Článek

PECHAKUCHA VE VÝLOHÁCH PRAŽSKÝCH KAVÁREN

Pražská PechaKucha přišla s projektem PechaKucha Night Prague Window Gallery, ve kterém představuje díla 24 autorek a autorů, kteří v minulosti vystoupili jako mluvčí na PKNP. Ve výlohách deseti pražských kaváren jsou k vidění práce vybraných malířů, designérů, architektů, ilustrátorů a sochařů, kteří během patnácti let promluvili na PKNP. Mezi vystavujícími autory a autorkami se objeví například sochařka Pavlína Kvita, ilustrátorka Eva Maceková, fotografka Libuše Jarcovjáková, sochař Martin Skalický, malíř František Matoušek, fotograf Václav Jirásek, ilustrátorka maestrokatastrof, architekti ze studia Petr Hájek architekti a další. K projektu vznikla mapa spojující zapojené kavárny, kolemjdoucí tak mohou procházkou navštívit všechny instalace. U každého objektu se nachází popisek s názvem díla, autorem a QR kódem odkazujícím na záznam vystoupení autora či autorky na PKNP. Diváci tak mohou přímo u vystavené instalace zhlédnout necelých sedm minut dlouhý záznam, kdy autor promluvil ve speciálním formátu 20 obrázků x 20 vteřin na PechaKucha Night Prague.

V době, kdy je možné potkávat se pouze online, organizátoři pražské PechaKucha Night připravili pro kolemjdoucí instalace z děl autorů a autorek, které v minulosti na PKNP vystoupili. “Než se budeme moci opět potkat naživo při další pražské PechaKucha Night, cítili jsme potřebu něco dělat. Využili jsme proto prázdné výlohy pražských kaváren, které jsou nyní nucené fungovat v omezeném provozu, a přeměnili je na výstavní prostor. Za patnáct let konání PKNP na ní promluvilo nespočet inspirativních osobností ze všech tvůrčích oborů, několik z nich jsme oslovili, a zapůjčili si jejich díla, která jsou nyní po Praze k vidění. Některá navíc vznikla přímo pro tento účel.” , upřesňuje organizátorka PechaKucha Night Prague Jana Kostelecká.

Autoři, autorky a zapojené kavárny

Portrét Geraldine Chaplin z džínoviny, materiálu charakteristického pro tvorbu malíře Františka Matouška aka Francise de Nim, autor dokončil přímo pro PKNP Window Gallery a je nainstalován v okně letenské kavárny Cobra spolu s architektonickým modelem Domu periskop z ateliéru Petr Hájek architekti a ukázkou ze sérií Asfault a Refabric designéra Adama Turečka (GRAFTBRUT). EMA espresso bar Na Florenci se stal galerií pro sochaře Martina Skalického, fotografa Václava Jiráska (který zapůjčil fotografii ze série Infection, pocházející z let 2000-2003 a vystavená nyní v tehdy jen těžko uvěřitelném kontextu), ilustrátorku Evu Macekovou a designérku Annu Kozovou. V karlínské pobočce kavárny EMA espresso bar jsou k vidění originální kresby architekta Ondřeje Duška, které vznikly při práci na knize K čemu jsou architekti, a vedlejší výlohu obsadilo dílo fotografky a video umělkyně Johany Střížkové.

Návrh lavičky a osvětlení představuje na dohled od žižkovského vysílače v Bistru 8 Vinohrady designérská dvojice Herrmann & Coufal. O kousek dál na Vinohradech si v bistru Bullerbyn bude možno prohlédnout vázu LOVE designéra Jakuba Berdycha, vedlejší výloha patří ukázce spolupráce architektky Markéty Gebrian a české značky Braasi Industry, do třetí výlohy je nainstalován model věže IDA architektonického studia H3T architekti. Výloha kavárny I Need Coffee bude věnována tvorbě fotografky Libuše Jarcovjákové. Kavárnu Kaaba na Vinohradech obsadí hned čtyři umělci. Výlohy se stanou galerií pro malířky Adélu Marii JirkůHanu Puchovou, ilustrátora Martina Kubáta a sochařku Pavlínu Kvitu. V kavárně Koncept 0 představí ukázku své práce, ve které spojuje ilustraci s porcelánem, maestrokatastrof a ilustrátor Jindřich Janíček vystaví ve vedlejší výloze sítotisk Bernard. Výlohy ve SLOW Café na Vinohradech jsou k vidění ilustrace Michala Bačáka, obraz ze série LOL malíře Davida Krňanského a kolekce šperků WIN-WIN designérky Adély Fejtkové. Kultovní masky z keramiky a obrazy uměleckého dua Jarmily Mitríkové & Dávida Demjanoviče přijely z Košic a k vidění jsou ve výloze vršovické kavárny Tvoje máma.

U všech vystavených děl se nachází popisek obsahující QR kód se záznamem vystoupení autora   na pražské PechaKucha a druhý QR kód s mapou sdružující všechny instalace. Kavárny se nachází v širším centru Prahy, je možné je všechny obejít i během jednoho dne a využít PKNP Window Gallery jako důvod k procházce. “Všech deset zapojených kaváren má otevřené výdejní okénko, nabízí se tak možnost při návštěvě PechaKucha Night Prague Window Gallery kavárny podpořit zakoupením něčeho dobrého. Moc nás těší pozitivní reakce jak ze stran autorů, tak samotných kaváren, a to, že do toho s námi bez váhání šli. Doufáme, že instalace zaujmou. Těm, kteří se na ně půjdou podívat, přejeme příjemnou procházku.”, dodává Jana Kostelecká.

PECHAKUCHA NIGHT PRAGUE WINDOW GALLERY

Mapa míst – https://www.mapotic.com/pechakucha-night-prague-window-gallery

Fb událost – https://www.facebook.com/events/2993005507589665

www.pechakucha.cz

Vystavující autoři:

Libuše Jarcovjáková / František Matoušek / Eva Maceková / Pavlína Kvita / Václav Jirásek / Hana Puchová / maestrokatastrof / Martin Kubát / Jakub Berdych / Adam Tureček (CRAFTBRUT) / Herrmann & Coufal Jindřich Janíček / Adéla Fejtková / Petr Hájek architekti / Markéta Gebrian / Ondřej Dušek Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič / Martin Skalický / H3T architekti / David Krňanský / Michal Bačák / Anna Kozová / Johana Střížková / Adéla Marie Jirků

Zapojené kavárny:

EMA espresso bar (Na Florenci 1420/3, 110 00 Nové Město)

EMA espresso bar (Palác Karlín, Thámova 289/13, 186 00 Praha 8)

Cobra (Milady Horákové 688/8, 170 00 Praha 7-Holešovice)

Tvoje Máma (Holandská 1052, 101 00 Praha 10-Vršovice)

I Need Coffee (Na Moráni 1958, 120 00 Nové Město)

SLOW Café (Francouzská 966/33, 120 00 Vinohrady)

Koncept 0 (Donská 195/3, 101 00 Praha 10-Vršovice)

Kaaba (Mánesova 1624, 120 00 Praha 2-Vinohrady)

Bistro 8 Vinohrady (Ondříčkova 321/22, 130 00 Praha 3-Žižkov)

Bullerbyn (Chodská 1123, Vinohrady, 120 00 Praha)

O PechaKucha Night Prague:

Projekt PechaKucha [pečakuča:] vymysleli a uvedli v život roku 2003 v Tokiu architekti Astrid Klein a Mark Dytham. PK vytváří prostor pro setkávání architektů, designérů, grafiků, výtvarných umělců, teoretiků, divadelníků, filmařů a muzikantů na jednom místě v jednom čase. Každý mluvčí má pro svůj výstup 20 obrázků a každý z nich může komentovat v maximální délce 20 vteřin; 6 minut a 40 vteřin ho tak dělí od nástupu jeho následovníka. V Praze se PechaKucha koná již patnáctým rokem. Audiovizuální archiv všech vystoupení je přístupný online na www.pechakucha.cz

reklama
reklama
reklama