Článek Rozhovor Soutěž

SPOLEK KAŠPAR UVEDE INSCENACI TERASA

NEJEN O BYTĚ S KRÁSNOU TERASOU…

V Kašparu uvedou hru světově proslulého scénáristy Jeana-Clauda Carriéra o bytě s krásnou terasou, na které se dějí neuvěřitelní věci. V režii Filipa Nuckollse se v hlavních rolích isncenace TERASA představí Petra Špalková a Miloslav Tichý.

Hru Terasa jako první uvedlo v Čechách v roce 2001 Divadlo na Zábradlí. Příběhy jejích hrdinů autor charakterizoval jako „Hru o lásce, spontánnosti, lehkosti, humoru, cudnosti, přírodě a nejisté totožnosti hrdinů.“ Autor hru dopsal roku 1994. Žánrové zařazení ale není jasně určené – pohybuje se na hraně komedie s tragédií, absurdního dramatu, psychologické drobnokresby i zkratky. Náhodné setkání sedmi postav v jednom pařížském bytě postupně odkrývá odcizenost a osamocenost každé z nich.

Jean-Claude Carriére je světově proslulý především jako autor scénářů k filmům L. Buñuela (Deník komorné, Nenápadný půvab buržoazie), L. Malla (Viva Maria!), M. Formana (Taking Off, Valmont), A. Wajdy (Danton, Běsi) a mnoha dalších, za přepis Kunderova románu Nesnesitelná lehkost bytí (r. P. Kaufman) dostal 1988 Cenu britské akademie. V divadelní sféře spolupracoval s Jean-Louisem Barraultem a Peterem Brookem (byl scénáristou i jeho filmové podoby příběhu Mahábháráta), s tibetským dalajlámou vytvořil knihu Síla buddhismu.

Pro lepší porozumění a možná i pochopení jeho osobnosti, díla a vnímání a chápání světa, je ideálním pomocníkem kniha Vyprávět příběh, jejímž autorem je právě sám Carriére. Legendární scenárista a spisovatel, držitel Oscara za celoživotní dílo, vypráví s přehledem a humorem o řemeslu literáta, o své spolupráci s nejvýznamnějšími světovými režiséry, například s Milošem Formanem, Louisem Buñuelem či Peterem Brookem.

Spolek Kašpar v rámci zkoušení hry TERASA vyzkoušel také nový formát aktuálně velmi populárních lektorských programů. Režisér Filip Nuckolls přichystal jedinečný interaktivní experiment JAK SE DĚLÁ TERASA, který byl přímo svázaný se zkoušením inscenace. V pravidelně streamovaných pořadech se postupně představili všechny složky vzniku představení – režie, dramaturgie, scénografie, kostýmní výtvarnictví, světelný design, hudební složka, herci i divadelní technika. Všechny díly jsou stále k vidění na youtube kanálu Divadla v Celetné. #Zkoušejte s námi!

Hrají: Madeleine – PETRA ŠPALKOVÁ; Etienne – MILOSLAV TICHÝ; Žena z agentury – MARTINA PRÁŠILOVÁ; Generálova žena – MILENA STEINMASSLOVÁ; Generál – TOMÁŠ STOLAŘÍK; Pan Astruc – MAREK POSPÍCHAL; Maurice – JAN MEDUNA

překlad MICHAL A MATYLDA LÁZŇOVSKÝCH / režie FILIP NUCKOLLS / scéna PETRA KRČMÁŘOVÁ / kostýmy RADKA JOSKOVÁ / hudba DANIEL FIKEJZ / dramaturgie LENKA BOČKOVÁ / asistent režie KRYŠTOF KOTEK

PREMIÉRA 30. března 2021

133. premiéra spolku Kašpar

Rozhovor

15.4.2024 14:00

O představení si budeme povídat v pondělí 15. dubna ve 14 hodin. Našimi hosty budou herci Petra Špalková a Míla Tichý.

Soutěž

V pátek 12.4. můžete soutěžit o dva vstupy na představení v libovolném termínu.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama