Od pondělí 27. června do středy 29. června proběhne v Pragovka Gallery Sympozium k výstavě Pole v množném čísle. Příspěvky inspirované tématy digitálních a morfických polí, mycelia, sítí či datových stop přednese celá řada expertů z různých oborů. Jiří Gabriel přednese příspěvek O houbách a lidech, Filip Tylš promluví na téma Psychedelika v terapii a seberozvoji, návštěvníky čeká také prezentace platformy Artbiom a mnohem více. Celkem se představí 10 řečníků a součástí Sympozia bude také koncert, komentovaná prohlídka výstavou a další program.
Přednášející prvního dne (27. června) našeho Sympozia vybrala kurátorka a pedagožka Monika Szűcsová, která je také autorkou konceptu kurátorského dějství Alternativní modely budoucnosti právě probíhající v Pragovka Gallery. Program bude následující:
Od 14:00 do 15:30 vystoupí Eva Šlesingerová s přednáškou Antropologické snění, utopie a … my, kde se bude zabývat sněním o jiných alternativních světech. Bude promýšlet zejména naše představy o umělém životě, tvorbu umělé inteligence, umělých emocí, těl.
Naváže od 16:00 do 17:30 Dita Malečková filozofka a teoretička médií, která se dlouhodobě věnuje propojení technologie a umění a také filozofickým reflexím mediální sféry.
Lukáš Likavčan se mezi 18:30 a 20:00 v příspěvku metabolický pohled zaměří na pojetí metabolismu v biologii a ekologické ekonomii.
První den uzavřeme komentovanou prohlídkou kurátorskou sekcí Alternativní modely budoucnosti s Monikou Szűcsovou od 20:00.
Druhý den Sympozia (28. června) se odehraje pod taktovkou umělecké platformy Artbiom. Od 14 hodin proběhne přednáška o ekologii, umění a aktivismu Univerzity za klima, kterou doplní koncert Úvod do komparatistiky.
V 16 hodin bude následovat přednáška Zuzany Štefkové Děti země, kde se bude zabývat otázkou, jak lze překonat naučenou představu, která staví do protikladu člověka a přírodu. Přednáška sleduje díla umělců a umělkyň, kteří*ré se pokoušejí tuto dualitu překonat a nahradit diskurz nadvlády a podřízenosti přístupem zdůrazňujícím provázanost všech organických i neorganických těl.
V 18:30 bude následovat příspěvek Jiřího Gabriela O houbách a lidech, která bude zároveň pozvánkou na třetí den Sympozia věnovaný tématu mycelium. Jiří Gabriel v něm bude odpovídat na otázky: Co jsou houby vlastně zač? Kam sahá jejich historie? Co se ví o halucinogenních a léčivých houbách nebo jaké trable a historky skýtá vědecké řemeslo?
Druhý den Sympozia uzavře od 20:30 prezentace umělecké platformy Artbiom a diskuze jejích členů, krátké experimentální umělecké video Kristýny Machartové o podstatě Artbiomu a přednáška Tomáše Samka a Ladislava Nového Příroda a lidské hierarchie.
Experty pro poslední den Sympozia Pole v množném čísle (29. června) vybrala umělkyně, kurátorka a terapeutka Kamila Ženatá, která je také kurátorkou a autorkou koncepce jedné ze sekcí naší aktuální výstavy mycelium/NOVA FORMA II. A den to bude opravdu nabitý zajímavými informacemi.
V 16 hodin ho zahájí přednáškou Psychedelika v terapii a seberozvoji Filip Tylš, který pracuje jako psychiatr a neurovědec v Národním Ústavu Duševního Zdraví, kde se věnuje pacientům s poruchami neurotického a psychotického spektra, výzkumu psychedelik a především psychedeliky – asistované psychoterapii (PAP).
Následovat bude od 18:30 příspěvek reality Jiřího Horáčka, který se výzkumně zaměřuje na funkční zobrazení mozku a zabývá se neurobiologií schizofrenie a deprese, mechanismem účinku antipsychotik a psychedelik, modelováním aktivity nervové tkáně a behaviorálním efektem psychoaktivních látek.
Celé Sympozium uzavře od 20:30 Jiří Vyskočil s přednáškou Teorie, modely, systémy a interakce – jak fyzik vidí svět. K arzenálu moderního fyzika dnes patří kromě tužky a papíru i superpočítače a umělá inteligence. Současné fyzikální simulace svou komplexitou často nezaostávají za komplexitou reality, kterou měly modelovat. Umělá inteligence nachází odpovědi, aniž by nám dokázala říci proč. Na přednášce se dozvíte, jak skládá moderní fyzika obraz světa, který fyzik dokáže uchopit.
Více na FB UDÁLOST