Článek

NAČEVA A ZDIVOČELÍ KONĚ VE VZLETU

čtvrtek 6. října 19:30 Vzlet – vršovická kulturní křižovatka 

Další hudební projekt Moniky Načevy nese název Zdivočelí koně, podle jedné básně Pavla Zajíčka, kterou právě Načeva se svou stávající kapelou zhudebnila. Ke zhudebnění vybrala básně umělců, kteří byli pronásledovaní minulým režimem, z let 60. – 80., jako jsou Ivan Martin Jirous, Pavel Zajíček, Vladimíra Čerepková, Václav Hrabě, ale i méně známých jako je Věra Jirousová nebo Šárka Smazalová. S těmito hudebními básněmi, velmi citlivě a přitom silně interpretovanými zpěvačkou Monikou Načevou, která má k těmto básníkům také osobní vztah, bychom rádi vešli do povědomí našich posluchačů. Chceme oslovit publikum, které vnímá umění jako citlivou vnitřní, ale důležitou součást svého života, kterou je třeba hledat v našem rychlém konzumním světě.

Monika Načeva je výraznou hudební osobností, která se objevila začátkem 90. let jako zpěvačka temných básní Jáchyma Topola. Její dráha je spjatá s kytaristou Michalem Pavlíčkem, s kterým do dnešní doby vystupuje a spolupracuje. K tomu experimentuje v elektronické hudbě, kde spolupracuje se silnými osobnostmi z Čech, Slovenska, ale hlavně z Anglie a nyní s beatovou kapelou Zdivočelí koně plánuje nové album. Jejím hlavním rysem je originální přístup a mimo žánrová cesta. Vydala v roce 1994 – rockové cd „Možnosti tu sou… „s producentem Michalem Pavlíčkem, kde poprvé zpívá básně Jáchyma Topola. Toto album se stává kultovním. Dále vydala 9 alb, která jsou také velmi oceňovaná. Jako herečka účinkuje v pražských kultovních divadelních představeních „Mlýny“ divadla Sklep a „Dechovka“ divadla Vosto5. Spolupracuje s dětským divadlem Minor. Od tohoto roku spolupracuje s Českým rozhlasem Vltava jako autorka pořadu „Sedmé nebe s Načevou“. 

„Od éry alba Nebe je rudý neměla Načeva takhle početnou, pestře složenou a údernou kapelu, jako je formace Zdivočelí koně. Zpěvačka, která má unikátní dar měnit básně na písně, na svém poslední albu nejenže oživila poezii zakázaných autorů a autorek z období 60. až 80. let, ale také kolem sebe soustředila výjimečnou skupinu muzikantů.

Základ tvořilo trio, v němž figuruje klávesista David Kabzan s kořeny v dekadentní kapele Rány Těla, punková bubenice Markéta Pták z dua LO/VE a renomovaný producent Amák, který vytvořil nejen zvukový design alba Zdivočelí koně ale je také nedílnou součástí živých vystoupení Načevy. Během nich s důkladností sobě vlastní a přímo na místě dotváří plastický, vrstevnatý a nekompromisní sound kapely. Trojici na koncertech nyní doplňují ještě baskytarista Michal Koval, který s Načevou natočil právě Nebe je rudý, a bubeník Zdeněk Jurčík neboli Regál z kapel Priessnitz či Tomáš Palucha.

Zdivočelí koně mají rozlet i vědomí tradice. Předrevoluční samizdatová poezie tu je v rukách muzikantů snad všech alternativních žánrů, jaké se tu po roce 90 objevily a nebály se ohledávat temnotu a nořit se do ní – od post-punku po hardcore. Na koncertě nad tím pak Načeva bdí, aby vše bylo tak správně zdivočelé, jak má byt. „Posledním vlakem ujedem spolu. Koupím ti lístek, neřeknu kam,“ zpívá verše Václava Hraběte a publikum si může být jisté, že i když nezná cíl, cesta bude stát za to.“

Pavel Turek časopis RESPEKT

https://vzlet.cz/program/naceva-a-zdivoceli-kone

reklama
reklama
reklama