Článek Soutěž

QUO VADIS, AIDA? VSTUPUJE DO ČESKÝCH KIN

Překvapivý divácký hit karlovarského festivalu Quo vadis, Aida? vstoupí do českých kin

Quo vadis, Aida?, film, který si získal návštěvníky festivalu v Karlových Varech, kde se umístil na druhé příčce v diváckém hlasování, vstoupí 23. září do českých kin. Bosenský snímek režisérky Jasmily Žbanić ukazuje masakr v Srebrenici pohledem silné ženské hrdinky Aidy, tlumočnice na základně OSN. Nekompromisní a zároveň hluboce lidský snímek svou emoční silou dalece předčí většinu válečných filmů. Nesoustředí se totiž na vykreslení násilí, ale na příběh konkrétní ženy a nepředstavitelná dilemata, která před ní válka staví. Film Quo vadis, Aida? měl premiéru na festivalu v Benátkách a byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Diváci na karlovarském festivalu vyzdvihli sílu zážitku a strhující výkon herečky v hlavní roli.Osobní téma

Režisérka Jasmila Žbanić je pamětnicí války v Bosně a Hercegovině. Pochází ze Sarajeva, které bylo stejně jako Srebrenica a několik dalších měst vyhlášeno bezpečnou zónou pod ochranou OSN. Téma je pro ni tedy velmi osobní. „Mně osobně se příběh Srebrenice velmi úzce dotýká, přežila jsem totiž válku v Sarajevu, které bylo také obléháno, a snadno jsme mohli skončit jako Srebrenica. Vždycky jsem si říkala, že by měl někdo o tom, co se tam stalo, natočit film, ale nikdy jsem si nepomyslela, že bych to měla být já. Přesto mě ten příběh stále pronásledoval,“ říká režisérka. 

Válečný konflikt ženskýma očima

Hlavní hrdinkou filmu je učitelka Aida, která během konfliktu působí jako tlumočnice na základně OSN v Srebrenici. Jasna Đuričić, která roli ztvárnila a téměř celý film nezmizí ze záběru, byla režisérčinou první volbou. „S Jasnou Đuričič jsem pracovala na filmu Pro ty, kteří už nemůžou vyprávět. Viděla jsem ji také v řadě divadelních představení a v jiných filmech. Má skvělé herecké schopnosti a nesmírnou energii. Je autentická, přesná,“ popisuje režisérka.

Na pozadí Aidin snah o záchranu mužů ze své rodiny vidíme bezmoc a zoufalství bosňáků, kteří se ukrývají v nevyhovujících podmínkách na základně OSN a jsou posléze vydáni na milost bosenskosrbského velitele Ratka Mladiće. Na rozdíl od většiny válečných filmů Quo vadis, Aida? nestojí na zobrazování násilí. „Tento film ukazuje patriarchální a byrokratickou strukturu války. Zodpovědná je vždycky nějaká autorita mimo. Ukazuje ženu v bludišti tohoto systému a jeho důsledků,“ vysvětluje Žbanić.

Divácký hit Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Film se stal nečekaným hitem mezi návštěvníky Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. V diváckém hlasování skončil na druhém místě s hodnocením, které je pouze o setinu horší než známka vítězného filmu. Diváci vyzdvihli hlavně sílu zážitku, která byla hmatatelná v celém sále, a strhující výkon Jasny Đuričić v roli silné ženské hrdinky Aidy. Na reakce diváků nabrané bezprostředně po první projekci na festivalu se můžete podívat zde: https://youtu.be/gPwA0tY66e4.


https://www.aerofilms.cz/quo-vadis-aida/

Soutěž

Ve čtvrtek 23.9. můžete soutěžit o dva vstupy na film Quo vadis,Aida? 25.9. v kině Světozor.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama