Článek Rozhovor Soutěž

PODZIMNÍ ALTERNATIVA NABÍDNE HUDBU Z CELÉHO SVĚTA

Richard Dawson, Puce Mary i speciální projekty. Podzimní festival Alternativa opět přiveze hutnou hudbu z celého zvukového světa

Festival Alternativa už přes třicet let představuje publiku hudbu, pro kterou na jiných tuzemských festivalech není místo. I v letošním programu se objeví experiment, elektronika, hluk i folk. Poprvé v Praze vystoupí v Británii ceněný písničkář Richard Dawson a představí se i tři projekty sestavené přímo pro tuto událost. Třicátý první ročník festivalu Alternativa, který proběhne od 3. do 11. listopadu v Praze, hostí MeetFactory, Kasárna Karlín a Čítárna Unijazz.

Tradici experimentální elektroniky padesátých let rozvíjí francouzský hudebník Jean-Philippe Gross. Z Francie také přijede trumpetista Timothée Quost, který vedle sólového vystoupení představí na zakázku festivalu sestavený projekt a tool is a tool. V něm se s Quostem na pódium setká houslistka Jana Havláková, kytarista a hráč na elektroniku Kryštof Pátra, basistka Klára Pudláková a bubeník Jakub Švejnar. Průsečíky mezi improvizací, moderní kompozicí a lidovou hudbou zkoumají v duu Nabelóse klavíristka Ingrid Schmoliner a hornistka Elena Kakaliagou. V dalším projektu připraveném jen pro Alternativu s nevyslovitelným názvem +../q_Q\..+ se sejdou čtyři výrazné osobnosti elektronické scény – britská CITYTRONIX, DJ*ka Gertie Adelaido, trngs a elektronický písničkář Oliver Torr.

Lákadlem bude vystoupení britského písničkáře Richarda Dawsona. Jeho výstřední práci s hlasem doplňují hravé i temné texty. Přes nekonvenční projev a uměleckou nekompromisnost nicméně jeho tvorba zůstává přístupná celkem širokému publiku, což dokazuje i fakt, že se řadí mezi nejvíce ceněné hudebníky v ostrovních médiích od Wire po The Guardian. Jeho vystoupení mimo Velkou Británii jsou velkou vzácností. Na sobotním koncertu Richarda Dawsona v Kasárnách Karlín se podílí progresivní kolektiv Heartnoize Promotion.

Ze zákoutí japonské scény, kde se protíná free jazz, noise a grindcore, vychází japonský bubeník Ryosuke Kiyasu. Člen legendární kapely Fushitsusha Keijiho Haina vystoupí v sobotu 11. listopadu v MeetFactory. Ve stejný večer se představí i uskupení skladatele a saxofonisty

Miro Tótha a zpěváka Michala Kaščáka Drť, které doprovodí intelektuál a politik Fedor Gál. V živém provedení reflexe Gálových osobních zážitků z milníků (česko)slovenské historie od konce druhé světové války do začátku té rusko-ukrajinské slibuje kontrast tíživého textového materiálu s energickou až hravou hudbou.

Fúzující a žánry překračující sdružení hudebníků kolem rakouského klarinetisty, vokalisty a hráče na elektroniku Christofa Kurzmanna El Infierno Musical je založené na poezii argentinské básnířky Alejandry Pizarnik. Uskupení čtrnácti hudebníků a hudebnic Beatnik Manifesto pod vedením turntablisty a režiséra Dietera Kovačiče alias dieb13 předvede multimediální show, ve které propojí texty, zvuky a filmové záběry. Páteční večer v MeetFactory završí vlivná dánská hlukařka Puce Mary.

www.alternativa-festival.cz/

Rozhovor

2.11.2023 14:00

O festivalu Alternativa si budeme povídat s dramaturgem festivalu Romanem Odjinud.

Soutěž

V úterý 31.10. můžete soutěžit o akreditaci pro dvě osoby na festival.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama