Článek Rozhovor Soutěž

OCENĚNÝ FILM PŘÍPRAVY K FILMU T JDE DO KIN

Filmový debut režiséra Milana Klepikova Přípravy k filmu T získal letos na Mezinárodním filmovém festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava Zvláštní uznání od poroty soutěžní sekce Česká radost. Nyní působivý snímek, ve kterém vystupují mladí neherci, ale i například básník Petr Král, vstupuje do kin.

Film, který se vymyká jakýmkoliv škatulkám, představuje reálné postavy, mladé lidi, studenty, ale například i básníka Petra Krále. Zachycuje, dokumentuje a nechává vybrané okamžiky (stávka za klima, pandemie covidu-19) stát se podkladem k zamyšlení se nad budoucností světa.

„Že matky rodí děti do světa, který má svůj konec už za sebou, nazval básník Petr Král největším tabu dneška. Vydal jsem se za ním, ale hlavně za lidmi, o nichž vlastně mluví. Kolik života lze ještě vyvzdorovat v době “konců“? říká režisér filmu Milan Klepikov a dodává: „Na konstatování konce světa u Petra Krále se mi jeho kategorická nesmlouvavost líbí stejně moc, jako jeho klidnost. Nářky skutečně nejsou na místě, přinejmenším tak dlouho ne, dokud se dají světu ukrást určité okamžiky, třeba na první pohled bezvýznamné či směšné. Už nějaký čas systematicky sbírám okamžiky, úplně bez systému. Tohle je první malá inventura, všechno je teprve na začátku (tedy, kromě toho světa).

Filmový historik, dramaturg a publicista Milan Klepikov natočil svůj filmový debut formou skicáře. Film má nejen mnoho konců, ale měl také mnoho začátků. Jedním z nich byl okamžik, kdy Milan Klepikov napsal 12. ledna roku 2016 báseň s názvem La Rose.

Film vznikl v produkci společnosti Maur Film, která stojí např. za oskarovým animovaným filmem Darii Kashcheevy Dcera. O distribuci se stará platforma pro nezávislé a umělecké filmy Klara Khine Distribution, která vznikla kvůli filmu Karel, já a ty.

Rozhovor

25.11.2021 17:00

O filmu si budeme na Radiu 1 povídat s Matějem Nytrou a to ve čtvrtek 25. listopadu v 17 hodin.

Soutěž

Ve středu 24.11. můžete vyhrát dva vstupy na premiéru filmu.

 

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama