Článek Rozhovor

O CENY CZECH GRAND DESIGN SOUTĚŽÍ 79 TVŮRCŮ A FIREM

Ceny Czech Grand Design odhalily nominace za rok 2021. Po dvouleté pauze se slavnostní vyhlášení vítězů vrací do divadelních kulis, nově do Hudebního divadla Karlín   

Celkem 79 tvůrců a firem má šanci získat prestižní ocenění v jedné z 8 kategorií Cen Czech Grand Design. Široké nominace vybírala Akademie designu ČR a nabízejí průřez toho nejzdařilejšího z českého designu za uplynulý rok. Od kolekce brýlí přes vázy, svítidla, fotografické koláže, nábytek po sérii ilustrací upozorňující na dezinformace. Nominace se zúží na tři finalisty v každé kategorii už na začátku března na výstavě Best of: 2021 v Galerii České spořitelny. Slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií i absolutního vítěze napříč obory – Grand Designéra 2021 – proběhne po dvouleté pauze opět formou gala večera v přímém přenosu na ČT art, tentokrát v Hudebním divadle Karlín, 22. března 2022. 

Produktový design, móda, šperk, grafický design, ilustrace, výrobce a objev roku. Etablovaná jména i nečekané novinky. Ceny Czech Grand Design ocení to nejlepší, co se v těchto kategoriích událo za uplynulý rok. Projekty hodnotí Akademie designu ČR a její odborné poroty. Vítězové jednotlivých kategorií i Grand Designér 2021 budou oceněni během slavnostního večera 22. března 2022 v přímém přenosu na ČT art. Galavečer se po dvouleté pauze, kdy kvůli pandemii koronaviru proběhl jen na televizních obrazovkách bez fyzicky přítomných hostů, přesouvá do Hudebního divadla Karlín. „Letošní Ceny Czech Grand Design představí celou řadu nových jmen. V kategorii Objev roku se dají nová jména očekávat, překvapením jsou v kategoriích Designér šperku roku nebo Módní designér roku. Tato nová vlna českého designu přichází v době, která pro tvůrce není jednoduchá. Trh poměrně turbulentně reaguje na průběh pandemie, a tak řada projektů stála, některé stále čekají na své uvedení v příznivější době. Dobrou zprávou je, že většina designérů pokračuje ve své práci a ještě lepší zprávou je, že nepřízni navzdory vznikají nové značky, expandují noví výrobci a v Cenách se promítá naděje a kreativita mladé generace českých designérů,“ uvedla Jana Zielinski, ředitelka Designbloku za Přípravný výbor Cen. V rámci slavnostního večera bude oceněna také osobnost, která vstoupí do Síně slávy českého designu za celoživotní přínos tomuto oboru.   

Ceny Czech Grand Design rovněž odhalily vizuál, který je  tradičně společným dílem oceněného fotografa a Grand Designéra předchozího ročníku. „Na vizuálu jehož autorkami jsou Shotby.us uvidíte designérský tandem Eduard Herrmann & Matěj Coufal a sice přímo v jejich ateliéru. Stejně dominantní jako loňští Grand designéři jsou na vizuálu i plameňáci, kteří nás odkazují na slavnostní předávání cen, díky kterému se 22. března přeneseme do ráje, jakéhosi symbolického obrazu problémů i tužeb, které nás v posledních letech doprovázejí. Režisérkou večera je Jana Burkiewiczová z formace Burkicom, scénografkou Lucie Škandíková aautorem kostýmů Marek Cpin. Je tedy jasné, že se můžete těšit na spektakulární show apokalyptické éry. Hrdiny večera však budou samozřejmě designéři, kteří nás nakonec společně se zpěvným ptactvem a naší společnou vírou ze všeho dostanou,“ vysvětlil Jiří Macek za Přípravný výbor Cen.  

Trojice finalistů jednotlivých kategorií letošního ročníku budou představeny na zahájení výstavy Best of: 2021 v Galerii České spořitelny, která 16. ročník Cen doprovodí. Veřejnost se bude moci seznámit s finálovými pracemi od 2. března do 10. dubna 2022. Vstup na výstavu je zdarma.   

Vítěze vybírá Akademie designu ČR ve tříkolovém hlasování. Pro rok 2021 přijalo členství 62 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu.  Nejlepší projekty se volí v hlasování s účastí porot v odborných kategoriích. Absolutním vítězem je pak Grand Designér roku, zvolený napříč všemi kategoriemi. 

Přehled nominací na Ceny Czech Grand Design 2021 

Designér roku  

Lucie Koldová / svítidlo Puro Floor (BROKIS), židle Mistra (Master & Master), kolekce nábytku Rendezvous (FORMDESIGN) 

Jiří Krejčiřík / kolekce svítidel Luna, kolekce nábytku Nouveau 

LLEV / nápojový soubor Innatura, nápojový soubor Smooth, kolekce nábytku Momennt 

Filip Mirbauer, Michal Strach / kolekce kovového nábytku a svítidel (FLEYSEN) 

Lukáš Novák / kolekce váz Amalín, světelný objekt Svaté střevo pro Goodlok, set sklenic a vázy Opalínový set 

Jan Plecháč / kolekce svítidel a váz Saint Polymére 

Tadeáš Podracký / zrcadla Fading reflection a křesla (z kolekce Metamorphosis) pro Side Gallery na Design Miami 

Jakub Pollág / lampa Table Light Smoke, stolička Solid Stool, stůl Solid Table a police Rivet Shelf (zeitgeist.limited), kolekce sklenic (PÁR), kolekce aromalamp (Scent Roche), stolek Gon (Master & Master) 

Antonín Tomášek / kolekce tenkostěnných hrnků ISLAS FORTUNATE (Rudolf Kämpf), objekty pro výstavu Touch (Galerie Kvalitář) 

Vrtiška & Žák / kolekce keramických umyvadel a koupelného mobiliáře Yard (RAVAK), parková lavička Reforma (mmcité), katamarán Independent Catamaran (spolupráce: Tomáš Jonáš Janda) 

Módní designér roku  

Jan Černý / kolekce TIME HEALS ALL WOUNDS 

Pavol Dendis / kolekce Dark Waters – Brave Youth SS22 

Tereza Rosalie Kladošová / kolekce CAPSULE AW21, kolekce LINGER IN JOY 

Zuzana Kubíčková / kolekce Pop 2021, kolekce Couture 2021 

LAFORMELA / kolekce Mainline 21/22, kolekce Mainline 22 

NANICHE / kolekce SS22 HER 

Natálie Nepovímová / kolekce Exuviae 

PÁR & Eliška Horčíková / kolekce sneakers PÁR 

Zoltán Tóth / kolekce Base 21, kolekce RE SS22 

Designér šperku roku 

Dick Wolf / kolekce VON 

Blueberries / kolekce Pénelopé  

Bold Studio by Markéta Kratochvílová / šperky ke kolekci HER pro NANICHE 

Eliška Lhotská / kolekce Affirmo 

Nastassia Aleinikava studio / kolekce brýlí VERNISÁŽ (spolupráce: Patrik Kriššák) 

Janja Prokić / kolekce Mitmem 

Ondřej Stára / kolekce Obchůdek pro radost 

Studio Olgoj Chorchoj / kolekce hodinek AERODYNAMIC (BOHEMATIC) 

Magdalena Šťastníková / šperky ke kolekci SEASON 3 pro JARDA PRAHA 

Zdeněk Vacek / šperky a objekty pro projekt JITKA – PUK – 3D – UPM 

Grafický designér roku  

ANYMADE STUDIO / vizuální styl pro Lunchmeat Festival, vizuál k výstavě Frida Kahlo – Fotografie (GHMP) 

Kristýna Kulíková / vizuální identita pro album Fragility of Context (Oliver Torr) 

Zuzana Lednická / grafické zpracování knihy Sv. František z Assisi: Chvála stvoření (Václav Havlůj), grafické zpracování katalogu Lucie Koldová: Lightness (Studio Najbt, Moravská galerie v Brně) 

Štěpán Malovec / grafické zpracování knihy Město pro každého (Osamu Okamura, David Böhm, Jiří Franta, Labyrint) 

Štěpán Malovec a Martin Odehnal / vizuál a katalog k výstavě Ruka na konci ramene (Zóna pro umění 8smička) 

publikum.design (Anežka Hrubá Ciglerová, Nikola Wilde a Richard Wilde) / vizuální identita pro Muzeum umění Olomouc 

studio basic / vizuální identita pro magazín NOVY ZINE 

Studio DIP (Matěj Hanauer, Petra Roubalová) / grafická úprava knihy Průvodce neklidným územím III / Příběhy česko-slovenské fotografie (Labyrint) 

Studio Najbrt / vizuální identita pro 55. MFF Karlovy Vary (Jakub Spurný, Aleš Najbrt), vizuální identita pro Kunsthalle Praha (Marek Pistora, Zdeněk Trinkewitz, Zuzana Lednická, Andrea Vacovská, Aleš Najbrt) 

Adéla Svobodová / grafické zpracování katalogu Móda v modré (spolupráce: Tereza Hejmová, UPM), grafické zpracování knihy Výstava jako médium. České umění 1957–1999 (AVU), grafické zpracování knihy Divadlo ulice (UMPRUM) 

Terezie Štindlová / grafická úprava knihy Milk and Honey (spolupráce: Adéla Svobodová, women), grafický design plakátu k filmu Zrcadla ve tmě (Šimon Holý) 

Fotograf roku  

Iryna Drahun / fotografie Miasmic-Tech Lookbook, backstage fotografie Hair Flip pro Valentýnu Janů, fotografie pro Magdalenu Šťastníkovou, fotografie pro SOMB, fotografie pro Lukáše Hoffmana, editorial pro Novy Zine 

Libuše Jarcovjáková / fotografie pro kampaň Činohry Národního divadla pro sezonu 2021/2021 

Michaela Karásek Čejková / fotografie kolekce Mitmem pro Janju Prokić, fotografie aromalamp pro Scent Roche, advertorial SOAPS pro Harper’s Bazaar, série koláží pro ELLE DECORATION 

Radka Korandová / editorial pro Princess Tiramisu, fotografie kolekce Obchůdek pro radost pro Ondřeje Stáru 

Michal Králíček / fotografie kolekce Exuviae pro Natálii Nepovímovou / fotografie pro Aleše Hnátka 

Ladislav Kyllar / editorial I’ve seen you before, haven’t I? (Re-Edition Magazine), video Summer 21 Eyewear Campaign (Balenciaga) 

Nephro Studio / fotografie pro hudebnici Ursulu Sereghy, fotografie pro kapelu Projekt Uniqat, fotografie k EP Y2GAY pro Miss Petty, fotografie kolekce Affirmo pro Elišku Lhotskou 

Shotby.us / fotografie pro Romanu Drdovou, fotografie kolekce Kombo pro Jožová & Šenkýř, editoral The Endless Visit pro Swarm mag, fotografie pro Elišku Lhotskou, editorial Ex Post (ELLE DECORATION) 

Marie Tomanová / cover story Paulina Porizkova (Vogue CS), editorial Joe Keery (GQ), editorial King Princess a Quinn Wilson (GQ), editorial Franka Potente (Faz Magazin), editorial (V Magazine), fotografie pro label R13 

Vojtěch Veškrna / fotografie ke klipu Bylo nebylo pro AnnetX, fotografie Vlajky štěstí (Dolce Vita), fotografie pro PSH, fotografie Capsule Collection AW21/22 pro Terezu Rosalii Kladošovou, fotografie pro Haenke, fotografie pro Lukáše Nováka, fotografie pro CAMP 

Ilustrátor roku  

Jakub Bachorík / série ilustrací NE-U-VĚ-ŘI-TEL-NÁ fantasmagorie, ilustrace knihy Co je vlastně design? (Kateřina Přidalová, UMPRUM), ilustrace knihy Odsunuté děti (Jan Blažek, Marek Toman, Post Bellum), ilustrace knihy Kluk v ohni (Marka Míková, Cesta domů) 

David Böhm & Jiří Franta, ilustrace autorské knihy Město pro každého (Osamu Okamura, Labyrint) 

Day Shift Office / ilustrace pro sérii textů Donáškový kapitalismus (A2larm) 

Juliána Chomová / ilustrace knihy Spiritistky (Klára Vlasáková, Lipnik) 

Magdalena Rutová / ilustrace autorské knihy Meanwhile – Mezitím (UMPRUM) 

Tereza Říčanová / ilustrace autorské knihy Kráva Říčanová (Baobab) 

Tereza Šiklová / ilustrace autorské knihy OBR (Baobab) 

Chrudoš Valoušek / ilustrace knihy Rýmovačky opičí (Marka Míková, Baobab) 

Výrobce roku  

FLEYSEN / kolekce kovového nábytku a svítidel (Filip Mirbauer, Michal Strach) 

FORMDESIGN / kolekce nábytku Rendezvous (Lucie Koldová) 

LOCKERS / kolekce skříněk Locker 4.5, Locker 8.0, Locker 12.0 (Studio Perspektiv) 

M&T / kliky Up & Down (Herrmann & Coufal), kliky Bude (spolupráce: JANOŠÍK OKNA–DVEŘE) 

Master & Master / židle Mistra (Lucie Koldová), stolek Gon (Jakub Pollág) 

Space of Space / kolekce nábytku a interiérových doplňků Saturn a Jupiter (Jakub Klimeš, Martin Klimeš) 

Zlesart / kolekce nábytku a interiérových doplňků (Daniela Polubědovová) 

Objev roku  

Honzová & Costantino / kolekce váz MOOD INDIGO 

Aleš Hnátek / kolekce FW21, kolekce SS22 

JARDA PRAHA / kolekce SEASON 3 

Anna Jožová / kolekce váz KETO GIANT, kolekce váz LUMA, kolekce váz NAVA 

František Jungvirt / kolekce váz Trdlík, kolekce váz Drama (KLIMCHI), kolekce váz Felicity (KLIMCHI) 

Valérie Jurčíková / kolekce SS22 

Iurii Ladutko / editorial pro European Fashion Accelerator, vizuály k singlu Jinak to nejde pro Miss Petty, Toyota Vangelis, litterbin 

Lexová & Smetana / kolekce konferenčních stolků SWELL 

Monika Martykánová / kolekce porcelánových sošek Alegorie Covidu 

Mikolášková & Drobná / kolekce nábytku a interiérových doplňků Scene Collection 

Monotropa / kolekce nábytku Berber, kolekce skleněného nápojového setu Dunes (spolupráce: Tomáš Kučera) 

Sára Sedláková / kolekce SINTEX CARE – STREETWEAR LINE 

Dávid Valovič / projekt a monument What are you standing on? / Na čem stojíš? 

Matej Vázal / imerzivní identita pro filmový festival Academia Film Olomouc 

http://www.czechgranddesign.cz/

Rozhovor

16.3.2022 14:00

O cenách Czech Grand Design si na Radiu 1 budeme povídat s Janou Zielinski.

reklama
reklama
reklama