Článek Soutěž

PRAGUESHORT ZAHÁJÍ FILM PEDRA AMODÓVARA

Zvláštní způsob života Pedra Almodóvara zahájí 18. ročník festivalu Pragueshorts

Kompletní program Mezinárodního festivalu krátkých filmů Pragueshorts Film Festival, který se uskuteční od 28. února do 3. března v pražských kinech Světozor, Bio Oko, Atlas a Kino Pilotů, je zveřejněn. Jádro programu festivalu organizovaného již 18. rokem pod hlavičkou MFF Karlovy Vary tvoří tři soutěžní sekce: Národní, Mezinárodní a Labo, věnovaná experimentálním snímkům. Dnes zveřejněný program Mezinárodní soutěže čítá 27 filmů, včetně snímků oceněných na festivalech v Cannes, Berlíně i Locarnu. Dále se diváci mohou těšit například na oblíbenou, živě moderovanou Brutal Relax Show, ve které se představí mimo jiné film Čerstvá krev s Clarou McGregor v hlavní roli, blok Pragueshorts dětem nebo retrospektivu filmů Jiřího Mádla. Pro slavnostní zahájení, které se uskuteční 28. února v Biu Oko, si dramaturgický tým nachystal speciální selekci šesti snímků včetně události loňského festivalu v Cannes, posledního krátkého filmu Pedra Almodóvara Zvláštní způsob života s Ethanem Hawkem a Pedrem Pascalem v hlavních rolích. Vybrané snímky z programu Pragueshorts budou od 3. března, posledního dne fyzické části festivalu, ke zhlédnutí na VOD platformě KVIFF.TV. Online část Pragueshorts potrvá do 17. března. Vstupenky do kin jsou již v prodeji. 

Program a předprodej vstupenek zde

Krátké filmy oceněné v Cannes, Berlíně i Locarnu 

Mezinárodní soutěž letos představí celkem 27 filmů v pěti promítacích blocích. Tradičně nebudou chybět snímky oceněné na těch nejprestižnějších mezinárodních festivalech. Z Cannes na Pragueshorts přijíždí Zlatou palmou ověnčený animovaný snímek 27, nezvykle otevřený a provokativní generační autoportrét od talentované režisérky Flóry Anny Budy. Hlavní cenu na Berlinale získala pozoruhodná filmová esej Housenky, v níž se proplétá stesk, zapomenutá minulost, složitá současnost i ženská témata. Vítěz festivalu v Locarnu Studie o empatii zpochybňuje v lehce ironickém tónu naši skutečnou schopnost vcítit se do druhých. Dále diváci uvidí například temně humorný western s šokujícím finále Zlatá horečka od oscarového režisérského dua Toma Berkeleyho a Rosse Whitea nebo na cenu Evropské filmové akademie nominovaný surreální snímek Prázdniny plné slunce, ve kterém si britští teenageři užívají na španělských Baleárách slunečních paprsků a věnují se nebezpečnému fenoménu zvanému balkónování. Mezinárodní porota udělí v rámci sekce jednu hlavní cenu, spojenou s finanční odměnou 3000 eur, a dvě zvláštní uznání.

Horor s Clarou McGregor a Ethan Hawke a Pedro Pascal jako zamilovaní kovbojové 

Dramaturgové festivalu si pro návštěvníky připravili několik tematických programů. Na slavnostním zahájení, které se uskuteční ve středu 28. února v Biu Oko, se představí speciální výběr šesti filmů – exkluzivně zde bude promítán Zvláštní způsob života Pedra Almodóvara. Ve snímku, jehož světová premiéra se uskutečnila na festivalu v Cannes, hrají Pedro Pascal a Ethan Hawke kovboje, kteří se po 25 letech znovu shledávají. Večer 29. února bude patřit populární, živě moderované Brutal Relax Show. V komponovaném programu béčkových, parodických, bizarních a ztřeštěných snímků diváci uvidí například horor Čerstvá krev režisérky Emmy Westenberg s Clarou McGregor v hlavní roli nebo krátký dokument Jana Soldata Mrtě smrtí, jenž ukazuje přes 70 scén, ve kterých postavy ztvárněné ikonickým záporákem Udo Kierem dramaticky umírají.

Jiří Mádl in Shorts

Herec, scenárista a režisér Jiří Mádl chystá letos do kin svůj třetí celovečerní film. Než se tak stane, nabízí Pragueshorts možnost seznámit se s méně známými polohami tohoto talentovaného tvůrce. Retrospektiva Jiří Mádl in Shorts představí čtyři krátké snímky: absolventský film Vojtěcha Kotka Ctrl Emotion, vizuálně poutavé drama Karla Šindeláře Dřevo na příští zimu, Cenou české filmové kritiky oceněný snímek Petra Januschky Ostrov svobody a Miluji tě, Pucinko, který Mádl režíroval v období lockdownu. „Retrospektiva mě potěšila a trochu i překvapila. Krátké filmy má člověk tendenci trochu upozaďovat vůči těm celovečerním. A já to taky v rámci své filmografie podvědomě asi dělám. Když mě organizátoři oslovili, došlo mi, že mám z toho výběru radost a považuji ty filmečky za docela povedené. A třeba Ctrl Emotion vyloženě rád po takových letech zase uvidím,“ říká Mádl. 

Experimentální sekce Labo
Soutěžní sekce Labo, pravidelně představující neotřelé a inovativní přístupy k filmovému jazyku i formám vyprávění, letos čítá sedm děl. Snímek AliEN0089 chilské režisérky Valerie Hofmann, oceněný na festivalu v Sundance Zvláštní cenou poroty za nejlepší režii cizojazyčného krátkého filmu, zkoumá šikanu bující na hranici mezi skutečným a virtuálním světem. Ve virtuálním světě se odehrávají i dva další snímky: Kinderfilm od uměleckého kolektivu Total Refusal, jehož děj je zasazen do počítačové hry GTA, a Buďme kamarádi Arna Coena a Rodgera Werkhovena, jehož protagonisty jsou umělou inteligencí vygenerovaní herci. Film Zahalené město, sci-fi symfonie inspirovaná velkým smogem, který postihl Londýn v roce 1952, kombinuje realitu a fikci a snaží se představit tuto událost v kontextu současné klimatické krize. Tuzemskou tvorbu zastupuje Zákon času Adély Babanové, který tematizuje naše podvědomí, strachy i sny vztahující se k budoucnosti. Výběr sekce Labo završují surreální muzikál plný lásky, hanby a krve Hideous a hořce humorný krátký dokument Tam jsem taky byl ukazující bezduchost masového turismu. 

„Dlouhá noc s krátkým filmem“ a další filmový program

Pro rodiče s dětmi festival nachystal dva programy. Pragueshorts dětem, určený především dětem předškolního věku, představí pestrý výběr složený z animovaných i hraných filmů z celého světa, u kterých se pobaví nejen děti, ale i dospělí. Pro děti navštěvující první stupeň základní školy je připraven promítací blok Šortky. Geograficky i žánrově rozmanitý program bude doprovázen živým dabingem a doplněn debatou s dramaturgem festivalu. Téma maskulinity z různých úhlů pak prozkoumává pět snímků v tematickém bloku Beta Boys. Fyzická část Pragueshorts vyvrcholí v sobotu 2. března v Biu Oko Dlouhou nocí s krátkým filmem. Během netradičního večera budou mít diváci možnost zhlédnout jedenáct soutěžních filmů a k tomu vítěze mezinárodní soutěže a divácké ceny. Koncept Dlouhé noci s krátkým filmem měl loni na Pragueshorts premiéru a setkal se s velkým diváckým zájmem – čtyřapůlhodinový program si nenechalo ujít více než dvě stě diváků. V neděli 3. března, v poslední den fyzické části Pragueshorts, startuje online část přehlídky na KVIFF.TV. Až do 17. března zde bude ke zhlédnutí 50 snímků z festivalového programu. 

Soutěž

V pondělí 26.2. můžete soutěžit o dvě vstupenky  na zahajení festivalu (28.2.,20,30 hod, Bio Oko Praha) a jednu akreditaci na online část festivalu na KVIFF.TV.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama