Článek Soutěž

SESTRY Z KOUŘOVÉ SAUNY MÍŘÍ DO KIN

Otevřená ženská zpověď a estonský kandidát na Oscara

V příšeří estonské kouřové sauny sdílí několik žen svoje nejskrytější tajemství a intimní zkušenosti. Starodávnými rituály smývají stud skrytý v jejich tělech a díky pocitu sesterské sounáležitosti znovu získávají sílu. Dokument je mystickou výpravou do prostoru, kde člověk může svobodně čelit vnitřním démonům a úzkostem. Je to fascinující pocta kouřové sauně, místu protkanému tradicemi, oslava ženské sounáležitosti i svébytný očistný rituál.

Sestry z kouřové sauny přinášejí osobní zpovědi žen různého věku i postavení, zahalené milosrdným oparem horkého vzduchu, který jako by smýval staré křivdy a smutné vzpomínky.  Zpovědi až nečekaně otevřené, vtipné i zdrcující, příběhy i fragmenty, které dohromady tvoří fascinující kaleidoskop ženského údělu. Láska, sex, potraty i znásilnění, to jsou témata, která ve filmu zaznívají z úst žen, pro které je kouřová sauna rituálem i terapií. A stejnou možnost nabízí divákům… 


Syrový i poetický snímek z intimního prostředí ženské sauny natočila estonská režisérka Anna Hints jako svůj celovečerní debut. Film měl premiéru na prestižním MFF v Sundance, kde získal Cena za nejlepší režii v kategorii dokumentárních filmů. Autentický snímek z prostředí kouřové sauny, která je zapsaná v seznamu UNESCO, se stal estonským vyslancem do oscarového klání. Film je také nominován na Cenu LUX Evropského parlamentu a na Evropskou filmovou cenu. Českou premiéru měly Sestry z kouřové sauny na MFDF Jihlava, kde film uvedla sama režisérka. V českých kinech bude film k vidění od 23. listopadu.  

Věřím v transparentní filmovou tvorbu, kdy jako režisér své subjekty nepodvádíte, ale jste velmi upřímní a vysvětlujete, co je vaším cílem při natáčení,“ říká Anna Hints. „Pak vám lidé, které filmujete, mohou skutečně pomoci tohoto snu dosáhnout a všichni vědí, proč ho natáčejí. Vždycky jsem byla také v kouřové sauně, vnímala jsem atmosféru a nechala zastavit natáčení, pokud se některá z protagonistek cítila nepříjemně. Způsob, jakým jsme tento film natáčeli, byl docela magický – žili jsme všichni společně na farmě v jižním Estonsku. Během celého procesu se vytvořilo sesterství. Sesterství ani nemusí být mezi ženami, nezávisí na pohlaví. Je to o společenství. Je to spojení mezi lidmi, kteří se navzájem podporují a s nimiž lze sdílet jakýkoli příběh.“

Anna Hints (1982) pochází z Estonska. Kromě filmové režie má zázemí v současném umění a experimentální lidové hudbě. Vystudovala srovnávací literaturu v rodném Tartu, poté film a mediální studia na univerzitě v Tallinu. Ačkoliv má hluboké kořeny v odlišné kultuře jižního Estonska, za svůj druhý domov považuje Indii. V roce 2021 natočil*a krátký dokument For Tomorrow Paradise Arrives 2021), který v její*ho domovině inicioval veřejnou diskusi a vznik nových hnutí proti plýtvání potravinami.

https://artcamfilms.cz/cs/film/sestry-z-kourove-sauny-7Hds4V

Soutěž

Ve středu 22.11. můžete soutěžit o dvě vstupenky na premiéru filmu ( Atlas Praha, 24.11. od 20,00 hod.).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama