Článek Zpravodajství

RADIO 1 BUDE VYSÍLAT ZPRAVODAJSTVÍ Z JEDNOHO SVĚTA

Radio 1 bude v rámci 26. ročníku festivalu Jeden svět vysílat zpravodajský servis o festivalových novinkách a uváděných filmech. Pořad přinese aktuální informace z dění na festivalu, pozvánky na filmy a doprovodné akce. Na Radiu 1 se bude vysílat od od 20. do 26. března, vždy v 11:00 v premiéře a v 16:00 v repríze.

Zpravodajství z festivalu bude také pokaždé od 11 hodin k dispozici jako podcast na platformách Spotify a Apple nebo na adrese: https://www.spreaker.com/show/festivalove-zpravodajstvi-radia-1.

Jeden svět ve svém programu každoročně upozorňuje na desítky příběhů o lidských právech a jejich porušování i statečných činech lidí kolem nás. Ať už jde o změny klimatu, svobodu slova, nezávislou justici, identity, nebo vztahy, informovat o tématech promítaných filmů je v současnosti důležitější než kdy dříve. Festival letos představí 96 celovečerních filmů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a hostkami z celého světa nebo krátké filmy pro děti. Dvacátý šestý ročník Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět se uskuteční od 20. března do 21. dubna 2024 ve 48 městech po celém Česku. V Praze festival proběhne od 20. do 28. března 2024.

Více informací o festivalu najdete na www.jedensvet.cz.

Partnerem zpravodajství je Pod 7 kilo. Ultralehká výbava pro svobodnější cestování a poznávání světa. Pod7kilo.cz

O FESTIVALU JEDEN SVĚT

Zahájení pražské části festivalu proběhne v úterý 19. března v Pražské křižovatce. Jeho součástí bude předávání lidskoprávního ocenění Homo Homini, které Člověk v tísni uděluje od 90. let osobnostem a skupinám, které se významně zasloužily o ochranu lidských práv a demokracie.

Letošním laureátem ocenění je redakce Abzas Media, patřící mezi nejvýznamnější nezávislá ázerbájdžánská online média, referující o stavu politiky, lidských práv i korupci v tamních státních institucích. Ocenění na slavnostním zahájení za novináře a novinářky, včetně spoluzakladatele redakce Ulviho Hasanliho nebo šéfredaktorky Sevinj Vagifgizi, které režim uvěznil, převezme nová šéfredaktorka Leyla Mustafayeva, působící v exilu.

Festival v Pražské křižovatce zahájí snímek Pozemské verše režisérské dvojice Ali Asgari a Alireza Khatami.

Zahajovací projekce pro veřejnost proběhne ve středu 20. března v pražském kině Lucerna. Divačky a diváci budou moci zhlédnout oscarový dokument 20 dní v Mariupolurežiséra Mstyslava Černova, který ukáže nejen zákulisí válečné žurnalistiky, ale i osudy obyčejných lidí ve válce. Za zpravodajství z obléhaného města tým v roce 2023 obdržel Pulitzerovu cenu, v únoru 2024 snímek získal televizní cenu britské filmové akademie BAFTA a o měsíc později obdržel Oscara za nejlepší dokumentární film.

Po projekci proběhne debata se svědkyní z Mariupolu a ředitelkou Centra pro lidská práva a demokracii Nadiiou Ivanovou. Moderuje René Kočík.

Vstupenky na festival je možné kupovat v předprodeji na portálu GoOut, kde návštěvníci a návštěvnice najdou i zvýhodněné balíčky vstupenek. V nabídce jsou tři typy balíčků. První obsahuje 3 vstupenky a stojí 330 Kč, další 5 vstupenek za 550 Kč nebo balíček 10 vstupenek + 2 filmů na Jednom světě online za 1100 Kč. Vstupenky je možné zakoupit také na pokladnách festivalových kin.

PRAKTICKÉ INFORMACE

● Předprodej vstupenek začíná online v úterý 5. března v síti GoOut. V infostánku v Lucerně si je diváci a divačky mohou koupit od 19. března, na pokladnách kin pak od 20. března. Jednotná cena vstupenek je 130 Kč.

● Držitelé průkazů ZTP, ZTP/P a diváci nad 65 let mají zlevněné vstupné na veškeré projekce o 50 %.

● U držitelů průkazu ZTP/P má jejich doprovod vstup zdarma.

● Presscentrum, kde budeme vydávat novinářské akreditace během festivalu, najdete v 1. patře Centra Člověka v tísni – Langhans (Vodičkova 37, Praha). Otevřeno bude od 20. do 28. března od 10.00 do 20.00.

● Během celého festivalu budou otevřeny tři infostánky – jeden v pasáži Lucerna, druhý ve foyer Městské knihovny v Praze a třetí na pokladně Kina Pilotů. Zde získáte veškeré potřebné informace o festivalu. Můžete zde také zakoupit festivalový merch. Ten bude dostupný i v e-shopu Jednoho světa.

● I letos nabízíme přímý prodej lístků v infostáncích. Divák si zde může koupit vstupenky do jakéhokoli kina na jakékoli představení. Následně vstupenky dostane vytištěné.

● I letos bude možné zakoupit v síti GoOut balíčky vstupenek. V nabídce jsou tři typy balíčků. První obsahuje 3 vstupenky a stojí 350 Kč, další 5 vstupenek za 550 Kč nebo balíček 10 vstupenek + 2 filmů na Jednom světě online za 1100 Kč.

● Informace o přístupnosti kin i festivalového programu jsou dostupné na www.jedensvet.cz/pristupnost. Na webu festivalu v sekci Program je také možné vyhledávat v nabídce projekcí podle jejich přístupnosti.

Podrobnosti o festivalu a materiály ke stažení najdete na webu www.jedensvet.cz

Letošní festivalovou znělku si můžete přehrát na tomto odkazu.

Zpravodajství

Radio 1 v rámci 26. ročníku festivalu Jeden svět vysílá zpravodajský servis o festivalových novinkách a uváděných filmech. Pořad přinese aktuální informace z dění na festivalu, pozvánky na filmy a doprovodné akce. Na Radiu 1 se bude vysílat od od 20. do 26. března, vždy v 11:00 v premiéře a v 16:00 v repríze.

Zpravodajství z festivalu bude také pokaždé od 11 hodin k dispozici jako podcast na platformách Spotify a Apple nebo na adrese: https://www.spreaker.com/show/festivalove-zpravodajstvi-radia-1.

reklama
reklama
reklama