Článek Soutěž

SVĚT KNIHY PRAHA 2023 PŘIVÍTÁ SLAVNÉ HOSTY

Brežná, Aaronovitch, Kutscher, Fulghum, ale i Sorokin a Žadan. Pestrost hostů Světa knihy Praha 2023 nemá hranice

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha i v roce 2023 seznámí tuzemské čtenáře s tvorbou a osobnostmi z různých zemí a regionů. Hlavní pozornost se letos neupírá k jednomu čestnému hostovi, koncept 28. ročníku „Autoři bez hranic“ vyzdvihuje všechny autory překračující pomyslné hranice. Od 11. do 14. května 2023 Svět knihy Praha přivítá mimo jiné zástupce britské fantasy Bena Aaronovitche a Roba Wilkinse, švýcarskou spisovatelku a publicistku se slovenskými kořeny Irenu Brežnou, populární polskou autorku historické beletrie Elżbietu Cherezińskou i amerického filozofa každodenního života Roberta Fulghuma. Program Das Buch představí blíže německy píšící autory, jako je talentovaná prozaička Lucy Fricke, český rodák Jan Faktor nebo autoři krimi Volker Kutscher a Joachim B. Schmidt. Festival umožní rovněž setkání s ruským literárním provokatérem Vladimirem Sorokinem a ukrajinskou literární hvězdou Serhijem Žadanem, který navíc odehraje koncert se svou kapelou. V podpoře Ukrajiny s přispěním Nadace PPF pokračuje Svět knihy Praha i v roce 2023. Festival ve svém programu nezapomíná ani na česká jména, mimo jiné se připojí k oslavám 100 let vysílání Českého rozhlasu a 70 let České televize. Veřejná tribuna Literatura jako hlas svobody pomůže autorům být slyšet i za hranicemi své země. Cena Jiřího Theinera, udělovaná v rámci této programové sekce, směřuje za Íránkami a Íránci bojujícími proti útlaku. Svět knihy Praha 2023, který šíří a rozmanitostí témat dovede oslovit dětské čtenáře i literární odborníky, čeká na návštěvníky na Výstavišti Praha, a to jak v nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonech, tak ve stanech v areálu Výstaviště. Akce je největší oslavou knih a literatury v zemi, kdy si její uvolněnou festivalovou atmosféru během čtyř dnů přijíždí užít na padesát tisíc čtenářů. 

Svět knihy Praha ve 28. ročníku přivítá velká jména světové literatury. Mnoho příznivců i mezi českými fanoušky má britský autor a scenárista Ben Aaronovitch, spojený se seriálem i knižní sérií Pán času a také městskou fantasy s policejním konstáblem Peterem Grantem. Hostem festivalu je také švýcarská spisovatelka ze slovenské emigrantské rodiny Irena Brežná. Literátka, ale také publicistka, válečná reportérka a podporovatelka disidentů představí v Praze svůj oceněný román Nevděčná cizinka, v němž s literární vybroušeností i dávkou humoru zpracovává zkušenost emigrace. 

Silné zastoupení mají na festivalu díky programu Das Buch tradičně literáti z německojazyčného prostoru. Letos svou tvorbu na Světě knihy Praha přiblíží například Jan Faktor, rodák z Čech žije v Německu od sedmdesátých let, česky vyšla jeho autobiografická kniha Jiříkovy starosti o minulost.  Německá prozaička Lucy Fricke po úspěšné knižní „road movie“ Dcery představí českým čtenářům svůj nejnovější román Diplomatka odehrávající se v politicky rozjitřeném Turecku. Příznivce krimi potěší setkání s německým spisovatelem Volkerem Kutscherem, autorem bestsellerové kriminální série Babylon Berlín, a také švýcarským literátem Joachimem B. Schmidtem, který ale děj svých knih často zasazuje do drsné krajiny Islandu, kde žije. Novinka Kalmann pojmenovaná po hlavním hrdinovi, samozvaném šerifovi, není výjimkou. Ke spisovatelům těšícím se v Česku široké čtenářské přízni patří bezesporu Robert Fulghum. Tento americký literární filozof každodenního života na Svět knihy Praha 2023 zamíří, aby románem Tak nemožně zřejmé uzavřel trilogii Opravář osudů. Z Polska přijede jedna s nejpopulárnějších a nejoceňovanějších tamních autorek historických románu Elżbieta Cherezińska. Poutavým vyprávěním přibližuje dějiny středověkého Polska a střední Evropy i Skandinávie. Velkou Británii kromě už zmíněného Bena Aaronovitche zastoupí ještě Rob Wilkins, jenž svůj profesní život i literární tvorbu spojil s matadorem fantasy Terrym Pratchettem. Wilkins napsal jeho oficiální životopis. K současnému konfliktu na Ruskem napadané Ukrajině se vztahuje účast dvou hostů. Literární provokatér Vladimir Sorokin měl problémy s publikací svých děl v časech Sovětského svazu, znepokojoval i v novém miléniu svou vizí budoucnosti Ruska v románu Den opričnika či nedávnou esejí Monstrum z minulosti o Vladimiru Putinovi. Exkluzivním hostem Světa knihy Praha 2023 je významný ukrajinský spisovatel a hudebník Serhij Žadan. Autor, který se aktivně zapojil do boje Ukrajiny za svobodu jako obránce Charkova, na festivalu představí svůj válečný román Internát, zároveň vystoupí i se svou punkrockovou kapelou Sobaki. 

Celý výtěžek koncertu bude věnován na podporu charkovského dobrovolnického praporu Chartija. Možné to je díky spolupráci s Nadací PPF, jež se rozhodla uhradit veškeré náklady spojené s prezentací Ukrajiny na letošním Světě knihy Praha. „S Nadací PPF se naše cesty spojily díky pomoci Ukrajině. Nadace loni realizovala velkou akci Učebnice pro Ukrajinu a náš ukrajinský stánek – první živé vystoupení ukrajinské literatury od začátku ruské invaze – byl jednou z ideálních platforem. Proto jsme se letos domluvili na širší podpoře a spolupráci, Nadace PPF podpoří prezentaci ukrajinské literatury,“ uvedl ředitel festivalu Svět knihy Praha Radovan Auer. Cílem festivalu v rámci letošního ročníku je pomoci ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Nadace PPF rovněž přislíbila podporu v prvních třech letech v projektu Central and East European Book Market, který Svět knihy Praha letos spouští. Ambicí Světa knihy je totiž stát se v oblasti mezinárodního obchodu s knižními právy výkladní skříní regionu střední a východní Evropy.

Seznámení širší české veřejnosti s ukrajinskou literaturou a kulturou považujeme za důležité především s ohledem na probíhající integraci ukrajinských uprchlíků do české společnosti. Svět knihy dlouhodobě poskytuje prostor autorům bojujícím za svobodu v různých zemích světa a letošní program ukrajinského stánku tak vnímáme jako součást těchto aktivit. Současně podporujeme ambici rozšířit povědomí o ukrajinské literatuře a kultuře mezi českou veřejností. Cílem festivalu v rámci letošního ročníku je ale zároveň pomoci Ukrajincům žijícím v České republice v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Druhá část naší podpory směřuje ke snaze festivalu stát se centrem setkávání profesionálů v oblasti obchodu s knižními právy pro střední a východní Evropu. Vzhledem k tomu, že podobná platforma u nás i v dalších zemích středoevropského prostoru chybí, považujeme její vznik za důležitý moment v zapojení České republiky do mezinárodního literárního a vydavatelského prostředí,“ vysvětluje rozhodnutí Nadace PPF členka její správní rady Jana Tomas Sedláčková.

Seznam spisovatelek a spisovatelů, zástupců české literární tvorby, čítá na desítky jmen a návštěvníci se mohou během čtyř festivalových dní setkat s těmi nejoblíbenějšími a nejčtenějšími. Úspěšná spisovatelka Alena Mornštajnová uvede svůj nový román Les v domě, egyptolog Miroslav Bárta poodhalí nově publikovaná tajemství Tutanchanonovy hrobky, Petra Soukupová představí aktuální knihu Nikdo není sám, Halina Pawlowská prozradí, co právě pro své čtenáře chystá, a Kateřina Tučková společněs výtvarníkem Jaromírem 99 návštěvníky seznámí s limitovanou ilustrovanou edicí románu Bílá Voda. Zároveň mají čtenáři možnost objevit i řadu nových jmen naší literatury.  V letošním roce je program také obohacen o další osobností české kultury díky oslavám 100 let vysílání Českého rozhlasu a 70 let České televize.

Svět knihy Praha i v roce 2023 zůstává místem, kde mohou návštěvníci lépe poznat tvorbu autorů z řady zemí. Osmadvacátý ročník zalistuje vedle zmíněných regionů také literaturou z Tchaj-wanu, Francie, Španělska či severských států. Všechny přitom propojuje výjimečná koncepce letošní prezentace, kdy Svět knihy Praha jako čestného hosta nezvolil žádnou konkrétní zemi, ale čestnými hosty jsou autoři překračující hranice – ať už fyzické, sociální, kulturní, žánrové, politické, nebo spojené se sexualitou. Leitmotiv svobody tematickou linku „Autoři bez hranic“ propojuje se samostatnou sekcí Literatura jako hlas svobody, již festival vymezil jako tribunu pro autory, kteří vzdorují ve své zemi zákazům či cenzuře. Tento význam nese i Cena Jiřího Theinera, letos se jejími laureáty stali Íránci a Íránky bojující proti totalitnímu režimu. Inspiraci pro nejmladší čtenářskou generaci koncentruje Svět knihy Praha v pavilonu Rosteme s knihou. Literaturu rozšiřuje další kulturní obsah festivalu, zahrnující hudbu, divadlo i slam poetry. 

Pro Svět knihy Praha je důležitá pestrost programu, který pojímá šíři od podpory dětského čtenářství po diskuse s odborníky. Oslovující témata v něm proto objeví všechny věkové kategorie. Příznivci literatury to své na Světě knihy Praha 2023 najdou od 11. do 14. května na Výstavišti Praha. Vystavovatelská část přivítá návštěvníky v nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonech, programová část se odehraje ve stanech a jejich okolí. Vstupenky na Svět knihy Praha 2023 jsou k zakoupení na www.svetknihy.cz.

Svět knihy Praha 2023 v číslech

Počet vystavovatelů: 364

Počet stánků: 181

Plocha: 2706 m2

Literární festival:

Počet účinkujících: 601

Počet programů: 424

Počet výstav: 15

Počet zemí a regionů: 30

Belgie, Brazílie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Írán, Island, Itálie, Jižní Korea, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, USA, Velká Británie, Tchaj-wan

Webové stránky: https://www.svetknihy.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/svetknihypraha

Instagram: https://www.instagram.com/svetknihy/

Soutěž

Ve středu 3.5. můžete soutěžit o dva vstupy na festival a knihu.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama