Článek

SVĚT KNIHY DĚTEM V PLZNI

Svět knihy dětem Plzeň 2022
festival čtenářství a knížek pro školy i rodiny

Festival Svět knihy dětem Plzeň bude probíhat v areálu DEPO2015 po celý pátek 23. září, a to od 8.45 do 19.00 hodin. Program zahrne autorská čtení, besedy, workshopy, prezentace, divadelní představení i soutěže.

Literární festival zaplní čtyři programové sály pořady určenými pro děti a mládež. Snahou je podpořit tak čtenářství a zájem o literaturu, jak je tomu v rámci celoroční kampaně Rosteme s knihou, kterou pořádá společnost Svět knihy. Zváni jsou žáci obou stupňů základních škol a program je připraven i pro středoškoláky. Na odpoledne jsou pak na pořady zváni především rodiče s dětmi. U vybraných pořadů bude možnost i knihy zakoupit.

„Letošní jednodenní akci jsme připravili především pro děti a mládež. Chceme tím rozvíjet poznávání knižního a literárního světa pro nejmladší generaci,“ vysvětluje důvod zaměření festivalu jeho ředitel Radovan Auer.

Z autorů se představí například Petra Hůlová, Daniela Krolupperová, Petr Stančík, Galina Miklínová, Marka Míková, Ivana Peroutková, Tereza Marianová a řada dalších.

Uskuteční se setkání s tchajwanským spisovatelem a básníkem Enkaryonem Angem, jenž publikum seznámí s literaturou i dalšími zajímavostmi své země. Zahraničí ještě zastoupí portugalsky psaná literatura či výstava ilustrací polských dětských knih v českých překladech, která je spojená se soutěží.  

Mládež se dozví o oblíbeném Humbooku, procesu vydávání knih, novinkách ve sci-fi a fantasy i aktivitách Muzea rekordů a kuriozit. O historických událostech populární formou pohovoří autorky Jana Poncarová a Markéta Lukášková. Jsou připraveny pořady s poezií, hudbou a také hry (workshopy) k rozpoznání fake news.

Rodiče získají informace, jaké jsou nejlepší knihy pro děti, či se dozvědí historii komiksů pro děti. Navštívit s dětmi mohou divadelní představení Marka Tomana se souborem Čučka nebo literární dramatizace v podání Michaely Fišarové v doprovodu herce Miroslava Reila. Děti si také mohou vyrobit ponorku s Galinou Miklínovou a Petrem Stančíkem a postavit dům pro myšky.

Zajímavou zábavně naučnou literární stezku pro návštěvníky připravila Národní knihovna ČR. Komiksové nakladatelství CREW si pro Plzeň nachystalo speciální akci. Po celý den si všichni návštěvníci budou moci zatočit Komiksovým kolem štěstí, kde každý vyhrává hodnotné komiksové ceny. 

Pořady v rámci festivalu organizují, kromě společnosti Svět knihy, také naše přední nakladatelství zaměřená na děti a mládež jako například Albatros Media, Baobab či Meander.

Celý program je k dispozici na webových stránkách, kde je zároveň možnost si rezervovat místo na jednotlivé pořady a zakoupit vstupenky online.

SVĚT KNIHY DĚTEM PLZEŇ 2022

Místo konání: DEPO2015 

Termín konání: 23. září 2022, 8:45 – 19:00 hodin

Vstupné: plné 100 Kč, zlevněné 50 Kč, školní kolektivy 40 Kč

reklama
reklama
reklama