Článek Rozhovor Soutěž

SOUSEDSKÉ SLAVNOSTI ZAŽÍT MĚSTO JINAK V PRAZE A DALŠÍCH 45 MĚSTECH

Domácí dobroty, dílny a přednášky, vystoupení místních umělců nebo soutěže. V sobotu 18. září se společenský, kulturní i kulinářský život v 46 českých městech přesune do ulic. Sousedské slavnosti Zažít město jinak v režii spolku AutoMat a stovek místních organizátorů ukážou, že veřejný prostor nemusí patřit jen autům nebo nutným přesunům. Letošní téma akce “Návod k sestavení” pak poukazuje na základní princip slavností “udělej si sám” a zároveň možnost ovlivňovat své okolí i své město.  

Tradičně Žižkovská Biskupcova ulice, letenská U Akademie, Mostecká přímo u Karlova mostu nebo Cukrovarnická, Jílovská, Barrandov nebo v předtermínu vinohradská Americká… A k tomu spousta nováčků – proslulá ulice Ve Smečkách, tři lokality na Petřinách, “osmičková” Frýdlantská či vršovická Holandská. Navíc třeba Broumov, Jihlava, Svitavy nebo Volyně. Všude tam zavládne 18. září sousedský mumraj pod hlavičkou Zažít město jinak.  

Do sousedských slavností se zapojí víc než 100 míst po celé po celé Praze (v rámci hlavního i doprovodného programu) a také dalších 45 měst. Tam všude se nadšení dobrovolní organizátoři a organizátorky rozhodli svým sousedům i návštěvníkům představit své okolí takové, jaké by ho chtěli mít. 

“Zažít město jinak je striktně apolitická a nekomerční akce, kterou nejlépe podpoříte tím, že prostě přijdete. Kreativitě se ovšem meze nekladou a pomoci můžete třeba i zapůjčením nádobí, agregátu nebo upečením něčeho dobrého,” popisuje hlavní koordinátor slavností Tomáš Fridrich z AutoMatu.   

Právě angažovanost, propojování lidí a komunit i téma užívání a přívětivosti veřejného prostoru vyvstávají v poslední době víc než kdy dřív. “Zapojte se a popřemýšlejte spolu s námi, jak byste si svou ulici sestavili třeba z lega. A nebo z vystřihovánek, které inspirovaly letošní vizuál Zažít město jinak,” dodává Tomáš Fridrich. 

AutoMat zajišťuje pražským lokalitám zábory veřejných prostranství a všem pak předává know-how a pomáhá s propagací. To vše zdarma. Jednotliví organizátoři pak připravují program a produkci akce přímo na místě. 

Součástí slavností Zažít město jinak je i doprovodný program – např. divadelní intervence na motivy knihy sociologa Daniela Prokopa v Klimentské ulici nebo už den před slavnostmi   iprojekt imerzivního divadla s názvem Vnitroměsto v okolí Florence. Ve středu 15. září pak AutoMat vyzval několik umělců a umělkyň, aby dočasně oživili prostor pražského Anděla.

Více informací, seznam lokalit a postupně i podrobnosti programu najdete na webu zazitmestojinak.cz. 

Akce bude v souladu s aktuálně platnými protiepidemickými opatřeními.  

Záštitu nad slavnostmi Zažít město jinak 2021 převzal primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib a starostové a starostky většiny městských částí.

Více na zazitmestojinak.cz

Rozhovor

15.9.2021 14:00
Ve středu v 14:00 se na rozhovor ve studiu Radia 1 staví Anna Kociánová (Automat) a Katka Giedraitis, která organizuje akci NA SÍDLIŠTI DĚDINA.

Soutěž

Ve středu 15.9. můžete soutěžit o 2 vstupenky na projekt Vnitroměsto, který se pohybuje na hranici procházky a inscenovaného průvodce pěticí herců územím pražské Florence v pátek 17. 9. od 18:10 a k tomu 2x plecháček Zažít město jinak.

 

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama