O Radiu 1

O HISTORII RADIA 1

Radio 1 vzniklo na jaře roku 1991, ale skutečný začátek vysílání přišel na podzim roku 1990 během výstavy Totalitní zóna v podzemí bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné. Vysílání tehdy ještě pirátské rozhlasové stanice Stalin vzbudilo mimořádný ohlas, bylo ovšem po několika dnech úředně zastaveno. Petici za znovuobnovení vysílání a proti monopolu státního rozhlasu a televize podepsalo na 30 000 lidí. Na začátku roku 1991 bylo zařízení vráceno a Radio 1 se tak stalo první českou soukromou nezávislou rozhlasovou stanicí v této republice.

Radio 1 se od začátku své existence lišilo od ostatních komerčních stanic svou alternativní hudební dramaturgií, která není svázaná hitparádovými pravidly. Hlavní charakteristikou Radia 1 je maximální otevřenost, a to jak k různorodým hudebním žánrům, tak i v přístupu k posluchačům.

Vysílání Radia 1 se v průběhu let přizpůsobovalo nastupujícím světovým hudebním trendům, ale pokaždé pouze na základě kvality a nikoli komerčních vlivů. Prošli jsme hudebním vývojem od rockových provopočátků po nástup anglické kytarové scény a začátek taneční hudby. Dnes tvoří hlavní součást programu různé formy současné elektronické a kytarové hudby. Své stálé místo ve vysílání mají i další hudební žánry (hip hop, jazz, hard rock, reggae, world music, filmová hudba a mnoho dalších).

V programu Radia 1 nechybí komponované pořady a publicistické relace. Těžištěm vysílání ale zůstává kvalitní hudba provázená civilním projevem moderátorů, z nichž mnozí jsou známými osobnostmi domácího kulturního a společenského dění.

Radio 1 se významně podílí na propagaci nejrůznějších kulturních akcí – filmových či divadelních představení, koncertů a sportovních událostí.

Radio 1 rovněž vysílá přímé přenosy z různých akcí či záznamy koncertů. Za podpory Radia 1 byly vydány stovky alb domácích nezávislých interpretů a zajímavé knižní tituly a do kin byly uvedeny některé slavné filmy.

Během své existence se Radio 1 stalo významným kulturním fenoménem, zcela svébytným v evropském prostoru.

Program byl, že si každej přinesl z domova, co měl, do toho tam pořád chodili nějaký lidi, když měli potřebu něco říct do mikrofonu, tak to tam řekli, taky se tam vysílaly přenosy koncertů, který tam byly.

Ondřej Štindl, jeden ze zakladatelů

O PROGRAMU RADIA 1

Radio 1 je svým programem ojedinělá soukromá rozhlasová stanice nejen v Praze, ale i v celé České republice.

Mapujeme velké spektrum hudby, kterou posluchači nemohou slyšet na žádném jiném radiu. V programu se unikátním způsobem podařilo skloubit na jedné straně nahrávky kytarové a na straně druhé elektronické.

Nedílnou součástí filozofie Radia 1 je zejména živý kontakt s posluchači po celý den, stálý kulturní přehled o akcích v Praze i okolí, což dokazuje jak velké množství živých rozhovorů, tak například pravidelný Kulturní servis a okamžité zařazování nových nahrávek s akcentem na domácí tvorbu  interpretů, kteří nabízejí neotřelé hudební postupy.

Po dobu své existence prošlo Radio 1 určitým vývojem od počátečního převážně rockového nezávislého rádia až k současnému obsažení velkého množství hudebních stylů.

Radio 1 se nezaměřuje pouze na import muziky ze zahraničí (oblíbená čtvrteční Hitparáda Radia 1), ale dává ve vysílání značný prostor domácím interpretům. Dokladem může být např. úterní československá hitparáda Velká sedma a pravidelný čtvrteční pořad Inclubátor, který představuje začínající domácí muzikanty a jejich demo snímky. K nedělnímu večeru také neodmyslitelně patří Novinky na alternativní scéně, Intro a Seance. Součást vysílání tvoří i přímé přenosy našich i zahraničních kapel a záznamy vystoupení v rámci pořadu Radio 1 On Stage.

Z okrajovějších žánrů vysílají vlny R1 také blues Blue Train nebo Jazz a Fusion hodinka. V nabídce vysílání je již zmiňované mluvené slovo také v podobě filmových novinek Odvážné palce, který nabízí k poslechu i filmové soundtracky, dále cestovatelský Ešus, Knižní servis s novinkami, diskuzní pořad se zajímavými hosty mnoha oborů Zátiší a samozřejmě Kulturní servis.

Radio 1 se významnou měrou podílí na propagaci nejrůznějších kulturních akcí, jako filmových či divadelních představení, koncertů menšinových žánrů a sportovních akcí.

Za podpory Radia 1 také vychází mnoho desek domácím nezávislým interpretům a zajímavé knižní tituly.

reklama
reklama
reklama