Článek Rozhovor Soutěž

SCANDI PŘINESE LAVINU SEVERSKÝCH FILMŮ

Druhá polovina ledna bude patřit severským krajinám a jejich nezaměnitelné kinematografii. Od 19. do 25. ledna 2022 bude po celé České republice probíhat osmý ročník přehlídky současného severského filmu SCANDI. Diváci se můžou těšit na bohatý filmový program naplněný festivalovými předpremiérami, žánrovými tituly, ale i na legendární švédské němé filmy.

„I když situace vypadá velice příznivě, letošní ročník jsme připravili na hybridní variantu. Přehlídka se tedy uskuteční jak v kamenných kinech po celém Česku, tak ve Virtuálním kinosále na Edisonline. Nabídka v kinech však bude jiná než online. Máme našlapaný lineup filmů se současnými tématy, které nerezonují pouze skandinávskou, ale i globální a samozřejmě českou společností. Tak schválně, jsou vám tato témata povědomá? Žena jako silná lídryně národa ve filmu Margrete – Královna severu, právo ženy mít či nemít dítě ve filmu Ninjababy, krize maskulinity, ano, i muži pláčou ve filmech Divoch a Tygři, seniorská samota vyměněná za dobrodružství ve filmu Ocelové dámy, břemeno slávy dětské hvězdy ve filmu Smrt v Benátkách v dokumentu Nejkrásnější chlapec na světě a v neposlední řadě se podíváme na život minority v minoritě na Oscara nominovaném animovaném dokumentu Utéct, který je pro mě osobně jeden z filmů roku 2021,“ představuje přehlídku a její pojetí kreativní ředitel Dominik Hronec.

Zahajovacím filmem přehlídky bude historické drama Margrete – Královna severu s fenomenální Trine Dyrholm v roli královny Dánska, Švédska a Norska ve 14. století. Jde o úchvatnou nevyřešenou záhadu severských dějin o jedné z nejmocnějších žen v evropských dějinách. Režisérka Charlotte Sieling má za sebou dlouhou kariéru známé dánské režisérky televizních sérií jako Vláda, Vražda, Most a americký seriál Ve jménu vlasti.

Zaručeným diváckým hitem se určitě stane komedie Thomase Daneskova Divoch, který se svým snímkem dotýká otázky, zda skuteční muži již vyhynuli. Příběh o přežití, krize středního věku, mužnosti, egu a přátelství. Šílenou jízdou přes fjordy diváky provází Martin, který v zoufalé snaze překonat životní krizi odchází žít do lesů jako jeskynní muž.

V nabídce se objeví i film Utéct, čerstvý vítěz nejlepšího evropského dokumentu a animovaného filmu na EFA, nominovaný na evropskou cenu publika Lux Audience Award a v neposlední řadě i v shortlistu na nominace na Oscary jako nejlepší dokument i nejlepší mezinárodní film. Amin Nawabi, uznávaný šestatřicetiletý akademik, zápasí s bolestným tajemstvím, které skrývá už 20 let. Obává se, že mu může zničit život, který si vybudoval pro sebe i snoubence. O svůj příběh se podělí s režisérem Jonasem Poherem Rasmussenem, blízkým přítelem a spolužákem ze střední školy. Poprvé vypráví prostřednictvím animace příběh mimořádné cesty dětského uprchlíka z Afghánistánu.

Další severskou dramedií v nabídce bude norský snímek Ninjababy. Ta vypráví příběh mladé Rakel, která má dost jiných plánů, jen ne stát se matkou. Film humorně i trpce zároveň otevírá téma nechtěného těhotenství v generaci mileniálů. Snímek natočila Yngvild Sve Flikke podle slavného komiksu pro dospělé.

Diváci určitě ocení i skutečný příběh malířky Tove Jansson v romantickém dramatu Tove, jež zrežírovala Zaida Bergroth (Mariin ráj, Dobrý syn). Tove Jansson je autorkou pohádkového světa Mumínků, které milují děti i dospělí po celém světě. Snímek objasní, kde a jak vznikaly příběhy těchto roztomilých postaviček, jaký byl život této neúnavné švédsko-finské autorky a co vše musela obětovat, aby byla úspěšná.

Program SCANDI 2022 nabídne i další biografický film Nejkrásnější chlapec na světě. Ten zachycuje dětství a bouřlivé roky Björna Andrésena poté, co se ze dne na den proslavil účinkováním v legendárním Viscontiho filmu Smrt v Benátkách jako zosobnění chlapecké krásy. O temné stránce slávy a nelehkých rocích života dětské hvězdy vypráví samotný představitel této nezapomenutelné postavy z románu Thomase Manna.

Jízdou na horské dráze na život a na smrt světem moderního fotbalového průmyslu bude film podle skutečné události Tygři. Ten zachycuje šestnáctiletého Martina, jednoho z největších fotbalových talentů Švédska v prestižním italském klubu. Na povrchu je život vycházející fotbalové hvězdy plný luxusu, drahých aut a večírků, ale ve skutečnosti jde o samotu a toxickou maskulinitu ve zlaté klícce. Režisér a scenárista Ronnie Sandahl už v minulosti skóroval ve sportovní dramatizaci jako scenárista filmu Borg/McEnroe.

Lahůdkou v programu SCANDI 2022 bude komediální horor Projekt Z aneb jak se točí zombie film. Název sice hovoří za vše, ale ne vše je tak jasné, jak se zdá. Skupina studentů natáčí zombie film v uzavřeném motelu v norských horách. Jejich fikce se záhy mění na reality, když neznámý tvor začne terorizovat filmový plac.

Snímek Ocelové dámy je road-movie, ve které věk už není ani číslo. Bláznivá jízda začíná, když se tři starší sestry vydávají na sebepoznávací výlet poté, co pětasedmdesátiletá Inkeri omylem zabije svého muže pánví.

Kdo by nepoznal Vzpomínky na Afriku? Jak však vznikl román, podle kterého byl tento film natočený? Biografický snímek Dohoda diváky zavede k autorce Karen Blixen. Ta má 63 let, je na vrcholu slávy a je další v pořadí, aby získala Nobelovu cenu za literaturu.

Posledním premiérovým snímkem je pak Hranice odvahy distribuční společnosti AČFK. Snímek nás vezme do 40. let 20. století do doby 2. světové války. Sleduje příběh sourozenců, které musí uniknout z rodného Norska, aby zachránili dvě židovské děti skrývající se u nich doma. Film bude mít předpremiéru již 18. ledna v kině Edison Filmhub, poté bude součástí programu SCANDI.

Seznam dalších filmů, které uvedeme na přehlídce, najdete na stránce scandi.filmeurope.eu.

Rozhovor

17.1.2022 17:00

V pondělí v 17:00 si budeme na Radiu 1 povídat s Ivanem Hroncem, ředitelem společnosti Film Europe.

Soutěž

Ve čtvrtek 20.1. a v pátek 21.1. budeme soutěžit o vstupenky na festival Scandi.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama