Článek

ŠUMAŘ NA STŘEŠE V DIVADLE V KLADNĚ

Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit

Poslední premiérou letošní sezony se v Městském divadle Kladno stane Šumař na střeše. Jen těžko by pro závěr své 109. sezony hledalo kladenské divadlo větší muzikálový hit. Vždyť laskavě humorný a zároveň dojemný příběh Šumaře na střeše obletěl doslova celý svět. Slavnostní premiéra proběhne 8. června 2024 v hlavním sále MDK.

Chudý, životem ztrápený a přesto humor neztrácející mlékař Tovje má rád tradice, svou ráznou ženu Goldu a hlavně má rád svých pět dcer. Jenže dcery odrůstají a nová generace pohlíží na svět trochu jinak. A tak o dohazovačky najednou už nikdo nestojí, dcery se vdávají z lásky a Tovjemu před očima mizí staré jistoty. Příběh o lásce – ať už té vášnivé či rodičovské, lásce k domovu anebo k rodné vesnici – je zasazený do vesnice Anatěvky na počátek 20. století. A tak do toho, co by mohlo vypadat vcelku obyčejně, vstupují velké dějiny, které rozvíří osudy židovské rodiny i celé Anatěvky.

Šumař na střeše, jehož námětem je humoristická kniha Šoloma Alejchema Tovje vdává dcery, je jedním z nejinscenovanějších muzikálů vůbec. Hraje se doslova po celém světě – nejen v USA a Evropě, ale i v Jižní Americe, Africe i v Asii, například jen v Japonsku byl inscenován už více než 1300 krát. Byl také prvním muzikálem, kterému se na Broadwayi podařilo prolomit hranici 3000 repríz. Celosvětová obliba Šumaře na střeše tkví jak v příběhu, který je se vší tragikou i komikou ryze lidský, plný lásky, humoru a osudovosti, a zároveň v hudbě, která v sobě snoubí řadu hudebních vlivů jak americké muzikálové tradice, tak tradice židovské. Šumař na střeše se tak právem řadí k vrcholným dílům hudebního divadla 20. století.

V Městském divadle Kladno ztvární hlavní roli mlékaře Tovjeho Jan Krafka, jeho ženu Goldu si zahraje Lenka Zbranková. V inscenaci se ale objeví prakticky celý umělecký soubor Městského divadla Kladno i řada hostů. Zároveň se inscenace neobejde bez živého hudebního doprovodu v podání Collegia Modern Prague Orchestra. Ambiciózní a velkolepě výpravnou inscenaci, která bude patřit k vlajkovým lodím MDK, režíruje umělecký šéf divadla Jaroslav Slánský: „Jsem velmi pyšný na náš soubor. Je skvěle herecky i pěvecky disponován a já se těším, že v Šumaři na střeše se všechny kvality našich hereček a herců naplno zúročí.”

Více informací o inscenaci

Jerry Bock, Joseph Stein, Sheldon Harnick

ŠUMAŘ NA STŘEŠE

Překlad: Pavel Šrut

Režie: Jaroslav Slánský

Dramaturgie: Anna Smrčková, Adéla Vondráková

Scéna: Michal Spratek

Kostýmy: Linda Holubová

Choreografie: Ivana Hannichová

Dirigent: Michal Macourek

Korepetice: Zdeněk Dočekal

Světelný design: Martin Kumšta

hrají: Jak Krafka, Lenka Zbranková, Kristina Sitková, Tereza Martinková j.h., Barbora Hron Vosíková, Vítězslava Karolová j.h., Jana Zenáhlíková, Anna Romanovská j.h., Gabriela Vermehlo j.h., Zdeněk Velen j.h., Tomáš V. Hron, Tomáš Novotný j.h., Kryštof Dvořáček, Jaromíra Mílová, Miroslav Večerka, Pavel Betka j.h., Michal Kuboušek, Jakub Hubert, Jiří Š Hájek, Lukáš Pečenka, Martin Überall j.h., Klára Römerová, Karolína Cibulková j.h., Natálie Škvainová j.h., Milan Pešička a Collegium Modern Prague Orchestra

Premiéra

8. června 2024 v hlavním sále MDK

Nejbližší reprízy

10. června, 11. června a 12. června

www.divadlokladno.cz

reklama
reklama
reklama