Článek Rozhovor

NOMINUJTE OSOBNOST NA CENU OLGY HAVLOVÉ

Veřejnost může nominovat osobnosti s handicapem na Cenu Olgy Havlové

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) letos již po devětadvacáté udělí Cenu Olgy Havlové. Prestižní ocenění získá osobnost, která navzdory svému zdravotnímu handicapu pomáhá druhým. Kandidáty pro letošní ročník může veřejnost nominovat prostřednictvím online formuláře na webových stránkách www.cenaolgyhavlove.cz do 11. dubna.   

O tom, kdo se stane laureátem a převezme bronzovou plastiku Olbrama Zoubka „Povzbuzení“, rozhodne porota pověřená správní radou nadace. Od roku 2017 uděluje VDV v rámci Ceny Olgy Havlové také Cenu veřejnosti, o jejímž držiteli bude možné hlasovat online. I letošní ročník nabídne veřejnosti po uzavření nominací kandidátů tuto možnost. Stejně jako laureát Ceny Olgy Havlové bude držitel Ceny veřejnosti představen na slavnostní akci, která se letos uskuteční 29. května v Historické budově Národního muzea. 

„V nadaci si letos připomínáme nedožité 90. narozeniny Olgy Havlové, která neokázale nabízela pomocnou ruku potřebným. Stejně tak neokázale často pomáhají nominovaní kandidáti. Ti ale musí překonat překážky, které způsobilo jejich zdravotní znevýhodnění. Každý rok se seznamujeme s výjimečnými příběhy lidí konajících dobro a věřím, že letos tomu nebude jinak,“ uvádí Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. 

Cenu Olgy Havlové poprvé vyhlásila Olga Havlová v roce 1995 s cílem ocenit lidi se zdravotním znevýhodněním, kteří i přes svůj handicap nezištně pomáhají, a jsou tak inspirací k překonávání překážek pro ostatní. Olga Havlová se zúčastnila pouze prvního ročníku a po jejím odchodu se tak Cena stala i vzpomínkou na osobnost, která se vždy zastávala práv ohrožených občanů.

V loňském roce ocenění převzala Dita Horochovská za pomoc lidem s omezenou schopností pohybu. Těm předává své zkušenosti s ovládáním počítače prostřednictvím hlasu. Laureátka jako první začala technologie využívat, podílela se na jejich vývoji a stala se jejich každodenní uživatelkou. Držitelem Ceny veřejnosti se stal Martin Škurek.  

Záštitu nad slavnostním udílením Ceny Olgy Havlové v roce 2023 převzala Ing. Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, a Mgr. Miluše Horská, předsedkyně Výboru pro sociální politiku Senátu Parlamentu ČR. 

Nominační formulář najdete zde. Další informace o Ceně Olgy Havlové a jejích laureátech naleznete zde.

www.vdv.cz

Rozhovor

21.2.2023 14:00

V úterý 21. února si ve 14 hodin budeme povídat s ředitelkou nadace, Monikou Granja.

reklama
reklama
reklama