Článek

SLOVENSKÁ TEPLÁREŇ

Druhá polovina listopadu 2022 bude v Praze věnována památce Matúša Horvátha a Juraje Vankuliče, kteří byli nedávno brutálně zavražděni v bratislavském klubu Tepláreň. V termínu od 12. do 27. listopadu se pražský festival United Islands of Prague přidá k šesti stovkám slovenských organizací a uměleckým uskupením v rámci iniciativy Slovenská Tepláreň a zaštítí v hlavním městě 11 vzpomínkových akcí.

“ V rámci české edice iniciativy, kterou jako festival United Islands of Prague zaštiťujeme, koordinujeme a evidujeme přes 15 klubů a prostor a přes 30 přihlášených umělců. Pevně věříme, že i díky našemu přispění vyšleme důležitý český signál k tomu, že stojíme za LGBTQ+ lidmi a jejich právy,” říká ředitelka festivalu United Islands of Prague Kamila Buráňová.

Česká i slovenská společnosti v minulých týdnech reagovala na brutální teroristický čin, při kterém byly z nenávisti k LGBTQ+ komunitě zavražděny dvě nevinné osoby. “Je dobrou zprávou, že mezi zapojenými subjekty jsou jak známá jména, tak i úplně nové projekty, zavedené velké festivaly i malé noční akce a prostory od šťastného baletu, přes muzea, školy, kulturní centra až po bagetérie, bary či hospody v malých městech a obcích nejen na Slovensku. Věřím, že i naší iniciativou se nám podaří posunout Slovensko správným směrem,” říká Michal Kaščák z festivalu Pohoda, který Slovenskou Tepláreň zastřešuje a koordinuje.

V Praze se zapojili Futurum Music Bar, Rock Café, Studio Paměť, U Habásků, Potrvá, Klubovna, Cross Club, Café Nona, SWIM, Anežka, uskupení crave a také uskupení Díky, že můžem.

Iniciativa Slovenská Tepláreň chce vyjádřit upřímnou soustrast rodinám a blízkým Matúša a Juraje a úctu a respekt všem, kteří v bratislavském baru Tepláreň vytvořili otevřené místo pro  setkávání svobodných lidí. Slovenští organizátoři si také kladou za cíl dosáhnout změny legislativy na Slovensku tak, aby byla zaručena  bezpečnost všech lidí bez jakýchkoliv rozdílů.

Přesný pražský program najdete na webu www.unitedislands.cz.

reklama
reklama
reklama