Článek

SESTRY VÁLOVY V UHELNÉM MLÝNĚ

Dům sester Válových

Jitka a Květa

Galerie arto.to, Uhelný mlýn

Areál Šroubáren 860, 252 66 Libčice nad Vltavou

11. prosince 2022 – 31. ledna 2023

Kurátorka: Dagmar Šubrtová ve spolupráci s Andreou Hoffman Nečasovou

Zahájení v sobotu 10. prosince 2022 v 15 hodin

V sobotu 28. ledna 2023 v 15 hodin proběhne ve výstavních prostorách setkání přátel sester Válových.

Výstava s názvem Dům sester Válových – Jitka a Květa na základě dobových fotografií, soukromé korespondence a dalších písemností a artefaktů přibližuje místo, v němž vzniklo komplexní celoživotní dílo enigmatických umělkyň, a ilustruje tak jeden z nejdůležitějších malířských a životních příběhů české kultury 20. století.

Dvojčata Jitka a Květa Válovy, od jejichž narození uplyne 13. prosince sto let, představovaly zcela svébytný fenomén českého výtvarného umění. Akademické malířky, vzdělané na UMPRUM v ateliéru Emila Filly, nikdy nepřistoupily na imperativ doby a odmítaly propagovat duch převládajícího socialistického realismu. Po většinu druhé poloviny 20. století proto tvořily v ústraní domu č. p. 6 v Bendlově ulici na Kladně, který jim poskytl útočiště i jako neoficiální výstavní prostor a místo pro intelektuální rozpravy. 

Do ateliérů, kde Jitka a Květa tvořily bez možnosti představit hotová díla veřejnosti, se živelně scházeli jejich příznivci a debatovali o umění, životě a světě za železnou oponou. Zpoza ní za svéráznými umělkyněmi v 80. letech na „rudé“ Kladno zavítal dokonce i francouzský fotograf a režisér Alain Fleischer. Kromě něj tu nezapomenutelné chvíle, podnětné intelektuální prostředí a přátelský azyl ve skromných podmínkách našlo nespočet umělců, teoretiků, filozofů a dalších myslitelů a jejich dětí.

Koncept výstavy se opírá i o jejich stopy a svědectví. Soukromý rodinný život sester Válových tak ožívá na dosud nepublikovaných fotografiích z archivu Martina, Davida a Marcela Steckerových, kteří byli v domě sester Válových častými hosty, či v korespondenci s filmařkou Ester Krumbachovou. Nechybí ani vlastnoručně psané životopisy sester z 80. let a dopisy, jež si vyměňovaly s tehdejšími komunistickými úřady. Výstavní portfolio doplňují i tři autorská díla: obraz Hranice nepřekročitelnosti, který Jitka Válová v domě vytvořila v roce 1968, plastika Torzo v mlze (Pocta Jitce Válové) sochaře Olbrama Zoubka a cementový objekt Ruce Evy Kmentové, ženy Olbrama Zoubka a přítelkyně sester Válových.

Za replikou původního modrého závěsu z inventáře sester Válových si návštěvníci rovněž mohou poslechnout zvukový záznam rozhovorů rozhlasového redaktora Vojtěcha Babky s Jitkou a Květou pořízený přímo v domě. K výstavě vychází katalog, graficky zpracovaný Petrem Hrůzou (Artmap). 

Výstava v galerii arto.to si klade za cíl upoutat pozornost k faktu, že dům, kde sestry žily a tvořily od roku 1938 až do své smrti, se dodnes nedočkal patřičné pozornosti kulturní obce a zejména města Kladna, jehož byly nezapomenutelnými obyvatelkami stejně jako Jiří Kolář a Cyril Bouda. U příležitosti stého výročí narození těchto v české kultuře tak ojedinělých výtvarnic je namístě znovu otevřít debatu o potřebě zachování domu pro budoucí generace v podobě galerie, archivu a studovny a jako památník upomínající na autentické ostrůvky svobody v ponurých kulisách pásma dějin 20. století. Silná kulturní stopa sester Válových se svým výrazným dobovým i zeměpisným přesahem si zaslouží více než dočasnou výstavu a pamětní desku. 

www.uhelnymlyn.cz

www.arto.to

www.dumvalovek.cz

PROVOZ A OTEVÍRACÍ DOBA GALERIE

Galerie je přístupná pouze po předchozí rezervaci na e-mail arto@arto.to nebo po zakoupení časové vstupenky přes síť GoOut.cz, a to v době od středy do neděle od 14 do 18 hodin. Neohlášeným návštěvníkům nemůžeme v současné době zaručit přístup po celou otevírací dobu.

Vstupné 150 Kč

Zavřeno:

24., 25., 26., 27. a 31. prosince 2022.

reklama
reklama
reklama