Článek Rozhovor Soutěž

SCANDI 2023: TO NEJAKTUÁLNĚJŠÍ ZE SKANDINÁVSKÉ KINEMATOGRAFIE

SCANDI 2023: jedineční tvůrci skandinávské kinematografie v jednom týdnu na jednom místě

Přehlídka SCANDI: toho nejaktuálnějšího z filmového severu, která se uskuteční ve 34 českých kinech od 18. do 25. 1. 2023, představuje své hosty. Letošní ročník ovládne jak známý norský režisér Erik Poppe, tak finská debutantka Hanna Bergholm nebo norský režisér Kristoffer Borgli. Se všemi se diváci budou moct setkat buď živě nebo online v rámci bohatého doprovodného programu.

Už za necelé dva týdny se otevřou brány kina Lucerna, kde 18. 1. v 18:00 odstartuje slavnostní zahájení devátého ročníku přehlídky SCANDI. Snímek Emigranti (2021) nepředstaví nikdo jiný, než sám jeho norský režisér Erik Poppe osobně. Po projekci epického historického dramatu, založené na literární předloze Vilhelma Moberga, bude následovat Q&A s režisérem. Další debata po filmu, které se Poppe zúčastní, se odehraje 19. 1. v Edison Filmhubu od 19:00. Dialogovým partnerem v tomto případě bude Martin Severýn ze Švédské ambasády.

Erik Poppe, známý z filmů jako Utøya, 22. července (2018) nebo Králův nesouhlas (2016), je jeden z evropských režisérů známý pro svou důkladnou práci s herci a mnohovrstevnaté vyprávění. Poppe se díky smyslu pro rytmus, výrazné práci s kamerou a silnému výběru hereckého obsazení stal během poslední dekády jedním z nejčastěji oceňovaných filmových režisérů Skandinávie.

Další host festivalu je zároveň i autorem filmu, ze kterého pochází vizuál se SCANDI 2023. Norského režiséra Kristoffera Borgliho budou moci diváci potkat online na plátně Edison Filmhubu 21. 1. od 19:00. A to hned po projekci snímku Je mi ze sebe špatně (2022), který měl premiéru v sekci Un Certain Regard na filmovém festivalu v Cannes. V této černé, satirické komedii Borgli zobrazuje toxický vztah, který rychle eskaluje do děsivých úrovní narcistické sebeprezentace. Satirizuje tak sebeprezentační tendence v současných médiích a impulzivní hledání pozornosti zakořeněné v současné společnosti. Debatu povede filmová historička a publicistka Šárka Gmiterková.

Pozvání na SCANDI 2023 přijala i finská debutantka Hanna Bergholm, autorka horového filmu Ono (2022). Snímek, který byl uvedený v půlnoční sekci na festivalu Sundance, je portrétem podstaty mateřského instinktu, ve kterém se dvanáctiletá Tinja zoufale snaží zavděčit své matce, posedlé snahou reprezentovat světu obraz dokonalého života. Groteskní a krvežíznivá tvář rodiny se však dere na povrch a vylíhne se z podivného vejce, které Tinja jednoho dne přinese domů a před všemi schová. Bergholm se v žánru hororu již uvedla svým krátkým filmem Puppet Master, který byl uveden na několika mezinárodních festivalech a byl i součástí MOMA – Museum of Modern Art in New York. Debatu s režisérkou povede filmový publicista Ryan

Keating-Lambert v rámci svého pravidelného cyklu v Edison Filmhubu Movie Barf Monday, a to 23. 1. v 19:00.

Tím však doprovodný program zdaleka nekončí. Stejně jako v minulém ročníku, i letošní SCANDI má svou studentskou porotu. Jsou jí součástí studenti ze studentů Ústavu Germánských studií, oddělení skandinavistiky, kteří jsou zapojení do oficiálního spolku Alting Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Studenti však nebudou oceňovat pouze nejlepší film, ale ocení snímky přehlídky i podle měřítek nejlepšího překladu originálního znění a nejrelevantnějšího zachycení skandinávských reálií. Na vyhlášení a odbornou debatu se pak mohou diváci těšit 2. 2. 2023 v Edison Filmhubu od 19:00.

Stále probíhá jednání s dalšími hosty festivalu, o kterých bude informováno na SCANDI webových stránkách a sociálních sítích. Kompletní program filmů, seznam hostů, stejně jako doprovodný program, mohou diváci nalézt na webu: https://scandifest.cz/

Kompletní seznam filmů na programu SCANDI 2023:

1. Bombastický Johan (2022, Hallvar Witzø) – Norsko
2. Ono (2022, Hanna Bergholm) – Finsko
3. Emigranti (2021, Erik Poppe) – Norsko
4. Posedlost (2022, Henrik Martin Dahlsbakken) – Norsko
5. Všechny mé dopisy spal (2022, Björn Runge) – Švédsko
6. Je mi ze sebe špatně (2022, Kristoffer Borgli) – Norsko
7. UFO Švédsko (2022, Jimmy Nivrén Olsson) – Švédsko
8. Nic (2022, Trine Piil Christensen, Seamus McNally) – Dánsko
9. Letní světlo, a pak přijde noc (2022, Elfar Adalsteins) – Island
10. Dealer I. (1996, Nicolas Winding Refn) – Dánsko, Velká Británie
11. Dealer II. (2004, Nicolas Winding Refn) – Dánsko, Velká Británie
12. Dealer III. (2005, Nicolas Winding Refn) – Dánsko, Velká Británie

Filmeurope.cz
Edisonfilmhub.cz
Edisonline.cz

Rozhovor

Ve čtvrtek 19. ledna si v 17 hodin budeme povídat o festivalu. Naším hostem bude Ivan Hronec, ředitel festivalu a společnosti FILM EUROPE. 

Soutěž

Ve středu 18.1. a ve čtvrtek 19.1. můžete soutěžit o dva vstupy na film.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama