Článek Rozhovor Soutěž

SLAVNOSTNÍ OCENĚNÍ #LASKAVEC VE STAVOVSKÉM DIVADLE

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 proběhne ve Stavovském divadle třetí slavnostní ocenění #laskavec Nadace Karla Janečka. Na jevišti se sejde dvacet čtyři laskavců – dobrosrdečných lidí, kteří se rozhodli měnit svět k lepšímu. Šest řečníků téma laskavosti vztáhnou ke svým oborům a životním zkušenostem – medicíně, sociálním sítím, zdraví, přátelství a radosti. Vystoupí zpěvačka Marta Jandová a večerem provede moderátorka Daniela Drtinová.

Laskavci jsou na první pohled nenápadní lidé, ve skutečnosti jsou však velmi speciální – jsou to totiž lidé s velkým L. Někteří pomáhají matkám samoživitelkám, někteří pečují o opuštěná zvířata, jiní se starají o chátrající historické památky, kultivují přírodu či usilují o to, aby se nezapomnělo na tradice. Příběh každého laskavce je jiný a unikátní, přesto mají něco společného. Dohromady je pojí odvaha, síla, odhodlání a víra v dobro kolem nás.

Nadace Karla Janečka jejich příběhy aktivně vyhledává od roku 2017. Veřejnost může prostřednictvím formuláře na webových stránkách nominovat ty, jichž si váží a obdivuje za to, co dělají pro společnost. Každý měsíc vybraný laskavec získává v rámci komorního ocenění finanční odměnu 66 Kč (46 656 Kč). V každém ročníku je jich dvanáct, společně potom převezmou slavnostní ocenění ve Stavovském divadle.

Letos se uzavřel již čtvrtý ročník projektu #laskavec. Protože loni se akci postavila do cesty pandemie, na jevišti Stavovského divadla se letos nesejde dvanáct, ale hned dvacet čtyři laskavců – dobrosrdečných lidí, kteří svou nezištnou iniciativou mění svět k lepšímu. “Atmosféra slavnostního večera a pohled na zaplněný divadelní sál je velmi silný zážitek nejen pro laskavce. Je krásné, když celé divadlo tleská těmto (ne)obyčejným lidem stojícím na podiu. O to jsme je minulý rok nechtěli připravit, proto letos oceníme dva ročníky najednou,” vysvětluje ředitel Nadace Karla Janečka Tomáš Řemínek, proč po uzavření třetího ročníku projektu neproběhl slavnostní večer například online jako různé jiné kulturní akce.

Slavnostním večerem provede moderátorka Daniela Drtinová a kromě projekcí laskavých příběhů a samotného ocenění, kdy všech dvacet čtyři laskavců převezme skleněnou plastiku od designérského studia Dechem, čeká na publikum bohatý program. “Tak jako v předešlých ročnících jsme i letos chtěli večer udělat pro hosty co nejzajímavější. Rádi šíříme laskavé myšlenky, proto jsme oslovili skvělé řečníky z různých oblastí i oborů, kteří pohovoří o tématu laskavosti vzhledem ke svým životním zkušenostem,” říká Barbora Růžičková, která v Nadaci Karla Janečka vede oblast laskavosti.

V sérii dvanáctiminutových přednášek se objeví lékař a průkopník funkční medicíny Jan Vojáček, o laskavosti a sociálních sítích promluví blogerka a influencerka Tereza Salte spolu s youtuberem Karlem Kovy Kovářem. Téma laskavosti a radosti spojí Otec Šebestián – františkánský kněz a zároveň jeden z oceněných laskavců uplynulých let, který se v klášteře v Moravské Třebové staral o bezdomovce, propuštěné vězně, sociálně nejslabší a ty, kteří zkrátka nikoho nemají. Herec Karel Zima a hudebník Karel Vaněk se podělí o to, jaké to je, když jeden druhému daruje ledvinu. Vystoupí také zpěvačka Marta Jandová.

“Dobré skutky si zaslouží pozornost, uznání a poděkování. Zároveň věříme, že laskavost je nakažlivá a dokáže být opravdu silnou inspirací pro ostatní,” pokračuje Barbora Růžičková. Inspirovat a motivovat společnost k pozitivním činům je ostatně dlouhodobým cílem Nadace Karla Janečka.

Ocenění laskavci:

3. ročník projektu, 2019 – 2020

Leoš Jiřele z Litomyšle v rodinném družstvu SOLEA dává práci lidem s hendikepem.

Eliška Vafková provozuje v Bukovince nedaleko Brna hospic pro nemocné, zraněné a opuštěné psy.

Tomáš Martinek z Chrudimi pořádá výlety pro seniory.

Bedřich Loos zachraňuje zříceninu hradu Hartenberg na Sokolovsku.

Klára Chábová z Prahy připravuje děti z dětských domovů na skutečný život.

Lubor Křížek buduje tůně a pomáhá uchovávat vodu v krajině.

Hanka Luhanová a Aneta Sládková Králová pomocí jógy vrací onkologicky nemocné děti do života.

Vendulka Jozífová z Pardubic šíří sokolské myšlenky a ideály.

Tomáš Adamec buduje komunitní život ve své rodné obci Moravičany.

Petr Vaněk už několik let pořádá charitativní koncerty a podporuje charitativní organizace.

Babeta Schneiderová proměňuje naběhané kilometry v peníze, které věnuje tam, kde je potřeba.

Pavla Klečková z Ostravy vyrábí přístřešky pro lidi bez domova.

4. ročník projektu, 2020 – 2021

Silvie Dymáková z Prahy pomáhá matkám samoživitelkám postavit se na vlastní nohy.

Peter Chalupianský posílá charitativní pohlednice nejen z Brandýsa nad Labem, ale z celého světa.

Josef Suchár, který vrací život Neratovu, poutnímu místu v pohraničí.

Petra Černá z Prahy pečuje o opuštěná koťata a pomáhá jim najít nový domov.

Markéta Malecová se z hlavního města pravidelně vydává do Ugandy, kde léčí nemocné děti.

Jana Puklová Havelková pomáhá dětem ze sociálně slabších rodin a lidem s hendikepem na Příbramsku.

Ester Rišková, která založila v Brništi na Liberecku domov pro vysloužilé dostihové koně.

Eva Nemčková z Prahy pomáhá rodinám s péčí o člena s hendikepem a šíří osvětu.

Marek Sovka oživuje folklor i prostředí vesničky Branišovice na jižní Moravě.

Jana Koreňová z Kolína šije panenky pro onkologicky nemocné děti.

Tomáš Blaha opravuje starý klášter a oživuje ovocný sad v Předklášteří na Tišnovsku.

Alžběta a Marek Blaškovi založili v Marefách u Brna zvířecí útulek a zachraňují nejen hospodářská zvířata.

Příběhy a videa oceněných naleznete na www.nadacekj.cz a www.laskavost.cz. Založili jsme také facebookovou skupinu Laskavost plodí laskavost, do které se můžete přidat a sdílet s ostatními laskavé myšlenky a nápady. Najdete nás také na instagramu pod profily @nadace_karla_janecka a @laskavost.cz.

V červnu 2021 vyšla také kniha Laskavci – příběhy (ne)obyčejných lidí, kteří mění svět. Autorka Dominika Trčková v ní zhmotnila rozhovory, jež vedla se sedmi oceněnými laskavci nejen o dobrých skutcích. Laskavé předmluvy knize napsal matematik a vizionář Karel Janeček a ředitel Institutu pro výzkum štěstí Meik Wiking. Autorem fotografií je Petr Hricko.

Rozhovor

27.10.2021 17:00

Ve středu 27.10. v 17:00 si budeme povídat o slavnostní ocenění #laskavec s Barborou Pěničkovou.

Soutěž

Ve čtvrtek můžete soutěžit o šest vstupenek na slavnostní večer.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919 a cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama