Článek

SOUBOR CONSTANTINOPLE SPOJÍ HUDEBNÍ SVĚTY

Soubor Constantinople spojí hudební světy v cyklu Stará hudba Pražských symfoniků

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK přivítá mezinárodní soubor Constantinople ve svém komorním cyklu Stará hudba. Tento v Kanadě usazený soubor představí hudbu starých kultur od Afriky až po Persii. Unikátní spojení africké kory, perského setaru, evropské violy da gamba a perkusí nabídne netradiční zážitek s hudbou, která není v evropských končinách příliš známá. Koncert se uskuteční 25. dubna 2023 v 19:30 v Kostele sv. Šimona a Judy. 

Ústřední postavou souboru Constantinople je jeho zakladatel Kiya Tabassian, přední světový hráč na setar a hudební skladatel s perskými kořeny. Do Prahy přijíždí s projektem Traversées/Přechody společně se zpěvákem a špičkovým hráčem na africkou koru Ablaye Cissoka. Tento rodák ze senegalské Koldy v sobě nese tisíciletou tradici mandincké kultury západní Afriky, podobně jako Tabassian tradici perskou. Společně pak pátrají po samotných kořenech hudby, kde se potkává lidová tvorba s autorskou.

Soubor založil Tabassian v roce 1998 se svým bratrem a za dobu své existence se obsazení několikrát obměnilo. Nyní jej vedle Tabassiana a Cissoka tvoří hráč na violu da gamba Pierre-Yves Martel a perkusista Patrick Graham. 

Vedle tradičních perských a mandinckých písní na koncertě zazní skladby Diega Ortize, španělského skladatele a hráče na violu da gamba žijícího v 16. století v Itálii, a indicko-perského hudebníka a básníka Amíra Chosrau Dihlavího, kterému je připisováno založení sufistického hudebně-poetického žánru qawwali a indického žánru ghazela.

„Všude odnepaměti patřilo předávání informací a příběhů bardům, trubadúrům či griotům. Tito mistři slova, zároveň poslové a mírotvůrci, byli spojnicemi s přírodními silami, s nadpozemským božstvem, s paměťmi starověku. Udržovali sféru kolektivního vědomí.

Od začátku se zdálo, že tento dialog mezi korou a setarem pochází z hlubin země, jako by tyto nástroje spolu s violou da gamba a perkusemi vždy existovaly vedle sebe. Tato přirozená symbióza nám dala křídla, abychom mohli létat ke vzdáleným obzorům a naše hudba mohla zaznít po celém světě,“ říká o projektu Kiya Tabassian.

Koncert se uskuteční 25. dubna 2023 v 19:30 v kostele sv. Šimona a Judy.Před koncertem se v 18:15 také uskuteční Setkání s umělci. Vstupenky jsou k dispozici na www.fok.cz.

Svět hudbou spojený
25. 4. 2023, 19:30 | Kostel sv. Šimona a Judy

DIEGO ORTIZ

AMÍR CHOSRAU DIHLAVÍ

TRADIČNÍ PERSKÉ A MANDINCKÉ PÍSNĚ

CONSTANTINOPLE

Ablaye CISSOKO | kora, zpěv

Kiya TABASSIAN | setar, zpěv

Pierre-Yves MARTEL | viola da gamba

Patrick GRAHAM | bicí

Vstupenky a více informací: https://www.fok.cz/cs/svet-hudbou-spojeny          

FB událost: https://www.facebook.com/events/795393871869622    

reklama
reklama
reklama