Článek Rozhovor Soutěž

NINA A JEŽKOVO TAJEMSTVÍ

Animovaná detektivka okouzlí nejmenší diváky i jejich rodiče

Od 9. listopadu se malí diváci mohou těšit na francouzský animovaný snímek Nina a ježkovo tajemství. Režiséři Alain Gagnol a Jean-Loup Felicioli, kteří již mají na svém kontě nominaci na Oscara za Život kočky, vypráví tentokrát příběh desetileté Niny, jejího kamaráda Mehdiho a ježka, který ožívá v tatínkových příbězích na dobrou noc.

Jednoho večera ale tatínek vyprávět nepřijde. Ztratil totiž práci a svět celé rodiny se obrací vzhůru nohama. Nina se bojí, co bude dál, a když zaslechne zvěsti o pokladu, který je ukryt kdesi ve staré tatínkově továrně, rozhodne se se svým nejlepším kamarádem Mehdim podniknout odvážnou akci. Chtějí poklad najít a rozdělit peníze mezi otce a jeho kolegy. 

„Tenhle film kombinuje příběh o lásce a přátelství s detektivními prvky. Vypráví ale také o konci dětství a o tom, jak problémy dospělých mohou obrátit dětské životy naruby. Pohled na současný svět a jeho problémy jsou tu východiskem příběhu o loupeži dvou desetiletých dětí,“ řekl Alain Gagnol a prozradil i svoji inspiraci: „Moje záliba v detektivních příbězích vychází z amerického filmu, zejména z filmů noir Billyho Wildera, Raoula Walshe a později mj. Martina Scorseseho, Williama Friedkina a Michaela Manna.“

Druhý člen autorského tandemu Jean-Loup Felicioli vytvořil postavu ježka, imaginárního kamaráda hlavní hrdinky: „Inspirovala mě postava Myšáka Mickeyho, kterou vytvořil Ub Iwerks. Byla to příležitost pomoci dětem objevit nebo znovuobjevit to, co se mi na stylu té doby tolik líbilo.“

„Film Nina a ježkovo tajemství nás uhranul svojí bezprecedentní dramatičností, vztažením k současnému světu, velmi chytrou analýzou rozdílů mezi prolínajícími se světy dospělých a dětí i výjimečnou detailností a propracovaností animace,“ řekl programový ředitel AČFK Jan Jílek, který film vybral pro česká kina.

Snímek měl ve francouzských kinech premiéru v půlce října a zaznamenal velmi kladné ohlasy:

„Velkolepý animovaný film, který kombinuje pohádku s realismem.“

(Le Parisien)

Nina a ježkovo tajemství je velkolepý dětský animovaný film o velmi vynalézavé loupeži.“

(L’Info Tout Court)

„Zábava a úžasné ilustrace ve filmu, který se už teď jeví jako jeden z nejlepších animáků roku.“ (Cineman)

„Animovaný klenot a zároveň napínavý film, který vás strhne svým rytmem, střihem a hudbou.“ (Benshi)

„Geniální film plný humoru a krásných barev.“ (Télérama)

Postavám v původním znění propůjčily své hlasy francouzské hvězdy Audrey Tautou či Guillaume Canet, do našich kin film vstupuje 9. listopadu v dabované verzi. V režii Aleše Zbořila diváci uslyší například Martina Slámu či držitelku Ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu Aranku Lapešovou. Ještě před distribučním startem se českým divákům Nina a ježkovo tajemství představí v soutěžní sekci animovaných filmů na Juniorfestu, slavnostní premiéra proběhne 11. listopadu v rámci festivalu Malé oči v pražském Biu Oko.

https://acfk.cz/film/nina-a-jezkovo-tajemstvi/

Rozhovor

10.11.2023 14:00

O filmu si budeme povídat v pátek 10. listopadu ve 14 hodin, jako host dorazí Jan Jílek, programový ředitel AČFK.

Soutěž

V pátek 10.11. můžete soutěžit o dva vstupy na premiéru filmu (11.11. Bio Oko, 16,30 hod).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama