Článek

PAT METHENY PŘEDSTAVÍ NOVOU KREV

Legendární americký kytarista dává v projektu Side-Eye příležitost mladším hráčům. Nijak přitom netají, že energie nastupujících jazzových hvězd inspiruje k brilantním výkonům i jeho samotného. Přesvědčí nás o tom koncertem 29. dubna v pražském divadle Hybernia.

Methenyho pohnutky k založení proměnlivého tria Side-Eye, se kterým se kytarista v dubnu vrátí i do Prahy, jsou skutečně sympatické. „Chtěl jsem vytvořit platformu pro rotující obsazení hudebníků z mladších generací, kteří mě zaujali. Sám jsem se v době svých začátků v Kansas City rozvíjel díky starším muzikantům, kteří mě najímali. Díky jejich zkušenostem a požadavkům, které na mě kladla jejich hudba,“ objasnil sedmašedesátiletý Maestro.

Požadavky hudby a vytříbený vkus držitele dvacítky cen Grammy a jednoho z nejvlivnějších žijících jazzových kytaristů jsou přitom zárukou, že vybraní mladí spoluhráči patří ke špičkám svého oboru. Což dokázalo i loňské vydařené koncertní album Side-Eye NYC (V1.IV), na kterém hrál na klávesové nástroje (včetně basového rejstříku varhan) James Francies a bubnoval Marcus Gilmore. Věrný svému záměru mladé spoluhráče střídat ovšem kytarista přiveze do Prahy jinou, ale samozřejmě mimořádně zajímavou a čerstvou sestavu.

Za klávesové nástroje usedne Chris Fishman (*1997, Los Angeles, California). Bezesporu patřil k zázračným dětem. Ve čtyřech se začal učit zároveň na klavír a bicí a jako sedmiletý (!) už vystupoval s lokálními jihokalifornskými kapelami. Později absolvoval Los Angeles County High School For The Arts a Manhattan School Of Music. Cestu za celosvětovým věhlasem nastoupil jako spoluhráč nejznámějších hudebníků mladé, experimentující a rebelující scény Los Angeles, spojující jazz s hip hopem a elektronikou. To když ho pánové Thundercat a Flying Lotus přizvali k natáčení soundtracku animovaného seriálu Yasuke (2021) pro Netflix. Má za sebou spolupráci s Cincinati Symphony Orchestra i podíl na tvorbě novátorských zvukových knihoven pro Moog Music. Zkrátka, jako ryba ve vodě se pohybuje jak v mořích akustických, tak elektrických.

Joe Dyson (*1990, New Orleans, Louisiana) začal hrát na bicí nástroje už v dětství při bohoslužbách v kostele. Formální hudební vzdělání absolvoval na New Orleans Center For Creative Arts, poté získal prezidentské stipendium na Berklee College Of Music. Především však jako sideman koncertoval na pěti kontinentech a prokázal svůj um na třicítce alb. Účinkoval i na deskách takových hvězd jako Dr. Lonnie Smith, Nicolas Payton nebo Christian Scott aTunde Adjuah.

Od koncertu svěžího a stále oživovaného tria lze očekávat nezaměnitelný sound a ověřené kvality Pata Methenyho a zároveň jiskřičky nových inspirací. Právem se můžeme těšit na mimořádný zážitek.

PAT METHENY SIDE-EYE (Spojené státy)

Pat Metheny – kytary, Chris Fishman – piano, Joe Dyson – bicí

29.04.2022 20:00  |  Divadlo Hybernia, Náměstí republiky 3/4, Praha 1

https://www.pjmusic-eshop.cz/jmw-2022/pat-metheny-side-eye/

reklama
reklama
reklama