Článek Rozhovor

NOMINUJTE NA CENU GRATIAS TIBI

Nominujte mladé lidi, kteří mění svět k lepšímu, do 10. ročníku Ceny Gratias Tibi.

Vzdělávací program Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni otevírá nominace do jubilejního desátého ročníku Ceny Gratias Tibi. Ta oceňuje mladé lidi do 30 let, kteří svými aktivitami zlepšují okolní svět. Nominovat je možné na webu gratiastibi.cz až do 30. dubna.

Za první dekádu své existence bylo na Cenu Gratias Tibi nominováno přes 1000 projektů. Mladí lidé přijali ocenění za pomoc seniorům, oživení veřejného prostoru, organizaci osvětové kampaně nebo za uspořádání charitativní sbírky. Nejčastěji se projekty týkaly životního prostředí, dobrovolnictví a vzdělávání. Nejvíce nominovaných bylo z Hlavního města Prahy, naopak nejméně nominací organizátoři obdrželi z Plzeňského kraje.

„Jsme nesmírně rádi, že Cena Gratias Tibi v letošním roce oslaví již deset let existence. Je to důkaz toho, že mladí lidé jsou stále aktivní, zajímají se o svět kolem sebe a mají chuť pracovat na jeho zlepšování. Z rozhovorů s našimi laureáty víme, že obdržení ceny pro ně často znamená potvrzení toho, že jejich práce má smysl a je to pro ně také motivace do dalších let. Věříme, že pokud se lidé zapojí do nominací a dozví se o prospěšných činnostech svých vrstevníků, dodá jim to inspiraci k tomu, aby se i oni připojili k již existujícím projektům, nebo vytvořili svůj vlastní,“ říká Linda Šilingerová, koordinátorka Ceny Gratias Tibi ze vzdělávacího projektu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni.   

Mezi laureáty patří například Veronika Kamenská, zakladatelka aplikace Nepanikař, jenž poskytuje bezplatnou pomoc lidem s psychickými obtížemi nebo Johanna Nejedlová ze spolku Konsent, která spolu s dalšími dvěma spoluzakladatelkami obdržela v roce 2019 cenu za prevenci v oblasti násilí na ženách. 

Jedním z historicky prvních oceněných z roku 2014 je David Šebesta, který cenu obdržel spolu s dalšími členy spolku Budíček za obnovu chátrajícího kostela ve městě Vroutek, a i nadále se aktivně zapojuje do zlepšování života v místním kraji.  

“Nominace a následné udělení Ceny Gratias Tibi nám dalo potvrzení, že neděláme zbytečnou aktivitu, která nikoho nezajímá. Ocenění nám dodalo energii a motivaci pokračovat dál. Z krátkodobého hlediska to byla i skvělá reklama našich aktivit. Mohli jsme navázat kontakty s dalšími spolky a aktivními lidmi.” říká David Šebesta.

Nominovat lze jednotlivce, skupinový projekt, či svůj vlastní, a to v rámci tří věkových kategorií: základní školy, střední školy a lidé do 30 let.  

Odborná porota i veřejnost následně vyberou vítěze každé kategorie, kteří obdrží cenu na slavnostním předávání v září. Součástí výhry je i studijní zahraniční cesta a vzdělávací kurz dle vlastního výběru. 

Nominace budou otevřeny na webu gratiastibi.cz až do neděle 30. dubna. 

Partneři 

Nadační fond Abakus, Lepší škola pro všechny, Norské velvyslanectví, Poslanecký klub Evropské lidové strany, Nadace Blíž k sobě, Financováno Evropskou unií skrze projekt Dear, Jan Barta, Dušan Šenkypl, David Holý, Hana Dvořáková, Libor Winkler, Martin Hájek, Pavel Baudiš, Česká Rada Dětí a Mládeže, Strukturovaný dialog s mládeží, Centrum současného umění DOX, EDUin, Nadace VIA, Nadace OSF, Knihovna Václava Havla, Skautský institut, Norské fondy 

Mediální partneři 

Česká televize, Aktuálně.cz, adam.cz, CzechCrunch, EDUzín, Radio 1 

Rozhovor

11.4.2023 14:00

Ve studiu se představí Linda Šilingerová, koordinátorka Ceny Gratias Tibi a David Šebesta ze spolku Budíček, který byl jedním z historicky prvních laureátů Ceny Gratias Tibi.

reklama
reklama
reklama