Článek Rozhovor

NEFESTÍK V NEPOMUKU

V období letního slunovratu se v Nepomuku na jižním Plzeňsku opět uskuteční multižánrový festival Nefestík – třídenní akce s celkem čtyřmi scénami, na nichž se představí téměř čtyřicet vystupujících z oblasti hudby, divadla, slampoetry i autorské poezie. Festival má široké žánrové rozpětí na poli alternativní kultury. Dramaturgie festivalu se zaměřuje zejména na zajímavé objevy v oblasti nezávislé hudební scény.

O prvním letním víkendu, tedy ve dnech 21. až 23. června se v malebném poutním městečku Nepomuku, v areálu historické Zelenohorské pošty, kde sídlí mimo jiné i Museum veteránů, uskuteční již čtrnáctý ročník přehlídky nezávislé hudební tvorby Nefestík. Jedná se o nejpestřejší a programově nejbohatší kulturní událost, které se v tomto městě odehrává, festival v pravdě nadregionálního významu, ale přitom příjemně komorního měřítka.

Hlavním mottem Nefestíku je objevování nových jmen a mladých talentů, dramaturgie festivalu se snaží představovat publiku zajímavé novinky na nezávislé kulturní scéně, a to nejen z českého jihozápadu. Pokud se v programu nalézá nějaký časem prověřený projekt, jde opět, až na pár stálic, o novinku alespoň v rámci festivalu samotného.

V letošním roce proběhne festival opět ve formátu, kdy se program na jednotlivých scénách nebude téměř překrývat, ale většinou bude plynule navazovat. Návštěvníci tak budou mít možnost shlédnout kompletní nabídku.

Živou produkci na hlavní scéně zahájí absolutní vítězové loňského ročníku soutěže mladých kapel Múza – punk rocková skupina Bonnie z Plzně. V prostoru barokní poštovní stáje bude následovat přehlídka „young blood“ slam poetry. Na hlavní scéně dále vystoupí punkeři Sticx z Domažlic, hip-trip-hopoví Sukulent Sound z Vysočiny a na závěr pátečního večera keltští bouřliváci Pirates of the Pubs. Klidnějším protipólem páteční „punkové“ hlavní scény bude komorní Stable stage s alternativně-jazz-folk-ambientním projektem Není němý z moravských Bojkovic či pražským kraut-rockovým instrumentálním uskupením Farmer´s Cabrio. Afterparty na baru se pak ponese v hypnotických rytmech dubu. Zahraje živý projekt DubLeafs a selektorské duo Original Kumbash Sound. Tančírna ve sklepení (Underground stage) bude naopak řádně nadupaná, páteční noc bude drum´n´bassová. Zahrají domažličtí Pelish & Lukyshaq, budějovičtí DJ Hanzall, M4d.doc a zejména populární Mikkim s MC Davem Trumpeteerem.

Nejbohatší program ze všech tří festivalových dní přináší samozřejmě sobota. O ranní sladění s všehomírem se postará Sanpriya a její jógový workshop. Nejen pro dětské návštěvníky bude předvedena pohádka Čaroděj v podání někdejšího frontmana kultovní reggae skupiny Ilam Jana Kindla a jeho Divadla loutek. Na hlavní stagi vystoupí v průběhu odpoledne a večera ska partička Baloňák, garage rock Rosenthals či psychedeličtí China Soup. Zcela nový, stylově ojedinělý, projekt Extension přináší na českou scénu živě hraný jazz liquid funk evokující tvorbu např. Jamese Hardwaye. Rakovničtí Manon Meurt přivezou novou desku Unravel, v níž se proplétají komplikované struktury se spontánností a náhodou, a propojují různorodé žánrové vlivy členů kapely od středověké hudby přes shoegaze po noise. Koňe a prase jsou osobitým triem z Valmezu spojujícím svérázně poetické texty s kritickým eko-sociálním poselstvím s hudebním podkladem tvořeným směsicí alternativního folk-rocku a trip-hopu. Posledními vystupujícími na hlavní stagi budou maďarští Palo Canto jejichž atmosférická produkce by se dala označit jako ambient techno. Stable stage nabídne komornější, ale taktéž pozoruhodné hudební projekty. Zejména downtempovou skupinu Khoiba kombinující kytary s elektronikou, dále duo Niesner & Šimanský, kytarového experimentátora Tomáše J. Holého či křesťanského reggae barda Michala Šepse. Vystoupí tu ale i existenciální básník Miroslav Sosoi s autorským čtením. Chybět nebudou ani dokumentární filmy. Sobotní Underground stage bude zasvěcená různým odnožím psytrance a techna. Na baru bude naopak dlouho do noci znít reggae a raggajungle.

Nedělní program bude soustředěn již jen na hlavní podium, kde se představí projekty jako Adolpho Tramp či DČKOB v kombinaci s ambientními DJskými sety. Nebudou chybět ale ani skeče Divadelní jednoty Brázda. Stáj v neděli nabídne ještě další filmové kusy.

Jako obvykle bude na Nefestíku nabízena pestrá veganská kuchyně, kterou vyváží již tradiční buřtotéka u ohniště. Milovníci kvalitních chmelových nápojů jistě ocení, že na několika výčepech potečou piva z regionálních řemeslných pivovarů. Nebude chybět káva z nedaleké pražírny ani přírodní limonády nebo veganská zmrzlina. Součástí areálu je pak i malý kemp pro účastníky s koupacím rybníčkem či dětský koutek.

Předprodej vstupenek je realizován za zvýhodněnou cenu přes platformu GoOut. Až do vyčerpání kapacity budou lístky v prodeji i na místě.

Nefestík se koná s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky, Plzeňského kraje a města Nepomuku.

Kompletní program Nefestíku naleznete na webu www.nefestik.cz

Rozhovor

11.6.2024 14:00

O Nefestíku si budeme povídat v úterý 11. června ve 14 hodin, našimi hosty budou pořadatelé festivalu Pavel Kroupa a Jakub Kurc.

reklama
reklama
reklama