Článek Rozhovor

NOIR FILM FESTIVAL LÁKÁ NA FILMY Z ARGENTINY A NA BATMANA


Noir Film Festival láká na filmy z Argentiny a temného rytíře Batmana

11. ročník Noir Film Festivalu se uskutečni na hradě Česky Šternberk od 24. do 27. srpna 2023. Kromě již anoncovaneho novinařskeho noiru a děl Čechů v Hollywoodu uvede snimky z Argentiny či retrospektivu blizke spolupracovnice Alfreda Hitchcocka, scenaristky a producentky Joan Harrison. Zpestřenim budou filmy s Batmanem jako temným rytířem noirového univerza.

Batmanovsky noir

Výběr klasických amerických noirů z 40. a 50. let minulého století letos obohatí sekce věnovaná filmům s legendární komiksovou postavou Batmana. „Temný rytíř z noiru povstal. Když ho na konci 30. let formovali kreslíř Bob Kane a scenárista Bill Finger, těžili ze čtyř inspiračních zdrojů. Vizionářské plány na výrobu létajícího stroje Leonarda Da Vinciho určily podobu netopýřích křídel, Zorro obstaral dvojí identitu a úkryt v jeskyni. Nakonec to však byly pulpový charakter a filmový brak, které oběma kreativcům vnukly znaky noirové temnoty,” uvádí kurátor sekce Ondřej Čižek.

Fanoušci a fanynky Batmana se mohou těšit na pestrý čtyřčlenný výběr: od gotického art-deca Tima Burtona (Batman, 1989) přes burácivý urban-thriller Christophera Nolana (Temný rytíř, 2008), animovanou akční komedii (LEGO Batman, 2017) až po neo-noir Matta Reevese (The Batman, 2022).

Retrospektiva Joan Harrison

Noir Film Festival i letos pokračuje ve zvýrazňování přínosu tvůrčích ženských osobností a po Idě Lupino se ve výběrové retrospektivě zaměří na Joan Harrison, která si zaslouží překročit stín „té, která pomáhala Hitchcockovi“. „Harrison začínala jako Hitchcockova asistentka, ale brzy povýšila na scenáristku. Na konci 30. let následovala Hitchcocka do Hollywoodu, kde se podílela na filmech jako Mrtvá a živá, Podezření a Sabotér. Příspěvek těmto ceněným filmům vedl k zásadnímu kariérnímu posunu, když se v roce 1943 sama stala producentkou a v dalších letech se profilovala jako tvůrkyně temných, goticky laděných thrillerů,“ komentuje dramaturg Milan Hain.

Argentinsky noir

„V rámci tradičního programového exkurzu do neamerických podob filmu se letos podíváme do Argentiny, kde se společensko-politicky bouřlivé období mezi lety 1946 a 1955 během prezidentského úřadování generála Juana Dominga Peróna, sympatizanta italského fašismu, signifikantně promítlo do tvorby řady tamních filmařů.“ uvádí dramaturgyně Jana Bebarova. K vidění bude remake Langova Vraha mezi námi (1931), který pod názvem Černý upír (1953) natočil v Argentině uznávaný režisér uruguayského původu Roman Vinoly Barreto. Od něj NFF uvede i vizuálně poutavý noir Bestie musí zemřít (1952) pojednávající o spisovateli kriminálních příběhů posedlém pomstou. S hlavní programovou sekcí letošního ročníku – novinářským noirem – bude konvenovat snímek Hořké stonky (1956) v režii Fernanda Ayaly o proradném novináři profitujícím na slepé důvěře ostatních. Výběr uzavře společensky angažovaná adaptace románu Afroameričana Richarda Wrighta Syn černého lidu (1951), která kvůli ostré konfrontaci černošské a bělošské komunity v USA ve své době logicky nemohla vzniknout v Hollywoodu a kterou tak s Wrightem v hlavní roli v argentinském exilu natočil francouzský režisér Pierre Chenal.

Polnočná omša na DVD

V rámci Zvláštního uvedení bude na festivalu promítnuta Polnočná omša (1962), skličující drama tematizující dramatické události na Slovensku v období po násilném potlačení národního povstání v roce 1944, které natočil Jiři Krejčik na základě stejnojmenné divadelní hry Petera Karvaše. Při té příležitosti bude na Českém Šternberku pokřtěno DVD s filmem, které NFF vydá ve spolupráci se společností Magic Box.

Kompletni program 11. ročniku najdete zde: https://www.noirfilmfestival.cz/cz/program/

Informace k vstupenkam zde: https://www.noirfilmfestival.cz/vstupenky-a-pasy/

Více informací najdete na festivalovém webu a sociálních sítích:

Webhttps://www.noirfilmfestival.cz/cz/

Facebookhttps://www.facebook.com/noirfilmfestival/

Facebookova udalost: https://www.facebook.com/events/669097974314913

Twitterhttps://twitter.com/NoirFilmFest

Instagramhttps://www.instagram.com/noirfilmfestival/

Rozhovor

17.8.2023 17:00

O Noir Film Festivalu si budeme povídat 17.8. v 17 hodin, našími hosty budou Vítek Grigartzik a Jiří Dvořák.

reklama
reklama
reklama