Článek Rozhovor Soutěž

SHOWCASE LABELU 7K! PŘIVEZE NA SPECTACULARE SOUČASNOU KLASIKU

Berlínské vydavatelství 7k! je odnoží kultovní značky !K7 a specializuje se na současnou hudbu vycházející z tradic klasiky. Existuje od roku 2017 a její doménou jsou experimenty a inovace. Ve čtvrtek 10. března se na showcase značky 7k! v Paláci Akropolis představí trojice hudebníků Niklas Paschburg, Simon Goff a Rubin Henkel, kteří – každý po svém – míchají moderní klasiku s ambientem nebo elektronikou. Díky Spectaculare se představí v Praze poprvé.  

Niklas Paschburg skládá delikátní hudbu inspirovanou přírodou. Neoklasické tendence ředí německý hudebník svojí láskou k elektronice a ambientu a výsledkem jsou náladové viněty, zvukové pohlednice s výjevy přírodních krás. „Jako teenager jsem hodně poslouchal hudebníky, jako jsou Nils Frahm, Ólafur Arnalds nebo Hauschka,“ přiznává Paschburg v rozhovorech a ačkoliv láska k neoklasické vlně je v jeho nahrávkách pořád cítit, promítají se do nich i vlivy popu. Po debutovém EPčku Tuur mang Welten z roku 2016 podepsal značce 7k!, kde o dva roky později vyšlo album Oceanic, jež americký portál NPR označil za „jednu z nejkrásnějších nahrávek roku“. Následnou desku nazvanou Svalbard natáčel Paschburg na norských Špicberkách nedaleko Polárního kruhu a na desce oscilující mezi melancholií a energií se otiskly i úzkosti spojené s klimatickými změnami. Album produkoval Andy Barlow, někdejší polovina projektu Lamb a také spolupracovník U2. Na následné remixové kolekci Post-Svalbarg se podíleli třeba Robert Lippok, Hania Rani nebo Ed Carlsen.

Berlínský houslista Simon Goff je rodákem ze Severního Yorkshire, poslední roky ale žije v Berlíně. Pohybuje se napříč žánry a zvuk houslí používá jako zdrojový materiál k následné manipulaci, která tradiční nástroj osvobozuje ze stereotypů. V roce 2016 debutoval albem Hue rozkročeným mezi minimalismem, dronovou hudbou a sound artem. Vloni Goff vydal na značce 7k! desku Vale, na níž vzpomíná na svůj starý domov v Anglii. „Goff je přátelský společník, který vás provede nekonečnými možnostmi vaší imaginace,“ napsal o desce portál Loud and Quiet. Goff byl žákem legendárního baskytaristy Herbieho Flowerse (David Bowie, Lou Reed), v Berlíně se věnoval sound engineeringu a spolupracoval s hudebníky, jako jsou Jóhann Jóhannsson, Peter Broderick, Xiu Xiu nebo Hildur Gudnadottir. Za účast na soundtracích k Jokerovi a Černobylu posledně jmenované hudebnice má Simon Goff doma dvě ceny Grammy. 

Skladby klavíristy Rubina Henkela jsou křehké jako vzpomínky a někdy má posluchač pocit, že když si nedá pozor, rozpadnout se a vytratí se zase zpátky do ticha. Německý hudebník s kanadskými kořeny pochází z umělecké rodiny malíře a fotografky, vyrůstal v Kolíně, kde chodil do sboru, ale léto vždy trávil v otcově chalupě na irském venkově. Tady poprvé objevil svůj hudební talent, který následně rozvíjel na kolínské Jazzhouse Schule pod vedením Rona Cheriana. Henkelova debutová deska Ruhe (ticho) vydaná v roce 2018 částečně vychází z klavírních improvizací, které vymýšlel jako dítě a objevil na paměti starých mobilů a kamer. Na desce oživují vzpomínky na idylické časy dětství. Do Prahy pak přiveze představit svou albovou novinku Restless.

Showcase doprovodí VJs. Jakub Larva tedy Vj Aeldryn, je jedním z předních českých VJů. Je členem studia Lunchmeat a ve svém portfoliu má už mnoho projektů s předními českými muzikanty. Mezi nejznámější patří jistě Lenka Dusilová, s kterou mimo jiné realizuje projekt Monumentum, který se snaží upozornit na chátrající památky. Ve čtvrtek 10. března ho doprovodí projekt Primal Ritual.

Na letošním Spectaculare dále vystoupí Rival Consoles, Lone, dj poolboi, Ishmael Ensemble, Bugge Wesseltoft a Henrik Schwarz a mnozí další. Vstupenky zakoupíte v prodejní síti GoOut nebo na pokladně Paláce Akropolis.

Niklas Paschburg

Simon Goff

Rubin Henkel

www.spectaculare.cz

www.facebook.com/festivalspectaculare

www.instagram.com/spectaculare_music

7k.k7.com
niklaspaschburg.com
simongoff.com.

rubinhenkel.com

Rozhovor

10.3.2022 17:00

Ve čtvrtek 10.3. si v 17:00 budeme na Radiu 1 povídat se Simonem Goffem.

Soutěž

Ve středu 9.3.můžete soutěžit o dva vstupy na showcase 7K!

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama