Článek Rozhovor Soutěž

STÁTNÍ OPERA UVÁDÍ PLES V HOTELU SAVOY

Na francouzskou riviéru do Státní opery!

Státní opera v Praze aktuálně uvádí v rámci projektu Musica non grata jeden z nejúspěšnějších hudebních titulů 30. let minulého století – jazzovou operetu Paula Abrahama Ples v hotelu Savoy. Sólisté, sbor, jazzový orchestr a velká taneční company vás provedou tříhodinovou hudebně-taneční show ve stylu broadwayských produkcí, která nešetří vtipem a nabízí jeden hudební šlágr za druhým. Nejbližší blok představení již 8., 17., 28. a 31. prosince!

Ples v hotelu Savoy v mnohém připomíná hollywoodské muzikály a ztřeštěné komedie 30. a 40. let.“ „Je to jízda!“ „Vizuálně i metaforicky velmi působivé!“„Dílo velkého humoru, elegance a tolerance.“ Tak psaly české i zahraniční kritiky po zářijové premiéře revuální operety Ples v hotelu Savoy. Madeleine a Aristide de Faublas – bezstarostný, po všech stránkách atraktivní novomanželský pár – se právě vrátili z ročních líbánek do svého sídla na francouzské riviéře, plni odhodlání strávit zbytek života v romantice a luxusu. Vše se změní, když Aristide obdrží nečekaný telegram, jenž odstartuje smršť bláznivě komických situací a mikrodramat. Skladatel Paul Abraham spojil v Plesu v hotelu Savoy evropský jazz, maďarský čardáš, tango, názvuky klezmeru a arabské hudby i styl klasické vídeňské operety. Vykouzlil tak strhující show, ve které následuje jeden hit za druhým. I proto se stal Ples v hotelu Savoy jedním z nejúspěšnějších evropských operetních šlágrů počátku 30. let 20. století a dočkal se šesti filmových adaptací. Jeho spanilou jízdu Evropou zhatil až nástup Adolfa Hitlera k moci, kdy se téměř přes noc dostal na černou listinu tzv. „zvrhlé“ hudby a jeho autoři i hlavní protagonisté museli narychlo utéct z Berlína. Z dramatu doby však není v tomto „mega večírku“, jak nazval Ples v hotelu Savoy režisér této inscenace Martin Čičvák, ani stopy. Zatímco na jevišti se od začátku do konce tančí, zpívá a mluví „na plný plyn“, v orchestru zní harfy, mandolíny, banja, historické bicí nástroje, celesta nebo klavír. Hudebního nastudování se ujal dirigent, skladatel a aranžér Jan Kučera, kterého mnozí znají ze spolupráce na Bernsteinově Mši s Vojtěchem Dykem nebo z koncertů s Martou Kubišovou, Tomášem Klusem či kapelou Vypsaná fixa na festivalu Rock for People. Orchestr Státní opery rovněž obohatila celá řada zdatných jazzmanů, jejichž specializací je právě swing 20. a 30. let minulého století.

Okouzlující hudba, vtipný příběh, efektní taneční scény a nádherné kostýmy řecko-francouzského návrháře George Vafiase – to vše čeká na diváky mimořádně krásného a vtipného představení Ples v hotelu Savoy, které nemá jiný cíl než diváka pobavit a dopřát mu krásný, uvolněný večer. Na Silvestra navíc s přípitkem v ceně vstupenky!

„Dnes večer přesně o půlnoci 

předloží pan markýz de Faublas na plesu v hotelu

Savoy známý šek. Počítám s přesnou úhradou.

Prefekt z Nancy…“

Představení v češtině s anglickými titulky.

Více informací a vstupenky online: https://bit.ly/3iohtUG 

Zajímavosti o „entartete Kunst“: https://bit.ly/3AVXK5i  

Termíny představení: 8., 17., 28. a 31. prosince 2022

www.musicanongrata.cz 

Foto © narodni-divadlo.cz | Zdeněk Sokol

Rozhovor

14.12.2022 14:00

Na rozhovor 14.12. ve 14h dorazí pan dirigent Jan Kučera.

Soutěž

Ve čtvrtek 15.12. a v úterý 20.12. můžete soutěžit o dva vstupy na představení Ples v hotelu Savoy s přípitkem (31.12. v 18,00 hod, Státní opera Praha).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama