Článek Rozhovor

Sonic meditation v kostele U Salvátora

     Prožijte Svatojánskou noc v kostele U Salvátora! (Salvátorská 1045/1, 110 00 Praha 1) Zveme vás na meditativní večer, který naplní ambientní hudba, tibetské mísy, gongy, smyčcové nástroje a samozřejmě varhany. Nový koncept hudebně – komunitních událostí Sonic Meditation varhanice Katty, bude hostit její přátele z hudebního prostředí. Společně vytvoří uvolněný večer v prostorách kostela, jak ho neznáte. Hudbu můžete svobodně vnímat vsedě, vleže i v pohybu. Vše samozřejmě s respektem k tomuto sakrálnímu místu. Tento letní nedělní večer nabídne zklidnění a energii pro začátek nového týdne.

Vstupenky v předprodeji na GoOut: https://goout.net/…/sonic-meditation-katta…/sztelex/

LINE UP:

19:00 Josef Sedloň (dj set)

20:00 Stanislav Abrahám (zvuková terapie)

21:00 Katta + Havlovi (live)

22:15 Pierre Urban (dj set)

Katta

Každoroční koncert varhanice Katty u Salvátora je intenzívním, vtahujícím zážitkem. Katta rozeznívá zvukově unikátní salvátorské varhany, s nimiž je srostlá, nezaměnitelným způsobem, přičemž k cestě do hlubin zvukové meditace zve hudební hosty, kteří účinek magického letního večera v kostele ještě zesílí. Katta je nepřehlédnutelná – bosonohá varhanice, andělsky éterická i zemitě živelná. Katta má za svou úctyhodnou mezinárodní kariéru jako klasická varhanice a cembalistka, která ji přivedla do nevýznamnějších katedrál i koncertních sálů. Přelomovým momentem na její cestě se stalo objevení svého vlastního autorského potenciálu, který se plně projevil na albu Vox Organi, které vyšlo u berlínského labelu Emika Records (2023). Její hudba pohlcuje, fascinuje, uzdravuje… A přivádí do kostela novou generaci publika, hledajícího, otevřeného a hledícího dopředu.

Irena a Vojtěch Havlovi je legendární hudební duo – manželská dvojice, které společně tvoří od poloviny 80. let. Od počátku se vyznačovali neortodoxním přístupem ke kompozičním postupům a interpretačním technikám a postupně si vytvořili svůj vlastní nezařaditelný, stylově mnohovrstevnatý hudební jazyk, který je přesto posluchačsky přístupný a své fanoušky si našel i daleko za hranicemi České republiky. Aktuálně vydali nové album Four Hands, v němž zní klavír a varhany, někdy společně, jindy samostatně, vždy však čtyřručně. Oba manželé se při hře přirozeně doplňují a vytvářejí jeden hudební organismus. Pro album jsou typické repetitivní motivy inspirované minimalismem a vrstevnatá melodičnost s místy až meditativním charakterem.

Zvukový umělec Stanislav Abrahám vystoupí s akustickou zvukovou koupelí, ke které využije velký gong o průměru 80 cm. Zvuk tohoto nástroje má velmi široké spektrum. Jak po stránce zvukových vibrací, které zasahují až do ultrazvukového pásma, tak po stránce hudebního výrazu, kdy jemný harmonický dron lze vygradovat do intenzivní, respekt budící zvukové stěny, vyplňující celý prostor. Tuto akustickou část doplní ještě hrou na kameny a melodické „ufo Sundrum“ z dílny českého výrobce. Krásné tóny nástroje přetvoří v konejšivé zvukové plochy prostřednictvím digitálních efektů.

DJ, promotér a moderátor Radia 1 Josef Sedloň je jedním z nejvýznamnějších českých propagátorů a kolektorů ambientní hudby. Ambient prostřednictvím pořadu Seance, ale i v dalších relacích na Radiu 1 nebo ČRo Vltava, pouští už více než 30 let. Organizoval, také stovky hudebních koncertů včetně legendárních průkopníků ambientní hudby (Harold Budd, Hans-Joachim Roedelius, Laraaji, Mathias Grassow, Alio Die ad.).

Pierre Urban je dj a organizátor tématických akcí pod platformou GOODGOOD. Jedna z aktivit jsou také akce komunitního charakteru Ambient sessions, které probíhají vždy na speciálních místech. Ambientní hudba je propojovacím prvkem pro kombinaci více faktorů. Proměna do vizuálně a esteticky atraktivního prostoru, zapojení čtení, jógy, dýchacích technik, masáží, čajových obřadů, nebo jiné kreativní činnosti.

Rozhovor

18.6.2024 14:00

O akci Sonic Meditation si budeme povídat v úterý 18. června ve 14 hodin, naším hostem bude hudebnice Katta.

reklama
reklama
reklama