Článek Rozhovor

PALM OFF FEST 2023 V DIVADLE POD PALMOVKOU

Mezinárodní setkání divadel (nejenom) střední Evropy představí kontroverzní témata o nás všech, o hodnotách, solidaritě i naději

Od 13. do 20. října 2023 proběhne v Divadle pod Palmovkou již 7. ročník Mezinárodního setkání divadel (nejenom) střední Evropy Palm OFF Fest. Festival připomene nejen stalinský teror v Moldavsku a válku na Ukrajině očima Slováků, ale prozkoumá i vztah umění a politiky.

Otázku Je to daleko?, která se stala podtitulem a mottem letošního ročníku, si diváci mohou klást u každého představení z pestrého výběru divadelních souborů z Polska, Kosova, Moldavska a Slovenska. Události, jimiž poslední rok a půl lidé v Evropě žijí totiž, až příliš jasně dokazují, jak je evropský prostor křehký a s jakou razancí se Evropanů dotýkají události, které donedávna mohli vnímat na hony vzdáleně.

Festival zahájí inscenace 24 Slovenského národního divadla, která autorským způsobem zkoumá emoce ve slovenské společnosti vyvolané konfliktem na Ukrajině. Diváci v rámci představení zažijí zpovědi herců, stand-up i přímé oslovování herci, kteří si část textů napsali sami.

Se strachem jako zastřešujícím tématem pracuje moldavské představení Sibiřské spisy Národního divadla Mihaie Eminesca, pojednávající o stalinistickém teroru na příkladu besarabských Rumunů. Teror, který sovětský vůdce rozpoutal, znamenal zmaření několika desítek tisíc životů obyvatel dnešního Moldavska a s jeho následky se tamní společnost vyrovnává dodnes.

Vztah umění a politiky zkoumá divadelní soubor Qendra Multimedia z kosovské Prištiny v inscenaci Projekt Handke aneb Spravedlnost pro Peterovy blbosti.

Kontroverzi může vyvolat i netradiční inscenace Snadné věci, kterou do Libně přivážejí z polského divadla Stefana Jaracze v Olštýně charismatické, oblíbené a oceňované herečky – Irena Telesz-Burczyk a Milena Gauer pod režijní taktovkou jedné z nejuznávanějších polských režisérek mladé generace – Anny Karasińské.

Kromě divadelního programu chystá Palm Off Fest také bohatý doprovodný program; přednášku Blízké i vzdálené světy Williama Shakespeara Martina Hilského, básníka, badatele a našeho největšího překladatele Shakespearových her nebo výstavu akademického malíře Teodora Buzu, původem moldavského umělce, který představí na Palm Off Festu svou v pořadí 99. autorskou výstavu.

Festivalový týden uzavře koncert hudební skupiny Dunaj.

https://www.palmofffest.cz/

Rozhovor

6.10.2023 17:00

O festivalu si budeme povídat v pátek 6.10. v 17 hod., naším hostem bude dramaturg festivalu Jan Jiřík.

reklama
reklama
reklama