Zátiší

středa 21:00 – 22:00

Záznamy

Listen to „Zátiší“ on Spreaker.

O Pořadu

Diskusní pořad na různá společenská témata.

Zátiší nově jako podcast!

Vysílání

Uplynulé

  • Tracklist
  • - Hosté: Petr Peřinka, Kristýna Kočová, Kreativní Praha Moderátor: Aleš Vojíř // Jsou Pražané lidmi kulturními? Kolik procent z nich bez umění nedokáže žít? A kolika procentům je naopak zcela ukradené? Kdo preferuje alternativu a kdo jen konzumuje mainstream? Když lidé za kulturou sami nepřijdou, jak může umění přijít za nimi? Jak lze zkulturnit veřejný prostor třeba pomocí stolků a židlí v ulicích? Nejen o tom se v Zátiší na Radiu 1 budeme bavit s Petrem Peřinkou a Kristýnou Kočovou z Kreativní Prahy.
  • Tracklist
  • - V dubnu vydalo Nakladatelství Academia unikátní publikaci o fenoménu sebevraždy, která je v naší společnosti spíše bulvarizovaná než tabuizovaná. Jedinečná publikace s názvem „Ti, kteří se rozhodli“ pojednává o tom, co se ve skutečnosti skrývá za mnohými rozhodnutími odejít „dobrovolně“ z tohoto světa. A jde o výpověď obsahově i vizuálně syrovou, svým způsobem nekompromisní a především poctivou. O fenoménu sebevraždy, zpracovaném v uvedené knize, budeme v Zátiší hovořit s jejími autory - etnoložkou Alenou Lochmannovou a soudním lékařem Miroslavem Šafrem. -- Pokud cítíte bezradnost, zoufalství nebo pomýšlíte na sebevraždu, pak se neváhejte obrátit na odborníky z bezplatné Linky první psychické pomoci: 116 123, která funguje v nepřetržitém provozu. Další pomoc můžete najít také na webových stránkách P.S. žij (https://sebevrazdy.cz).
  • Tracklist
  • - První z pěti snímků pořízených prostřednictvím Vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST – James Webb Space Telescope) zveřejnila NASA před pěti týdny (snímek č. 1). Širší veřejnost se dozvěděla, že jde o „nejhlubší obraz našeho vesmíru, jaký byl kdy pořízen.“ Známějšímu Habbleovu teleskopu by podobné snímky trvaly nejméně týden, přičemž Webbův zvládl všechny tři přiložené za něco málo více než dvanáct hodin. Nejde zdaleka jen o čas, ale o to, co všechno a jakým způsobem Webbův teleskop na prvních snímcích zachytil. A také, že to nejcennější je možná nejméně viditelné a jen málo popisované. O významu obrazu nejhlubšího vesmíru, jaký máme momentálně k dispozici, bude v Zátiší hovořit Jiří Svoboda, vědecký pracovník Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Ve svém výzkumu se zabývá studiem černých děr a aktivních galaxií. Zároveň vede český tým ve dvou velkých plánovaných misích Evropské kosmické agentury a přednáší na Matematicko-fyzikální fakultě UK.
reklama
reklama
reklama