Článek

PROJEKT FYIELD SE PRÉMIOVĚ PŘEDSTAVÍ 18. SRPNA V PŘÍSTAVU

Hudba klimatického dramatu. Hudební projekt fyield vydává premiérový singl Candy

Jak zní naše nejistota v čase klimatické krize? Čerstvý hudební projekt fyield složený z českých a islandských hudebníků, vydává premiérový singl Candy, který předznamenává chystané album. fyield berou posluchače*ky na průmyslová místa klíčová pro chod civilizace a nechává přírodu a technologie, aby se stali rovnocennými spoluhráči v kapele.

Singl je k poslechu na následujících platformách:

Bandcamp – https://fyield.bandcamp.com/releases


Spotify: https://open.spotify.com/album/4iw3NeyxD7zdcYflXfmkIm


Apple Music: https://geo.music.apple.com/album/candy-single/1632203923?app=music

Jak to, že navenek poklidné proudění zemských par provází tak dramatický zvuk technologií? Až zvuk prozrazuje, co všechno se děje pod zemí. To byly první dojmy, které udivily písničkáře Václava Havelku a filmaře Ivo Bystřičana, když dorazili do geotermální elektrárny Hellisheiði na Islandu, kde se zároveň experimentálně odehrává ukládání CO2 pod zem. Strávili tu celý den, poslouchali a nahrávali ve společnosti legendárního islandského field recordisty Magnúse Bergssona. Zvuky hřídelí, horkého vzduchu ženoucího se v trubkách i páry deroucí se z podzemí ven. Výsledkem je divoký breakbeatový singl Candy zakončený lyrickou kytarovou pasáží, již doprovází zurčení vody z hloubi země i zvuky motoru.

Skladba Candy předznamenává album hudebního uskupení fyield, a je také zásadní součástí interdisciplinárního počinu Krajiny budoucnosti / Future Landscapes, v němž bude hudba podpořena dokumentárním filmem, podcasty a sérií přednášek s environmentální tématikou. V samotné kapele fyield se setkávají přední osobnosti české a islandské nezávislé hudební scény. Na české straně Václav Havelka a Kryštof Kříček z kapely Please The Trees, ty doplňuje Pan Thorarensen, jenž jinak působí především v ambientním triu Stereo Hypnosis a je zakladatelem festivalu experimentální hudby Extreme Chill, který od roku 2010 pořádá v Reykjavíku.

Společně dokončují album, na němž se hudba složená ze zvuků vybraných přírodních a průmyslových lokalit v české a islandské krajině míchá s elektronikou, beaty a hudebními nástroji. Hudba projektu fyield zavádí posluchače*ky na místa, jež jsou klíčová pro chod současné civilizace. Nahrávalo se na osmi místech Islandu a Česka, v nichž si společnost zajišťuje životně důležité zdroje jako je elektřina a s nejistotou v nich hledá způsoby, jak zpomalit na cestě ke klimatickému kolapsu. Nahrávky vznikly pomocí improvizace, terénního výzkumu a metody field recordingu. Při poslechu jejich skladeb se ocitáme v blízkosti nebo přímo v útrobách geotermální, vodní nebo uhelné elektrárny, aquaponické farmy, jezera vzniklého táním ledovce, sopky, úložiště CO2, či na místě těžby ropy – fyield převádí činitele i důsledky toho, jak lidské konání leckdy nezamýšleně ovlivňuje klimatické změny, do unikátní a podmanivé zvukové podoby.

„Ponechali jsme přemýšlení o proměnách naší planety expertům a politikům. Tím se ale vytratila fantazie a imaginace, jež by mohla vybudit společenskou poptávku a kreativní řešení,“ shrnuje dokumentarista Bystřičan, proč se společně s Havelkou rozhodli pustit do díla, v němž hraje prim zvuk. Havelka, během společné tvorby s Kříčkem a Thorarensenem, přistoupil ke skládání s citem písničkáře, ale také respektem k tomu, že je inspirující vzít krajiny a technologie jako rovnocenné spoluhráče v kapele a dát jim prostor vyniknout:. „Klimatické změny jsou něco, co již prožíváme. Jde o výpověď,“ shrnuje Havelka. „Jsou to zvuky na cestě ke katastrofě a důležité je vystihnout naléhavost situace. Tyto zvukové krajiny přinášejí novou a nepoznanou rovinu zkušenosti a podnět přemýšlet o ní, spíš než v ní hledat líbivost.

Premiérová koncertní vystoupení projektu fyield proběhnou:

18.8. @Přístav 18600, Praha + support Stereo Hypnosis DJ set (IS) 19.8. @Artu Kus festival, Trutnov

Do četby terénního deníku Lukáše Likavčana a zvukového archivu se můžete ponořit na www.futurelandscapes.cz a na soundcloudovém profilu https://soundcloud.com/future_landscapes. Vydání hudebního alba a premiéra dokumentárního filmu jsou plánovány na podzim 2022.

Zkoumané lokality

Česko

Ropné ložisko Žarošice
Aquaponická farma Kaly
Pastevní rezervace Milovice
Uhelná elektrárna Tušimice

Island

Hydroelektrárna Búðarháls
Aktivní sopka Fagradalsfjall
Ledovcová laguna Fjallsárlón
Geotermální elektrárna Hellisheiði a úložiště CO2 CarbFix

Václav Havelka

Hudebník, zpěvák, skladatel, manažer a producent. S hudební tvorbou začal koncem 90. let. Souběžně se sólovou tvorbou založil v roce 2006 skupinu Please The Trees. Skupina odehrála od svého vzniku několik desítek vystoupení po celém světě. V diskografii má kapela pět řadových alb oceněných výroční hudební cenou Anděl a cenou hudební kritiky Apollo. Je autorem scénické hudby několika představení ve Stavovském a Dejvickém divadle, divadle ABC a dalších. Je autorem hudby k několika filmům. V současné době je hudebním dramaturgem v pražském centru pro současné umění MeetFactory.

Pan Thorarensen

Hudebník, skladatel, organizátor akcí a festivalů. Je autorem hudby ke krátkým a dokumentárním filmům, vydal také řadu alb. Pod hlavičkou elektronicko-ambientního tria Stereo Hypnosis spolupracuje se svým otcem Óskarem Thorarensenem a skladatelem Þorkellem Atlasonem. V roce 2010 založil festival elektronické hudby Extreme Chill, který každoročně láká místní i zahraniční milovníky elektronické hudby a islandské přírody.

Kryštof Kříček

Člen uměleckých kolektivů Verify Yr Age a Sing Sing Soundsystem, působí ve skupině Please The Trees. Vydává vlastní elektronickou produkci, v poslední době pod pseudonymem Haru. Produkčně se podílel na novém albu Amelie Siba. Působí v pražském studiu Soundsquare.

Ivo Bystřičan

Dokumentární režisér, dramaturg, a producent. Soustředí se na sociální a ekologická témata. Debutoval celovečerním filmem Dál nic (2014). Stojí např. za projektem Ekostory o dějinách ekologického hnutí nebo sérií Industrie o utváření průmyslového kapitalismu. Vedle Krajin budoucnosti v současné době pracuje na autorském dokumentárním filmu Klimageddon. Jeho filmy byly promítány na festivalech v Brazílii, Kanadě, Číně, Izraeli, Rusku, Uruguayi a dalších zemích. Zabývá se rovněž dramaturgií a tvorbou dokumentárních podcastů.

〜 FB: www.facebook.com/fyield
〜 Insta: www.instagram.com/fyield_music

reklama
reklama
reklama