Článek

NOC LITERATURY KŘTĚNÁ VLTAVOU

15. ročník literárního festivalu zamíří do Braníka a Podolí

22. září (středa), 18.00 – 23.00

Ve středu 22. září 2021 v 18 hodin ožije Praha literaturou. Lépe řečeno – jedna z jejích městských částí: „Čtyřka“. Populární literární festival se tentokráte odehraje v Praze 4 – Braníku a Podolí s podtématem voda a život v městské přírodě. Noc literatury představí 20 knih z 19 zemí, počtvrté se bude číst romská literatura, potřetí ukrajinská. Jeden z partnerů Noci literatury, Stálé zastoupení Evropské komise v Praze, představí nezávislou běloruskou literaturu. Slovenský úryvek zazní v originále. K projektu se každoročně připojují i regionální knihovny, letos v úctyhodném počtu 75.  Noc literatury se koná také v zahraničí, také zde ji organizují Česká centra.

Současní autoři, netradiční místa a známé osobnosti: to je tvář série veřejných čtení – Noc literatury. Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC Praha (Asociace národních kulturních institutů zemí EU), zahraničními ambasádami v České republice, dále
se Zastoupením Evropské komise v Praze, nakladatelstvím Labyrint, Magistrátem hl. m. Prahy a Městskou částí Praha 4.

 Cílem Noci literatury je zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Rovněž poukazuje na význam multilingvismu a překladů z velkých i malých jazyků. Na „Čtyřku“ dopadá Noc literatury vlastně již podruhé. Poprvé v roce 2017, když se na pouhých pět hodin otevírala tajemná místa Michle a Nuslí. Letos se čtenářská obec přesouvá do nevšedních míst doslova křtěných Vltavou, a to do Podolí a Braníka.

Právě Braník a Podolí mají svá specifická kouzla a řadu zajímavých míst, která však většina lidí zahlédne jen cestou na plavecký stadion, při projížďce na kole, cestou na nádraží či z města ven. Tipem pro „nerozhodnuté“ je Pivovar Moucha v areálu bývalého Branického pivovaru, kluby vodních sportů na břehu Vltavy či Archiv bezpečnostních složek.

HRA S ČÍSLY? MOŽNÁ JEN HRAVÁ NÁHODA!

Návštěvníci se mohou těšit také na setkání s celou plejádou skvělých herců: Úryvky světových literatur zazní v podání Ivana Luptáka, Zdeňka Piškuly, Ondřeje Pavelky, Ivany Uhlířové, číst bude také Marek Adamczyk, Marta Dancingerová, Josef Trojan. Stejně jako v minulosti, i letos si organizátoři tak trochu pohráli s čísly: 22. (září), 2021 (rok), 20 (hereckých osobností) a 20 (knih), 19 (překladů; slovenská kniha se totiž čte v originále) a začátek – v 18 (hodin). Všech 20 titulů letošní Noci literatury  představila Česká centra formou facebookové kampaně, pro kterou vytvořili videospoty studenti Fakulty umění a designu Jaroslava Sutnara v Plzni. Současně byl spuštěn nový web www.nocliteratury.cz

ZA KNIHOU DORAZIT (NA reKOLE)

Sportovní zpestření události přináší spolupráce s novým partnerem, společností Rekola. Vzhledem k charakteru vybrané oblasti se takovéto propojení přímo nabízí, návštěvníci
si mohou tentokrát za četbou doslova „dokolovat“. Během večera je pro ně připravena nabídka „dvě jízdy“ zdarma.

TRAMVAJ, KTERÁ (SKORO) NESTAVÍ

Dopravní podnik hl. m. Prahy poskytl tramvajový vůz zvaný Tramvaj Měsíček.
Vůz v jásavém modrožlutém nátěru bude zcela nepřehlédnutelný, nastoupit bude možno na smyčce u Podolské vodárny s výstupní stanicí Nádraží Braník. Tramvaje zde mají dlouhou tradici. Byly jediným prostředkem, jak se dostat na nádraží či do vodáckých klubů, plováren – a do přírody. Cesta skýtá též výjimečný pohled na řeku a její okolí.

Z TRAMVAJE PŘÍMO NA KONCERT?

V Praze 4 sídlí Konzervatoř Jaroslava Ježka a návštěvníci během večera uslyší na různých místech kapely složené z jejích studentů.

NAJDE SE JEŠTĚ NĚKDO, KDO VÁŽNĚ NEVÍ?

Každý ročník je jiný a současně inspirativní, třebaže základní pravidla se nemění.
Od 18.00 do 23.00 hodin se na jednom místě čte stejná ukázka v 15minutových intervalech: 15 minut čtení/15 minut pauza. Lidé přecházejí mezi jednotlivými místy, která si zvolí dle mapky. Tento rok mohou k přesunu mezi místy použít již uváděná reKola.

SPOLUPRÁCE S KNIHOVNAMI

Hlavní organizátoři Noci literatury – Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením sítě evropských kulturních institutů EUNIC a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví – letos znovu přizvali ke spolupráci knihovny České republiky. Díky nim proběhnou v tentýž den další literární setkání ve více než 75 městech ČR.

BEST IN COVID?  OPATRNĚ!

Pokud do 22. 9. 2021 nepřijdou žádná razantní opatření ze strany vlády, organizátoři garantují nevšední zážitek. Omezování kapacity nebude nutné, neboť ta je definována vlastním prostorem čtecích míst, zpravidla se jedná o prostor pro 20–30 sedících návštěvníků na jedno čtení. Pečlivě jsou řešena také hygienická pravidla. Čas konání akce je sice zachován bez možnosti krácení, ale zato pro všechny posluchače budou povinné respirátory (bez ohledu na očkování), a stejně tak bude nezbytné dodržovat rozestupy.  Všude na jednotlivých místech se bude odehrávat i tzv. bezpečné střídání: Nová skupina posluchačů je do místnosti vpuštěna až poté, co tuto místnost opustí předcházející skupina. Tím se zamezí potkávání odcházejících i přicházejících posluchačů.

NOC LITERATURY V ZAHRANIČÍ  

Také Noc literatury ve světě probíhá pod hlavičkou Českých center. Letos se četlo vzhledem k situaci v omezeném počtu měst a zemí, využívaly se i streamovací techniky. Od jara letošního roku se Noc literatury konala v Maďarsku, Paříži, Bulharsku a Nizozemsku (vždy pod hlavičkou dotyčného Českého centra). Ve stejný den jako v České republice, tj. 22. 9. 2021, se uskuteční 13. ročník Noci literatury také na Slovensku, akci organizuje České centrum Bratislava. Konkrétně zde se představí Táňa Pauhofová, která slovenským posluchačům přečte úryvek z románového debutu Lenky Elbe (kniha Uranova). „Knihu jsme objevili díky překladatelské Ceně S. Roth organizované Českými centry,“ uvedla Monika Koblerová, ředitelka Českého centra Bratislava. „Noc literatury bude na Slovensku naživo
i v dalších deseti městech. K matadorům jako Žilina, Senec, Modra nebo Banská Bystrica se letos přidá i Levoča.  Tento rok jsme připravili opět i online verzi. Po Noci naživo spustíme na FB stránce Českého centra seriál osmi videí,“
dodává k otázce programu.Online verze Noci literatury naplní také kritérium atraktivity místa. Prostřednictvím kamery bude umožněno nahlédnout do prostor ambasád, tzn. do prostor, do kterých se návštěvník běžně nedostane.

HISTORIE PROJEKTU NOC LITERATURY

Když v roce 2006 přišel tehdejší generální ředitel Českých center Jan Bondy s nápadem realizovat „přehlídku úryvků světové literatury“, nikdo by nepomyslel, že během několika let se z komorní akce pro pár desítek účastníků stane obří projekt, který každoročně přiláká tisíce návštěvníků. První čtení se uskutečnilo v Galerii Českých center v Rytířské a dále na několika vybraných pražských místech.

Česká centra získala v roce 2011 grant Culture. Díky tomu se projekt European Literature Nights dostal do dalších evropských zemí. Během uplynulých let se z relativně malého projektu stal jeden z nejrozsáhlejších literárních festivalů s mezinárodním přesahem.
Za dobu svého konání představil jen v Praze mnoho desítek nových titulů. Každoročně se zvyšuje počet míst a měst, přibývá zájemců o spolupráci. V předchozích letech se četlo například na Malé Straně, úspěšná setkání s literaturou proběhla také v Libni, na Smíchově, na Letné, na Žižkově, v Dejvicích, v Karlíně, v Nuslích, Michli, Starém a  Nové Městě
(Praha 1), v roce 2019 v části Prahy 2, konkrétně na Albertově, Vyšehradě, Podskalí. Doposud poslední Noc literatury se konala loni, pandemii navzdory, ve Vršovicích.

Další města na území ČR/ Noc literatury 2021

Benešov, Bílovec, Brandýs nad Labem, Březnice, Stará Boleslav, Brno, Březnice, Bohumín, Česká Lípa, Česká Kamenice, České Budějovice, Český Krumlov,  Dačice, Dobruška, Dobříš, Frenštát pod Radhoštěm, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Humpolec, Cheb, Chlumec nad Cidlinou, Chocerady, Chodová Planá, Chomutov, Chrudim, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Jirkov, Kadaň, Kaplice, Karlovy Vary, Katovice, Krnov, Kroměříž, Kutná hora, Kyjov, Lanškroun, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Lužnicí, Louny, Milovice, Mladá Boleslav, Moravské Budějovice, Náchod, Neratovice, Nové Město na Moravě, Nová Ves pod Pleší, Nové Město nad Metují, Nymburk, Mnichovo Hradiště, Olomouc, Pardubice, Pelhřimov, Pečky, Písek, Plzeň,  Poděbrady, Police nad Metují, Prachatice, Přelouč, Příbram, Rotava, Rožmitál pod Třemšínem, Rožnov pod Radhoštěm, Rýmařov Sázava, Statenice, Staňkov, Strakonice, Svijany, Šternberk, Tábor, Turnov, Třinec, Třebíč, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Valtice, Vamberk, Volyně, Vrbno pod Pradědem, Vsetín, Vyšší Brod, Zlín, Znojmo, Žatec, Železná Ruda, Žlutice

Více na: http://www.nocliteratury.cz a http://www.czechcentres.cz/

reklama
reklama
reklama