Článek Rozhovor Soutěž

PRAŽSKÉ KŘIŽOVATKY PŘEDSTAVÍ ŠPIČKU NEJEN EVROPSKÉHO DIVADLA

Festival Činohry Národního divadla Pražské křižovatky přiveze do Prahy špičku nejen evropského divadla. V rámci programu se představí nejnovější projekt Susanne Kennedy, který vznikl v koprodukci s festivalem.

Pražské křižovatky jsou festivalem Činohry Národního divadla, jejíž umělecké vedení festival tvoří i kurátorsky. Za léta své existence si vydobyl výjimečné postavení na české divadelní scéně jako jedinečná příležitost vidět mimořádné produkce předních světových režisérů. Program letošního šestého ročníku (resp. osmého, zahrneme-li i dva roky „covidového“ formátu rozloženého festivalu do celé sezony) je soustředěný do první poloviny října, kdy do Prahy přiveze inscenace Limbo Victora de Oliveiry, Oskara tanečního souboru Kukai Dantza a Marcose Moraua (La Veronal),ANGELA (a strange loop) Susanne Kennedy a Markuse Selgaa jako listopadovou ozvěnu country operu Burt Turrido. An Opera souboru Nature Theater of Oklahoma.

Říjen a listopad 2023 na Nové scéně Národního divadla

PROGRAM:

čtvrtek 5. 10. 2023 ve 20:00 na Nové scéně

Victor de Oliveira: Limbo (Portugalsko)

úterý 10. 10. 2023 ve 20:00 na Nové scéně

Kukai Dantza a Marcos Morau / La Veronal: Oskara (Baskicko)

sobota 14. 10. 2023 a neděle 15. 10. 2023 ve 20:00 na Nové scéně

Susanne Kennedy a Markus Selg: ANGELA (a strange loop) (Německo)

čtvrtek 16. 11. 2023 a pátek 17. 11. 2023 v 18:00 na Nové scéně

Nature Theater of Oklahoma: Burt Turrido. An Opera (USA)

Dramaturgyně Pražských křižovatek Nina Jacques o letošním programu

Letošní ročník Pražských křižovatek je pro nás mimořádný tím, že potvrzuje znovunavázání úzké spolupráce evropských divadel a tvůrců po zmrazeném období způsobeném pandemií. Evropská i zaoceánská spolupráce se rozjela opět naplno a my můžeme v Praze na našem festivalu přivítat tvůrce mozambicko-portugalského původu tvořícího ve Francii, baskický taneční soubor, německé umělce s projektem, který premiérovali v Belgii, a na závěr americký soubor se slovenskými kořeny. Festivalovým centrem bude opět Nová scéna, kde se pražskému publiku představí inscenace, které nás osobně zasáhly, a je pro nás ctí představit je v Praze, v srdci Evropy, na křižovatce cest.

Program letošního šestého ročníku (resp. osmého zahrneme-li i dva roky „covidového“ formátu rozloženého festivalu do celé sezony) je soustředěný do první poloviny října, kdy do Prahy přiveze inscenace Limbo Victora de Oliveiry, Oskara tanečního souboru Kukai Dantza a Marcose Moraua (La Veronal),ANGELA (a strange loop)Susanne Kennedy a Markuse Selgaa jako listopadovou ozvěnu country operu Burt Turrido. An Opera souboru Nature Theater of Oklahoma. Zároveň tímto ročníkem festival vstupuje do nové etapy své existence, a to svou koprodukční činností. Jako koprodukční partner nového projektu Susanne Kennedy ANGELA (a strange loop)se zařadil mezi přední evropské instituce a festivaly, jako jsou Volksbühne Am Rosa-Luxemburg-Platz, Wiener Festwochen, Festival d’Avignon, Festival d’Automne à Paris a další.

Témata, která touto programovou skladbou otevíráme, jsou bytostně současná a zároveň nenabízí jednoduché odpovědi. Klíčové jsou pro nás reprezentace a digitální stopa člověka. Otázky, které se těmito okruhy otevírají, se týkají identity jednotlivce v moderním světě – ať už identity individuální, nebo identity v rámci společenství. Co nás spojuje s ostatními? Kdo koho může ve světě roztříštěných identit zastupovat? Jak být opravdu spolu? Témata blízkosti a vzdálenosti v globalizovaném decentralizovaném světě jsou výzvou, na kterou nabízí zcela nové odpovědi digitální sféra a nové technologie. Nová scéna se v posledních letech festivalu stává hostitelem mimořádných divadelních setkání a dál neúnavně hledá odpověď na otázku, čím vším může divadlo dnes v naší neklidné době být. Místem nevšedních zážitků, platformou pro zapomenuté příběhy i prostorem, kde mohou dostat hlas ti, kteří jsou ve veřejné diskusi často marginalizováni.

Victor de Oliveira: Limbo | 5. 10. 2023 ve 20:00 | Nová scéna

Victor de Oliveira – herec a režisér působící na mnoha významných evropských scénách – se v introspektivním autorském dramatu vyrovnává se svým původem a kořeny. Jeho prarodiče pocházejí z Evropy a Afriky, mezi svými předky má portugalské Židy, Indy i Číňany. Otevírá téma identity člověka jako pevného bodu, záchrany z pomyslného limba ztracených duší a příběhů. Inscenace Limbo získala prestižní cenu za Nejlepší inscenaci a Nejlepší text roku 2022, kterou každoročně uděluje Portugalská společnost autorů (Sociedade Portuguesa de Autores). Victor de Oliveira připravil pro letošní festival i workshop, který bude zaměřen na téma osobní historie na jevišti a možnosti jejího scénování. Zároveň se dotkne i tématu současné podoby dramatického psaní v Africe.

Námět, scénář, hraje: Victor de Oliveira
Dramaturgická spolupráce: Marta Lança

Kukai Dantza a Marcos Morau / La Veronal: Oskara | 10. 10. 2023 ve 20:00 | Nová scéna

Dva taneční soubory Kukai Dantza a La Veronal pod vedením jedinečného choreografa Marcose Moraua. Oskara propojuje dva světy choreografie a dva pohledy na tanec, osciluje mezi nejtradičnějšími kořeny a nejavantgardnějším výrazem. Zkoumá různé prvky baskické kultury, její pradávné i současné mýty a se zvláštní znepokojivou silou popisuje barvitou a emocionální cestu plnou symbolů a obrazů, která v sobě v konečném důsledku odráží celou dějinnou zkušenost lidstva.

Režie: Jon Maya Sein
Námět a choreografie: Marcos Morau
Tanečníci: Alain Maya, Eneko Gil, Ibon Huarte, Martxel Rodríguez, Urko Mitxelena

Susanne Kennedy a Markus Selg: ANGELA (a strange loop) | 14. a 15. 10. 2023 ve 20:00 | Nová scéna

Téma identity a ponoru do otázek kolektivního (ne)vědomí přináší také další plánovaný host. Jedna z nejoriginálnějších představitelek současné evropské režie Susanne Kennedy vytvořila svou inscenaciANGELA (a strange loop)spolu s multimediálním umělcem Markusem Selgem pro Théâtre National Wallonie-Bruxelles. Také v ní pracuje ve stylu pro ni typické posthumanistické estetiky s rafinovanou hrou herců, masek a multimédií. Festival Pražské křižovatky je koproducentem inscenace.

Koncept, text a režie: Susanne Kennedy
Koncept a scénografie: Markus Selg

Hrají: Diamanda La Berge Dramm, Ixchel Mendoza Hernández, Kate Strong, Tarren Johnson, Dominic Santia

Hlasy: Diamanda La Berge Dramm, Cathal Sheerin, Kate Strong, Rita Kahn Chen, Rubina Schuth, Tarren Johnson, Susanne Kennedy, Ethan Braun, Dominic Santia, Ixchel Mendoza Hernández, Marie Schleef, Ruth Rosenfeld

Koproducenti: Kunstenfestivaldesarts (Brusel), Wiener Festwochen (Vídeň), Festival d’Automne à Paris & Odéon – Théâtre de l’Europe (Paříž), Festival d’Avignon (Avignon), Holland Festival (Amsterdam), Národní divadlo / Pražské křižovatky (Praha), Romaeuropa Festival (Řím), Teatro Nacional de São João (Porto), Volksbühne Am Rosa-Luxemburg-Platz (Berlín)

Nature Theater of Oklahoma: Burt Turrido. An Opera | 16. a 17. 11. 2023 v 18:00 | Nová scéna

A zcela jiný typ zážitku přinese poté inscenace, která bude uvedena v listopadu, country opera oceňovaného amerického souboru Nature Theater of Oklahoma Burt Turrido. An Opera, v níž kromě originální hudební složky nechybí humor, a především chytrá metahra s tradiční formou i nejklasičtějšími zápletkami operního žánru.

Text a režie: Kelly Copper, Pavol Liska
Hrají: Gabel Eiben, Anne Gridley, Robert M. Johanson, Bence Mezei, Kadence Neill

Inscenace vznikla ve spolupráci Nature Theater of Oklahoma, Künstlerhaus Mousonturm a Schauspiel Frankfurt a je koprodukcí Wiener Festwochen, Festspillene i Nord-Norge (Arctic Arts Festival), Athens & Epidaurus Festival, Espoo City Theatre – The International Theatre of Finland, HAU Hebbel am Ufer, Noorderzon Festival of Performing Arts & Society, Zürcher Theater Spektakel a Kampnagel.

www.narodni-divadlo.cz 

www.prazskekrizovatky.cz

fb: cinohrand 

fb: prazskekrizovatky

fb: novascena

ig: cinohrand 

ig: novascena

Rozhovor

2.10.2023 17:00

O Pražských křižovatkách si budeme povídat v pondělí 2. října v 17 hodin, naším hostem Nina Jacques, dramaturgyně festivalu.

Soutěž

V úterý 10.10. můžete soutěžit o dva vstupy na představení Angela 15.10. na Nové scéně ND.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama