Článek Soutěž

OSCAROVÝ FAVORIT DRIVE MY CAR V KINECH OD 24. BŘEZNA

Okouzlující klenot. Nekonečně fascinující a bohaté. Mistrovské drama, od kterého nelze odvrátit zrak. Tak popisují zahraniční novináři japonský snímek Rjúsukeho Hamagučiho, žhavého kandidáta na čtyři Oscary Drive My Car. Film na motivy stejnojmenné povídky Harukiho Murakamiho, který se aktuálně pyšní hodnocením 98 % na serveru Rotten Tomatoes, vstoupí do českých kin 24. března, pouhých pár dní před slavnostním oscarovým ceremoniálem. Stěžejním tématem filmu je nepravděpodobné přátelství mezi režisérem Kafukuem a mladou dívkou Misaki, která mu byla přidělena jako řidička jeho Saabu 900. Během jízd na Kafukuovy zkoušky oba nečekaně zjistí, že je spojuje nejen záliba v řízení a společně naleznou způsob, jak se vyrovnat se svými traumaty a pocity viny, a jít dál.

 

Muži, kteří nemají ženy

Stejnojmenná povídka, na jejíž motivy film vznikl, je součástí souboru Muži, kteří nemají ženy aje poměrně krátká. Hamaguči proto do filmu využil také motivy z dalších povídek ze souboru. „V japonštině má povídka jen 50 stran, a to skutečně není dostatek matriálu na celovečerní film. Povídka navíc končí náhle a já měl pocit, že musím příběh posunout ještě někam dál než za poslední stránku. Znovu jsem si přečetl ostatní povídky ve sbírce Muži, kteří nemají ženy. A byly tam další dvě, které mi přišly, že by se daly začlenit do stejné dějové linie: Šeherezáda a Kino. V Šeherezádě vystupuje žena, která po sexu vypráví příběhy. Tu jsem promítl do postavy Kafukuho manželky. Kino ukazuje psychologický vývoj hlavní postavy a to, kde má skončit. Tato pouť byla inspirací pro Kafukuho cestu,“ vysvětluje Hamaguči.

Ocenění a nominace

Tato japonská filmová senzace kráčí ve šlépějích jiného asijského hitu Parazit. Stejně jako jeho slavný předchůdce posbíral oscarové nominace v nejcennějších kategoriích, kromě Nejlepšího zahraničního filmu, také v kategoriích Nejlepší film a Nejlepší režie. Navíc usiluje i o cenu za nejlepší scénář podle předlohy. Od světové premiéry na Mezinárodním festivalu v Cannes se snímku Drive My Car podařilo si získat srdce mnoha diváků, filmových novinářů a expertů po celém světě. Film si z Cannes odnesl cenu za nejlepší scénář, mezinárodní cenu kritiků FIPRESCI a cenu ekumenické poroty. Získal také Zlatý glóbus v kategorii Cizojazyčný film. 

Soutěž

Ve středu 23.3. můžete soutěžit o dva vstupy na  film (25.3. 20,30 Aero).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama