Článek Rozhovor

PALÁC AKROPOLIS OTEVÍRÁ WORKSHOPY PRO MLADÉ LIDI

Od dubna do června 2024 zve performerka a režisérka Miřenka Čechová, herečka Iva Moberg, tanečník Roman Zotov-Mikshin a hudebník a výtvarník Jakub König mladé lidi (16 – 27 let) k intenzivním dílnám, které se odehrají s podporou Paláce Akropolis. Tři víkendy budou všichni spolu a každý zvlášť hledat způsoby, jak se projevit skrze tělo, hlas, autentické příběhy. Celý proces zakončí společné sdílení. Přihlášky je možné posílat do 20. února.

Zkoumej svůj vnitřní prostor. Procházej vnější krajinou. Zrcadli jedno v druhém a dovol si chvíli se zastavit v meziprostoru, kde se skrze slovo, zvuk, pohyb tavíš nově. Užívej si hru, blízkost ostatních a zkušenost lektora. Těš se z procesu samotného.

Workshopy jsou určeny pro mladé lidi mezi 16 a 27 lety, předchozí zkušenost s uměním není nutná. Víkendové dílny budou probíhat v pražském Paláci Akropolis s jedním víkendovým výjezdem mimo Prahu – do jihočeských Komařic a Malovic.

Více informací o lektorech:

➤ MIŘENKA ČECHOVÁ

Performerka, choreografka, režisérka a vůdčí osobnost souborů Spitfire Company a Tantehorse. V poslední době se výrazně věnuje dokumentárnímu tanečnímu divadlu (docu-dance), nejnověji sérii Invisible, kurátoruje projekty tanečního aktivismu Emergency Dances a lektoruje edukativní projekty pro začínající umělce Tantelab. Napsala knihy Miss AmeriKa a Baletky a vyučovala a přednášela na několika amerických univerzitách (American University ve Washingtonu DC, Tampa University na Floridě, Stephens College v Missouri a opakovaně působí na Mercerburg Academy v Pensylvánii jako choreografka a lektorka autorské tvorby).

➤ IVA MOBERG

Herečka a tvůrkyně autorských inscenací. Po ukončení studia herectví na pražské DAMU spoluzaložila v roce 2001 Divadlo NIE, dnes jeden z předních evropských souborů spojujících divadelníky z různých zemí, různých původů, tradic a tréninků v práci na autorských inscenací vycházejících ze současných příběhů. Hrou s jazyky a kombinováním stylů tvoří NIE svůj vlastní divadelní jazyk, autorské projekty, ve kterých zpracovává skutečné příběhy, skrze něž přímo a dynamicky promlouvá k divákům. Užívají různých divadelních metod – vyprávění, klauniády, animace, hudbu, zpěv, chorus. Iva Moberg patří také do týmu pedagogů NIE, vede kreativní dílny pro divadelníky i pro mládež a semináře pro profesionální umělce.

➤ ROMAN ZOTOV-MIKSHIN

Tanečník a pedagog pocházející z Ruska. Dlouhodobě žije v České republice. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Konzervatoř Duncan centre. Je členem Spitfire Company a jedním ze zakladatelů performativní skupiny Ferst Dadler. Prošel společenským tancem, street dance (popping, hip-hop, house), baletem a moderními tanečními technikami (Graham, Limon, Cunningham). V umělecké praxi ho nejvíce inspirují způsoby naladění se člověka na tvůrčí proces a nepředstavitelné výsledky tvorby. V těle je doma a je přesvědčen, že vědomá práce s ním dává odpověď na jakoukoliv životní situaci. Identita, kulturní kontext i domov ho v současné době provokují a nutí hledat nové cesty pohybu.

➤ JAKUB KÖNIG

Výtvarník, spisovatel a hudebník. Za album Radio získal s projektem Kittchen v roce 2014 cenu Anděl, o pět let později pak s orchestrem Zvíře jménem Podzim dvě další sošky za desku Září. Na literární scéně debutoval v roce 2011 sbírkou komiksových stripů Anjel (Plus). Následoval flipbook Když piješ (Plus, 2017), bohatě ilustrovaný příběh Zvíře jménem Podzim (Paseka, 2017) a román Vřeteno (Paseka, 2021). Na začátku pandemie se naplno vrátil k malování. V současné době se živí primárně jako výtvarník. Zároveň skládá hudbu pro audioknihy či divadelní představení, hraje koncerty v Čechách i v zahraničí… a často nadšeně vypráví o holotropním dýchání, kterému se věnuje posledních deset let. Práce ve změněném stavu vědomí se stala hlavní inspirací pro sólové album Hvězdy, které vyšlo v roce 2023.

Přihlaš se do 20. února 2024 přes formulář, kde popíšeš i své motivace. Termíny dílen jsou pevné, počítáme, že se zúčastníš všech.

Přihlašovat se je možné do 20. února ZDE: https://docs.google.com/…/1FAIpQLScaCpeBMQJ…/viewform…

Cena je 1 000 Kč (díky podpoře z Národního plánu obnovy)

Termíny dílen:

Miřenka Čechová ➞ 20.–21. 4. (Praha), 3.–5. 5. (Komařice), 1.–2. 6. (Praha)

Iva Moberg ➞ 3.– 5. 5. (Praha), 10.– 12. 5. (Malovice), 25.– 26. 5. (Praha)

Jakub König ➞ 13.–14. 4. (Praha), 26.–28. 4. (Komařice), 18.–19. 5. (Praha)

Roman Zotov-Mikshin ➞ 6.–7. 4. (Praha), 19.–21. 4. (Komařice), 11.–12. 5. (Praha)

Tvorbu završíme společnou slavností 9. června v Paláci Akropolis.

Rozhovor

14.2.2024 17:00

Ve středu 14. února  přijde na rozhovor Kristýna Boháčová, koordinátorka projektu workshopů V těle.

reklama
reklama
reklama