Článek

PALÁC AKROPOLIS OTEVÍRÁ WORKSHOPY PRO MLADÉ LIDI

Palác Akropolis otevírá workshopy pro mladé lidi. V těle… s Miřenkou Čechovou, Ivou Moberg, Romanem Zotovem-Mikshinem a Jakubem Königem

Od ledna do června 2023 zve Miřenka Čechová, Iva Moberg, Roman Zotov-Mikshin a Jakub König mladé lidi k intenzivním dílnám, které se odehrají s podporou Paláce Akropolis. Čtyři víkendy budou všichni spolu a každý zvlášť hledat způsoby, jak se projevit skrze tělo, hlas, autentické příběhy. Celý proces zakončí společné sdílení.

Performerka, choreografka, režisérka a vůdčí osobnost souborů Spitfire Company a Tantehorse Miřenka Čechová, která se v poslední době věnuje dokumentárnímu tanečnímu divadlu (docu-dance), nabízí doprovázení a inspiraci v otázkách Jak se naučit přijmout své tělo, uvěřit v něj jako ve zdroj poznání? nebo Jak posílit vazby mezi myslí a tělem, mezi uvědoměním a tělesnou citlivostí? Ráda by své dílny otevřela jak těm, kteří se věnují tělu výkonnostně, tak těm, kteří k němu teprve hledají svou cestu a naráží na limity.

Iva Moberg, herečka, tvůrkyně autorských inscenací a spoluzakladatelka Divadla NIE, dnes jednoho z předních evropských souborů tvořících pro mládež i dospělé. Jedním z typických rysů Divadla NIE je, že vždy pracuje se skutečnými příběhy. Během workshopů bude skupina prostřednictvím rozhovorů – mezi sebou i s lidmi z terénu – pracovat s tématy identita, původ a sounáležitost. Iva zve účastníky a účastnice k hravému výzkumu možností, jak v úzké spolupráci využít autentické příběhy k tvorbě scénického díla.

Tanečníka a pedagoga Romana Zotova-Mikshina pocházejícího z Ruska, člena Spitfire Company a jednoho ze zakladatelů performativní skupiny Ferst Dadler, v současné době provokují témata identity, kulturního vykořenění i domova. Svou dílnu otevírá s motivací vytvořit mezi sebou i ve svém těle „domácí“ prostředí, kde rádi trávíme čas a rádi se tam vracíme. Skrzepozorování, naslouchání, vnímání všemi smysly, užívání pozornosti jako akce a klíče ke kreativitě chce zkoumat tvůrčí proces.

Výtvarník, spisovatel a hudebník Jakub König (vystupující s projektem Kittchen a donedávna s orchestrem Zvíře jménem Podzim) se na začátku pandemie naplno vrátil k malování, zároveň skládá hudbu a často nadšeně vypráví o holotropním dýchání, kterému se věnuje posledních deset let. Snadno se nadchne a rád by ve svém workshopu objevoval ve všedním nevšední. V propojení zvuku i obrazu, v hravém naslouchání i v pozorném sdílení společně vytvoříme prostor, kde si s odvahou a velkorysostí dovolíme být sami sebou.

CO:  Dotkni se svého bodu nula. Pojmenuj své téma, uvěř mu a hledej, jak ho projevit. Slovem, hudbou, pohybem. Užívej si zkušenost lektora a blízkost ostatních. Nech se vést procesem samotným. 

JAK: Zveme Tě do otevřeného prostoru. Během čtyř víkendových dílen Tě bude individuálně doprovázet performerka/performer, kterou/kterého si vybereš, a v blízké spolupráci s ostatními ze skupiny budeš mít čas a podmínky, abys objevil/a svou sílu a kreativně ji využil/a. Dostaneš podporu, abys skrze ni našel/la svůj autentický projev. 

Každý z nás nese obrovský potenciál. V autorském kreativním procesu skáčeš do neznáma. Takový krok nese ale možnost dalšího vývoje jak nás samých, tak světa, kde žijeme. 

Nehledáme dokonalý výsledek, ale autentický proces. Nechceme napodobovat, ale vystavit sami sebe.

PRO KOHO: Hledáme mladé lidi mezi 16 a 24 lety (pokud je Ti víc a máš zájem, taky nám napiš). Předchozí zkušenost s divadlem není nutná. Chceme ale vědět, co Tě do naší laboratoře láká. Pošli nám do 16. ledna 2023 motivační dopis na e-mail: katerina.sochaci@palacakropolis.cz, kde vysvětlíš, ke komu se hlásíš (proč Tě přitahuje zrovna tato osobnost), jaký máš vztah k médiu, s nímž Tvoje performerka nebo Tvůj performer pracuje (čím Tě fascinuje, proč se chceš rozvíjet právě skrze něj), a co od čtyř společných víkendů očekáváš. Ideální, když se s textem vejdeš do jedné strany.

KDE: Palác Akropolis, Praha

ZA KOLIK: 800 Kč za všechny čtyři víkendy (díky podpoře z grantu Národní obnovy), neboj se říct si o stipendium, pokud je to pro Tebe teď hodně

reklama
reklama
reklama