky na obálkách. 

Kolben Open založily v roce 2014 umělkyně a rezidentky Pragovky Lucie Nováčková  a Zuzana Růžičková. Původně se ho účastnili jen umělkyně a umělci a jejich kamarádi, brzy se ale ateliéry otevřely i veřejnosti a vznikla každoroční celodenní umělecká akce s bohatým programem. 

Poslední dva ročníky Kolben Open jsme vzhledem k nepříznivé epidemické situaci museli přesunout do online prostoru, proto se velmi těšíme, že letos se zase všichni potkáme fyzicky v areálu Pragovky,” říká jedna ze zakladatelek akce a ředitelka galerií na Pragovce Lucie Nováčková.

Návštěvníci tak budou moci letos opět nahlédnout do těch nejosobnějších míst umělkyň a umělců, jejich ateliérů, kde svá díla pro tento jeden den v roce často prezentují formou malých výstav nebo site-specific instalací. Svou účast na letošním ročníku potvrdilo už více než 30 umělců –mezi nimi Jana Babincová, Anežka Hošková, Filip Černý, Martina Chloupa, Adéla Kostkanová, Martin Matoušek, David Strauss, Eva Fajčíková, Veronika Landa a mnoho dalších. 

Pragovka Gallery a The White Room na Kolben Open také zahájí výstavu Pole v množném čísle / Velká voda. Představí na více než 1100 m2 díla celkem 33 umělkyň a umělců, kteří byli odbornou komisí vybráni na základě otevřeného open callu.  

Na celý den jsou připraveny výtvarné workshopy pro děti a otevřená malířská dílna pod vedením zkušených lektorů a umělců. Děti budou moci navštívit také divadelní představení Špílmachr od Studia DAMÚZA. Skrytá tajemství industriálního areálu na prohlídce prozradí historik architektury Lukáš Beran.  

Rozsáhlý prostor bývalé jídelny se otevře uměleckým performancím, vystoupí například multimediální umělkyně Jena Jang a hudebník zabývající se volnou improvizací Kryštof Pátra s performancí s živou hudbou CURE, umělkyně Ka3 Ka3 s projektem „Modré světlo“ na Pragovce nebo Ester Grohová.

Pomyslným zlatým hřebem letošního Kolben Open bude dražba deseti kusů limitované edice knihy Rezavá ústa / Magická dekáda Pragovka 2011–2021 s originály uměleckých děl od rezidentů a rezidentek Pragovky na titulkách. Kniha mapuje genezi umělecké komunity na Pragovce, se kterou je tradiční akce Kolben Open spjata. Dražit se bude deset kusů knihy s originálem od Zuzany Růžičkové, Kateřiny Adamové, Davida Strausse, Vladimíra Merty, Evy Fajčíkové, Martina Matouška, Anny Hulačové a dalších na titulní straně.   

Celodenní program zakončí koncert kapel Ježíš táhne na Berlín a Mutanti hledaj východisko.

Program devátého ročníku Kolben Open:

• od 10:00 výtvarný workshop pro děti vedený Martinem Vlčkem a otevřená malířská zóna
• 10:00–12:00 výtvarný workshop pro ukrajinské děti vedený Natalií Akovantsevou
• 10:30 a 14:30 divadelní představení pro děti Špílmachr od Studia DAMÚZA
• 11:00 procházka jindy nepřístupnými částmi areálu Pragovky (hala 19) s historickým komentářem Lukáše Berana
• 12:30–18:30 otevřené ateliéry umělců (Kateřina Adamová, Natalia Akovantseva, Jana Babincová, Martina Chloupa, Filip Černý, Jacob Erftemeijer, Eva Fajčíková, Eliška Fialová, Anežka Hošková, Daniela Klimešová, Tereza Kuschbach Kolářová, Adéla Kostkanová, Martin Káňa, Rebeka Klouda, Veronika Landa, Martin Matoušek, Michaela Munzarová, Petra Navrátilová, Lucie Nováčková, Anna Pleslová, Zuzana Růžičková, Štepánka Růžičková, David Strauss, Pavel Trnka, Martina Trojanová, Ladislav Vlna, Lawrence Wells, Prague College – Irina Antonets, Celina Rosas Romero, Adrian Bell, Alexandra Vassic)
• 12:30–18:30 umělecké intervence (Daniela Klimešová, Adéla Kostkanová a Jacob Erftemeijer, Veronika Landa, Michaela Munzarová a Marcel Rozhoň, Anna Pleslová, Zuzana Růžičková, David Strauss, Prague College – Irina Antonets)
• 13:00–18:00 umělecké performance v prostoru bývalé jídelny (Katarína Balúnová, Faro Moving Space, Ester Grohová, Jena Jang a Kryštof Pátra, ka3ka3, Martina Nosková, Viktorie Součková, Martin Vlček)
• 14:00 komentovaná prohlídka výstavou a ateliéry (česky, s anglickým překladem)
• 17:30–20:00 autogramiáda knihy Rezavá ústa / Magická dekáda Pragovka 2011–2021 s vybranými autory textů a umělci
• 18:30 vernisáž výstavy Pole v množném čísle / Velká voda
• 19:00 Dražba deseti kusů z limitované edice knihy Rezavá ústa / Magická dekáda Pragovka 2011–2021 s originály uměleckých děl na obálce
• 19:30 koncert JTNB / Ježíš táhne na Berlín a Mutanti hledaj východisko
• 22:00 Afterparty / DJ Zagaashi

Po celý den: občerstvení Permanent Beer Fest a Kafe Pragovka

workshopy – špekáčkobraní – potkávání – umění – otevřená malířská dílna

Rozhovor

6.5.2022 14:00

O akci si budeme povídat v pátek 6. května ve 14 hodin. Jako hosté dorazí ředitelka galerie Lucie Nováčková a kurátorka a umělkyně Kamila Ženatá.

reklama
reklama
reklama