Článek Rozhovor

SKUTEČNÝ DÁREK SE LETOS ZAMĚŘUJE NA OHROŽENÉ RODINY V ČESKU

Letos dobročinný eshop Člověka v tísni Skutečný dárek nabízí čtyři nové certifikáty a rozšiřuje pomoc doma v Česku. Dárci budou moci podpořit seniory, rodiče samoživitele a nízkopříjmové domácnosti, ale také poslat pomoc na Ukrajinu, nebo těm nejpotřebnějším po celém světě.  

„Letos byl obzvlášť těžký rok. Ruská agrese na Ukrajině vyhnala miliony lidí z domova a Česká republika spoustu uprchlíků přijala. Navíc v Česku čelíme zvyšujícím se cenám za energie a za potraviny, což zasáhlo každého z nás, u domácností s nízkými příjmy je to však opravdu vážná situace. Přesto letošní rok opět ukázal, jak štědří Češi a Češky jsou a že chtějí pomáhat. Skutečný dárek je už po třinácté možnost, jak darovat něco smysluplného a pomoci lidem v těžké situaci,“ říká ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.  

Novinka Nohy v teple pomůže ohroženým lidem v Česku na cestě z krize. Měsíční zálohy za energie se letos českým rodinám zvedly až o stovky procent, u seniorů někdy náklady na bydlení dosáhly výše důchodu. Stát sice v těchto případech nabízí pomoc primárně v podobě příspěvku na bydlení, ale tu čerpá jen přibližně čtvrtina domácností, které na ni mají nárok. Ti, kdo příspěvek potřebují nejvíce, o něm často ani nevědí, nebo si o něj neumí požádat.  Člověk v tísni díky Skutečnému dárku rozšíří týmy  poradců, terénních pracovníků a kapacitu help linky, aby se podpora dostala k co nejvíce lidem a domácnostem zasažených inflací a energetickou krizí. 

Zde můžete zakoupit Skutečný dárek  

Pomoc pošle Skutečný dárek i na válkou zmítanou Ukrajinu v podobě Naděje, že se lidé budou moci vrátit do svých domovů.  

„Člověk v tísni pomáhá přímo na Ukrajině od začátku konfliktu stovkám tisíc lidí. Díky Skutečnému dárku budeme moci flexibilně pomáhat tam, kde to bude zrovna nejvíce potřeba – od opravy oken a zničených domů, přes zajištění pitné vody do vesnicí a měst, kde je zničená infrastruktura, nebo opravy škol a vybavení tříd, aby se děti mohly co nejdříve vrátit do školních lavic,“ říká Tomáš Vyhnálek, který stojí za projektem Skutečný dárek.  

Letošní novinkou je také certifikát Klimatická výchova zaměřující se na vzdělávání, kterým dárci podpoří pedagogy a pedagožky ve výuce o klimatické změně. A pro ty, kteří mají Srdce na dlani, nabízí e-shop dárek, kterým pomohou dětem i dospělým na místech, kde podpora a pomoc nejvíce chybí.   

Efektivita pomoci na prvním místě 

Nejčastějším vánočním dárkem zakoupeným na dobročinném e-shopu jsou dlouhodobě zvířata.  Jak upozorňuje Tomáš Vyhnálek, nové Skutečné dárky vznikají na základě požadavků zaměstnanců Člověka v tísni v zemích, kde Člověk v tísni pomáhá. 

„Jsme v pravidelném kontaktu s kolegy v terénu, kteří při své každodenní práci a při rozhovorech s místními dokáží nejlépe pojmenovat ty nejakutnější potřeby. Podle toho pak vybíráme nové Skutečné dárky,“ vysvětluje Vyhnálek.  

Jen v uplynulém roce Člověk v tísni díky charitativnímu e-shopu například vyčistil 1,2 milionu litrů vody v Angole a zpřístupnil tak lidem v suchých oblastech pitnou vodu, nebo rozdal 21.000 násad rybího potěru. Díky osvětě Skutečný dárek zlepšil hygienické návyky 170.000 lidí v různých zemích Afriky.  

Doma v Česku pak Člověk v tísni mimo jiné podpořil více než 1.000 znevýhodněných dětí a v nízkoprahových klubech a kariérním poradenství přivítal dalších více než 1.000 dětí a mladistvých. 

Vzdělávání podporuje Člověk v tísni i v chudých zemích světa.  V Nepálu například uspořádal v celkem 48 školách vzdělávací měsíční workshop pro více než 4 000 kluků a holek

Andělé strážní Skutečných dárků 

Téměř 600.000 zhlédnutí má na Youtube videoklip k písni Andělé strážní. Spolu s původním tvůrcem písně, Václavem Neckářem, ji loni na podporu Skutečného dárku nazpívala celá řada dalších umělců, například Marta Kubišová, Marie Rottrová, Tomáš a Tamara Klusovi, Klára Vytisková, Jiří Macháček, nebo Tereza Mašková.  

O Skutečném dárku 

SkutecnyDarek.cz je charitativní e-shop Člověka v tísni určený na podporu lidí v nejchudších zemích světa a potřebných v Česku. Dárci v něm nakupují certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Letos je možné přímo na eshopu zakoupit pouze elektronickou variantu, tištěnou je možné koupit jen v prodejnách Albi.  

Zakoupením certifikátu lidé přispívají na pomoc v oblastech obživy, zdraví, vody, či vzdělání. Více informací lze najít na http://www.skutecnydarek.cz/pages/faq/

Jen za loňský rok na e-shopu pořídilo dárky 14.000 lidí, kteří nakoupili přes 39.000 darovacích certifikátů v hodnotě převyšující 22.000.000 Kč. Dobročinný projekt spustil Člověk v tísni před třinácti lety a za tu dobu poslali lidé skrze eshop potřebným pomoc v hodnotě více než 198.000.000 Kč.  

Rozhovor

8.12.2022 14:00

Rozhovor bude ve čtvrtek 8. prosince ve 14 hodin, hostem bude za Člověka v tísni Markéta Zemánková.

reklama
reklama
reklama