Článek Rozhovor

SCULPTURE LINE OPĚT ZNOVU A POKAŽDÉ JINAK

Tradiční sochařský projekt SCULPTURE LINE se v letošním roce opět rozroste za hranice České republiky. Zahájen bude na konci června vernisáží děl Kurta Gebauera na pražském Karlově.

Už se stalo dobrým zvykem, že v červnu startuje nový ročník tohoto sochařského projektu ve veřejném prostoru, je tomu tak i letos. A zájemce, poučené diváky i náhodné kolemjdoucí čekají opět dobrodružná, překvapivá a objevná setkání se současným sochařstvím. Projekt se stále vyvíjí a, nutno poznamenat, i proměňuje. Už dávno není jen sezónní záležitostí od začátku léta do počátku podzimu, je celoroční aktivitou, když řada soch a sousoší zůstává součástí vybraného místa po řadu měsíců i let. A stává se, že obliba dané sochy přeroste do té míry, že se stane trvalou součástí místa, náměstí, parku.

Celoroční aktivita však není jedinou proměnou Sculpture Line. Projekt totiž prohlubuje svoji spolupráci se zahraničím, a to jak s jednotlivými umělci, tak s institucemi. „Letos jsme se zaměřili na Německo, jehož tvůrci, jako je např. Johannes Pfeiffer, se sice v rámci festivalu představují pravidelně a dlouhodobě, ale nyní jde o výjimečné vystavení jejich speciální kolekce a vyvrcholení jejich účasti v rámci projektu v České republice,“ říká zakladatel Ondřej Škarka.

Pod názvem Verbindung – Spojení je součástí Sculpture Line rozsáhlé představení velkoformátových prací Václava Fialy, kterou organizuje Kunstverein Hochfranken Selb v regionu Horních Frank, ve spolkové zemi Bavorsko a u nás v Karlovarském kraji. Západočeský sochař Václav Fiala je jedním z pilířů aktivit festivalu Sculpture Line, jeho velkorysé a tvarově pevné sochy patří k tomu nejzajímavějšímu v českém umění současnosti.

Spolupráce se zahraničím představuje pro nás také nové výzvy a možnosti. Jednou z nich je čtyřstranný či čtyřstátní projekt pro mladé talenty RE-USE PROJECT s programem Role výtvarné – sochařské tvorby v kontextu udržitelného chování, kterého se formou přípravy projektů a speciálního workshopu Hackathon zúčastnili umělci, kurátoři, architekti, designéři či sociální a enviromentální vědci z Islandu, Itálie, Slovenska a České republiky. Po zhodnocení všech projektů mezinárodní odbornou porotou se ty nejlepší objeví ve veřejném prostoru na třech exteriérových místech, a to na Islandu v Kópavoguru, v italských Benátkách a také v severovýchodních Čechách v Ústí nad Orlicí. A v neposlední řadě se také zaměřujeme na, svého druhu retrospektivní, venkovní výstavu legendy českého sochařství Kurta Gebauera. Tento dlouholetý pedagog na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové je také již řadu let integrální součástí festivalu, jsme tedy rádi, že díky výstavě na Bastionu na pražském Karlově ho můžeme představit v širším kontextu. Výstava jeho prací se klene od Gebauerových proslulých Trpaslíků až po nejnovější projekty. Pokračuje ovšem i spolupráce s dalšími renomovanými sochaři, jaké představují Michal Gabriel či Lukáš Rittstein,“ představuje dále Ondřej Škarka cesty, kterými se projekt ubírá.

Devátý ročník Sculpure Line nabízí setkání s uměním v řadě českých měst, kromě Prahy také v Ostravě, Olomouci, Zlíně, Broumově, Mikulově, Berouně, Aši, Davli, Pardubicích, Hradci Králové, Plzni, Vratislavicích nad Nisou, Ústí nad Orlicí nebo Dolních Břežanech.

Jak vyplývá z letošních aktivit, organizátoři se rozhodli zaměřit na několik velkých projektů, které umožňují hlubší spolupráci s jednotlivými umělci, ať se jedná o výběr prací či jejich umístění v daných lokalitách. Rovněž rozšířili svoji pozornost vůči nejmladší generaci, které nejen chtějí umožnit a usnadnit vstup do uměleckého provozu, ale kterou rovněž povzbuzují v aktivním tvoření. Produkce velkých soch, objektů i sousoší není snadnou ani levnou záležitostí, a tak úzká spolupráce zejména s mladými umělci a umělkyněmi představuje záruku, že veřejná prostranství neosiří ani v budoucnosti. Základní prioritou projektu je všestranně pomáhat tvůrcům klasických soch a objektů, které nás obklopují v Čechách i v zahraničí.

Letošní Sculpture Line byl zahájen na konci června vernisáží děl Kurta Gebauera pod názvem „KURT NA BAŠTĚ“ v unikátním prostředí pražského Bastionu.

Více informací včetně mapy, anotace jednotlivých soch i přehledu autorů je k dispozici na  www.sculptureline.cz a na sociálních sítích FACEBOOK a INSTAGRAM. #scupltureline

O projektu

Sochařský projekt SCULPTURE LINE je nejrozsáhlejší akcí v České republice, která podporuje symbiózu sochařství a veřejného prostoru. Sculpture Line je dlouhodobý umělecký projekt rozšiřující kulturní a umělecký potenciál dané lokality instalací soch do veřejného prostoru. Vnáší do ní emoce, dává jí novou tvář a ukazuje nové souvislosti. Jeho základní ideou je přiblížit současné umění všem bez rozdílu a napomoci socializovat veřejný prostor. Projekt se

nesoustředí jen na centra měst a frekventovaná místa, naopak instalace mimo hlavní tepny umožňují vytvořit nové optické dominanty a oživit i méně známá místa. Umělecká díla napřímo komunikují s kolemjdoucími, zanechávají v nich estetickou i sociální stopu a přímo tak  posouvají kvalitu života obyvatel měst i jejich návštěvníků. Projekt Sculpture Line je součástí aktivit instituce ArtLines, která sezaměřuje se na výtvarné umění.

První ročník projektu proběhl v Praze v roce 2015 a iniciovali jej sami umělci, kteří cítili přirozenou potřebu svá díla vytrhnout z víceméně sterilního prostředí galerie a nabídnout je širokému publiku ve snadno dostupné formě. Vznikla tedy Linka „S“, městská umělecká trasa, která návštěvníka proveze svými stanicemi v podobě jednotlivých instalací. V uplynulých ročnících zaujala v Praze například socha Čtenář v křesle u Staroměstského náměstí od Jaroslava Róny, pozornost vzbudili také Průzkumníci od Michala Gabriela, obří Chobotnice vznášející se na hladině Vltavy od Viktora Paluše nebo instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny, Tonyho Cragga na Náměstí Republiky.

Rozhovor

20.7.2023 14:00

O festivalu Sculpture Line si na Radiu 1 budeme povídat s Ondřejem Škarkou.

reklama
reklama
reklama