Článek

PONOŘTE SE DO DIVADELNÍHO SVĚTA JANA MOCKA

Retrospektivní showcase uvede čtyři představení.

Divadlo Alfred ve dvoře a Divadlo Archa se stanou dějišti showcase divadelního experimentátora Jana Mocka. Od 9. do 12. března nabídnou retrospektivu čtyř originálních projektů, které patří mezi to nejzajímavější, co je na pražské alternativní scéně v současnosti k vidění. 

“Cítíme, že se v naší tvorbě ocitáme na rozcestí a proto chceme diváky pozvat na retrospektivu našich prací z posledních pěti let. Za tu krátkou dobu se mnohé změnilo a ještě předtím, než uděláme další krok, než se probudíme do snad už post-covidové doby, si potřebujeme ujasnit, kde stojíme, co se vlastně děje a jaké jsou možnosti pokračovat dále. Máme za to, že podobným procesem dnes prochází řada lidí. ” Říká o showcase režisér Jan Mocek.

Přehlídka je jedinečnou příležitostí vidět čtyři představení od jednoho režiséra a jeho tvůrčího týmu a ponořit se do originálního autorského vidění, nacházet skryté spojitosti a linie, které vedou skrze všechna díla. Některé performance se uvádí již po dlouhé době a jejich uvedení dohromady je příležitost zažít, co možná v minulých letech zdejšímu publiku uniklo. 

Showcase zahájí gamingová performance Virtual Ritual v Divadle Archa. Nabízí live analýzu fenoménu digitální společnosti, jež se formuje v rozsáhlých herních metaverzích, do kterých se logují miliony lidí každý den. V dalších dnech uvede divadlo Alfred ve Dvoře performance Present: Perfect a I Am the Problem. Prvně jmenovaná je performativní instalací, která se zabývá různými způsoby, jakými se vztahujeme k naší kolektivní minulosti. Inspiruje se současnou vlnou ikonoklasmu a snaží se zachytit okamžik, kdy se z historie stává zbraň na současnost. Všeprostupující pocit provinilosti západní civilizace je tématem multižánrové performance I Am the Problem, která se z důvodů covidových lockdownů odehrála pouze třikrát. Na scénu přivádí trojici performerů, kteří se svěřují s naléhavou potřebou eticky správného života a (ne)možnosti jej dosáhnout tady a teď. Showcase pak uzavírá nejstarší z uváděných, divadelní báseň o nepřítomnosti, Shadow Meadow, jež radikálně posouvá možnosti práce se světlem, zvukem a divadelním prostorem.

„Projekt je jedinečnou příležitostí ponořit se do divadelního světa režiséra Jana Mocka a pochopit ho v jeho celistvosti. Zveme diváka ke čtyřdenní kontemplaci nad naší současností. Trochu se zasmát. Trochu si rejpnout. Potom se zas tvářit soucitně. A všechny tyto pocity sdílet se samotnými tvůrci v diskuzích, které po každém představení budou následovat. Pro diváky, kteří se rozhodnou vidět všechna představení jsme připravili festivalový pas za zvýhodněnou cenu,“ říká producentka Táňa Švehlová. 

Současně s divadelní showcase připravuje tým Jana Mocka také divácké rezidence. Nyní se mohou diváci přihlásit do otevřené výzvy, vstoupit do divadelní kuchyně Jana Mocka a podílet se tak na vzniku divadelního představení. Rezidence trvají po celý rok 2022 a první setkání rezidečních diváků se uskuteční právě při příležitosti Jan Mocek Showcase. 

Projekty Jana Mocka se pohybují na hranici divadla a vizuálního umění. Ve svých performancích kombinuje prvky popkultury, politiky a dokumentu a zaměřuje se v nich na současná témata. Jeho inscenace se objevují jak na tuzemských, tak na zahraničních festivalech jako Fast Forward Dresden, Submerge Digital Arts Festival, 4+4 dny v pohybu, Use the City Košice, Kontrapunkt Sczcecin a dalších. Své projekty uvádí spolu s Táňou Švehlovou v rámci vlastní produkční platformy SixHouses. Je členem platformy In-Situ.

https://divadloarcha.cz/cz/

reklama
reklama
reklama