Článek Rozhovor Soutěž

STUDIO HRDINŮ UVEDE MĚSÍČNÍ KÁMEN

Studio Hrdinů ve Veletržním paláci zahájí svou 10. sezónu adaptací románu Měsíční kámen islandského mezinárodně respektovaného spisovatele Sjóna. Ten proslul i jako autor několika textů zpěvačky Björk. Premiéra dlouho očekávaného česko-islandského projektu se uskuteční 2. září 2022 nejprve v Praze a poté v Reykjavíku.

Autorkami adaptace jsou režisérka Kamila Polívková a herečka Tereza Hofová, pro obě je to již druhé setkání s tímto autorem. Měsíční kámen tak naváže na velmi úspěšné představení Studia Hrdinů Skugga Baldur, které získalo Cenu Divadelních novin v kategorii alternativní divadlo v roce 2016 a stále se na scéně Studia Hrdinů uvádí.

Na první pohled vzdálené islandské reálie románu Měsíční kámen jsou v mnoha ohledech naprosto univerzální i bolestně aktuální. Píše se rok 1918 – hlavní hrdina románu Máni (Měsíc) tráví většinu svého času sledováním filmů v jediném kině v Reykjavíku. Na Islandu, izolovanému od problémů propojeného světa, se zdánlivě nic moc neděje. Tedy až do té doby, než z Evropy přijíždí loď, která na ostrov zavleče španělskou chřipku. Důležitým rozměrem inscenace je téma homosexuality. Pozornost je tu sice soustředěna na vnitřní prožívání světa očima osamělého chlapce, jehož osud určuje sexuální orientace i chybějící rodinné zázemí, hlavním a vše prostupujícím motivem je však svoboda a nezávislost jedince, který svou “jinakost” – islandsky hinsegin – přijímá jako přirozenost a možnost žít jako autonomní lidská bytost, bez ohledu na hodnocení a soudy okolí.

Inscenace Kamily Polívkové, která patři k předním režisérkám současného divadla, v minimalistické ale velkorysé scénografii Antonína Šilara, využívá výjimečného nadaní dvou hereckých interpretů Terezy Hofové a Jana Ciny. Zásadní roli má v inscenaci také filmové médium, které vznikalo v rámci několika návštěv inscenační týmu přímo na Islandu s umělkyní Nannou Marií Björk Snorradottir. Výraznou islandskou stopu na výsledné podobě inscenace zanechá také skladatelka hudby Thoranna Björnsdottir ve spolupráci s progresivním pražským hudebníkem a producentem Aid Kidem, kteří doplní herce živou hudbou přímo na jevišti.  

Česko-islandský tvůrčí tým a jeho partneři tentokrát také usilují o vytvoření platformy pro otevřenou diskuzi o životních podmínkách a právech queer komunity nejen na Islandu, ale především v České republice. Vnímání sexuálních menšin heteronormativní většinovou společností je zde stále zatíženo určitými stereotypy, falešnými představami, předsudky a klišé, což se často a výrazně odráží i ve způsobu zobrazování LGBTQ+ komunity v kontextu divadelní a filmové tvorby. Proto Studio Hrdinů plánuje sérii debat k této tématice.

Inscenace vznikla ve spolupráci s partnerským divadlem Tjarnarbió, kde proběhne islandská premiéra a několik následných uvedení. Projekt je finančně podpořen Fondy EHP a Norska.

www.studiohrdinu.cz

Rozhovor

30.8.2022 17:00

O Měsíčním kameni si na Radiu 1 budeme povídat s Kamilou Polívkovou a Terezou Hofovou.

Soutěž

V úterý 30.8. můžete soutěžit o dva vstupy na představení v termínech repríz dle svého výběru.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama